[1] Frost & Sullivan
V bi-xenónových svetlometoch sa diaľkové a stretávacie svetlo produkuje iba pomocou jedného projekčného modulu, pričom prechod medzi stretávacím a diaľkovým osvetlením zabezpečuje mechanická clonka umiestnená v svetlomete. Keďže toto svetlo si zachováva svoju farbu a intenzitu, ľudské oko vníma vzniknuté osvetlenie stále rovnako. V porovnaní s halogénovým stretávacím svetlom je xenónové stretávacie svetlo jasnejšie a lepšie osvetľuje cestu. Rozsah pri diaľkovom osvetlení je ešte vyšší a okraje cesty sú osvetlené oveľa zreteľnejšie. Automatický alebo dynamický systém polohovania xenónových svetlometov vždy zabezpečí správne nastavenie lúča v závislosti od zaťaženia, procesu brzdenia a zrýchlenia vozidla. Stav zaťaženia vozidla merajú indukčné alebo magneto-rezistívne snímače nápravy, pričom svetlomety sa prestavia pomocou servomotorov. Pri dynamickom systéme polohovania svetlometov sa rýchlosť vozidla spracúva pomocou signálu rýchlomera. To znamená, že svetlomety sa vedia rýchlo prispôsobiť procesom brzdenia a zrýchlenia. Kompletný xenónový systém zahŕňa aj výkonný čistiaci systém, ktorý udržuje krycie sklo svetlometu stále čisté, čím zabezpečuje, aby xenónový lúč smeroval na cestu a vodiči protiidúcich vozidiel tak nemuseli bojovať s prílišnou žiarou. V roku 2003 bolo predstavené dynamické osvetlenie zákrut, ktoré vodičom zabezpečuje lepšie a širšie zorné pole. Tento systém funguje tak, že svetelné moduly sa otáčajú podľa uhlu natočenia volantu. Ďalšou fázou vo vývoji pokrokových systémov svetlometov bolo v roku 2005 uvedenie adaptívneho predného osvetľovacieho systému (Adaptive Frontlighting System, AFS). Na základe modulu VarioX sa rozloženie svetla zo svetlometu prispôsobuje konkrétnej situácii v závislosti od rýchlosti vozidla a uhlu natočenia volantu. V roku 2009 nastal ďalší prelom: prvýkrát v histórii bol systém svetlometov prepojený s kamerovým snímačom, čo umožnilo tejto kombinovanej jednotke využívať údaje získané z okolia vozidla spolu s údajmi samotného vozidla. Keď sa takýmto spôsobom vygeneruje adaptívna hranica (adaptive cut-off line, aCOL), svetelný kužeľ svetlometov vozidla je ovládaný tak, aby končil vždy pred ostatnými vozidlami. Dnešné špičkové systémy neoslňujúcich diaľkových svetiel dokonca dokážu automaticky zastrieť tie časti cesty, kde by osvetlenie mohlo obťažovať ostatných vodičov.
[1] Štúdia TÜV (Technické kontrolné združenie)
[2] Štúdia PULS, 2008
Keďže svietidlá LED sú veľmi zložité a v porovnaní s bežnými technológiami ešte stále dosť nákladné, svetlomety LED možno v súčasnosti nájsť iba vo vozidlách vyšších tried. Verejná diskusia týkajúca sa emisií CO2 , tak v politickom, ako aj podnikateľskom a technologickom sektore, je jedným z hlavných hnacích motorov pre zavedenie energeticky úsporných systémov osvetlenia aj do sériovo vyrábaných vozidiel. Svetlomety LED majú potenciál získať veľkú obľubu medzi vodičmi nielen preto, že sú šetrné k životnému prostrediu, ale aj preto, že vďaka svojej farbe podobnej dennému svetlu zvyšujú pohodlie vodiča. Diódy LED zároveň poskytujú široké možnosti v oblasti dizajnu a výrobcom automobilov pomáhajú vytvárať jedinečný štýl typický pre ich značku. Svetelné funkcie svetlometov LED sú založené na polovodiči, ktorý sa elektronicky stimuluje k tomu, aby produkoval svetlo. Svetlo sa rozmiestňuje tak, že sa svetlo pochádzajúce z rôznych modulov prekryje do určitého vzoru. Svetlomety LED sú navrhnuté špeciálne na distribúciu svetla prostredníctvom šošoviek voľného tvaru, vďaka čomu vytvára svetlo rozmiestnené rôznymi zdrojmi želaný efekt. Na dosiahnutie tohto cieľa je však nevyhnutné, aby boli jednotlivé prvky šošovky vybavené dobrým systémom na správu tepla. Keďže na samotný svetelný výstup sa premení približne iba 10 % elektrického výkonu, čip LED musí byť mimoriadne výkonný v rozptyľovaní nevyužitej energie a jej vypúšťaní do okolitého prostredia. Doposiaľ mali všetky dostupné svetlomety vybavené výlučne diódami LED základné funkcie osvetlenia (stretávacie a diaľkové svetlá). Dynamický vývoj, ktorý badať v oblasti funkcií adaptívneho osvetlenia, sa však v budúcnosti určite prejaví aj v oblasti svetlometov LED. Koncern Hella už naznačil škálu možností, keď predstavil prvé svetlomety LED s funkciou AFS. Vývoj v tejto oblasti bude podobným štýlom pokračovať aj naďalej, a to s cieľom zabezpečiť, aby svetlomety LED v budúcnosti poskytovali taký istý rozsah funkcií, ako dnes poskytujú xenónové svetlomety. Ďalší trend, ktorý v súčasnosti pozorujeme vo vývoji svetlometov LED, je posun k optimalizovanej spotrebe energie. Tento tzv. EcoLED systém však nevyniká len v tomto smere: jeho výhodou sú aj optimálne náklady. V porovnaní s dnešnými halogénovými svetlometmi sa bude systém EcoLED vyznačovať špičkovým svetelným výkonom a spracovaním.
Vývojovou nadstavbou funkcie dynamického osvetlenia zákrut je adaptívny predný osvetľovací systém (AFS). Tento systém využíva ako parameter na osvetlenie cesty nielen uhol natočenia volantu, ale aj rýchlosť vozidla. Na základe tejto internej informácie sa pomocou valca v module VarioX vytvárajú rôzne typy rozloženia svetla vrátane mestského osvetlenia, osvetlenia na cesty mimo mesta, osvetlenia pre nepriaznivé počasie a osvetlenia na diaľnicu.
Ďalším krokom vo vývoji je vytvorenie tzv. medznej hranice (aCOL). Táto funkcia taktiež využíva na tvorbu vhodného rozloženia svetla údaje z okolia vozidla. Kamera zistí stav okolitej premávky, zaznamená autá pred vami a potom v priebehu niekoľkých milisekúnd krokový motor otočí valec modulu VarioX do požadovanej polohy. To znamená, že svetelný kužeľ končí presne pred protiidúcim vozidlom alebo vozidlom idúcim pred vami.
Funkcia neoslňujúcich diaľkových svetiel umožňuje vodičom neustále jazdiť so zapnutým diaľkovým osvetlením. Ak kamera zaznamená v okolí iné vozidlo, rozloženie osvetlenia z diaľkového svetla sa prispôsobí tak, aby sa zastrela táto konkrétna oblasť.
Hoci v súčasnosti sa diódy LED využívajú najmä na osvetlenie rozľahlých oblastí, v budúcnosti budú slúžiť aj na presne opačnú funkciu. Cielené bodové svetlá umožnia špecifické osvetlenie určitých typov objektov, ako napríklad detí hrajúcich sa na okraji cesty. Vďaka tomu si vodiči všimnú možné riziká oveľa skôr a budú tak môcť na ne rýchlejšie reagovať.
Prvým krokom v tomto smere je vytvorenie adaptívnej hranice (aCOL):
Kamera na čelnom skle zaznamená protiidúce vozidlá a vozidlá pred vami a systém nastaví svetlomety tak, aby svetelný kužeľ končil presne pred nimi. Vďaka tomu sa rozsah stretávacieho osvetlenia zvýši z približne 65 na asi 200 metrov (3 luxy). Ak vpredu nie je žiadne vozidlo, systém sa prepne na diaľkové osvetlenie, čím vodičovi zabezpečí neustálu optimálnu viditeľnosť. Systém tiež zaznamenáva hodnoty vertikálneho uhla, aby mal obraz o topografii cesty a mohol tak zabezpečiť vhodné osvetlenie aj v kopcovitom teréne. Možný rozsah svetlometov je založený na funkcii, ktorá kontroluje úroveň žiary od ostatných účastníkov na ceste. Tým systém predchádza neželanému ožiareniu a poskytuje maximálne rozloženie stretávacieho osvetlenia.
Neoslňujúce diaľkové svetlá môžu mať vodiči zapnuté po celý čas, pretože ich žiara je minimálna a neobťažuje ostatných vodičov.
Tento typ systému je vybavený čelnou kamerou, výkonným softvérom a inteligentnou svetelnou technológiou, ktorá automaticky zatieni rozloženie diaľkového osvetlenia v tých častiach cesty, kde by svetlo mohlo obťažovať ostatných vodičov. Tým sa výrazne zvyšuje použitie diaľkového osvetlenia v noci.
Ak kamera zaznamená účastníkov na ceste, ktorí by mohli byť ožiarení, oblasť okolo týchto účastníkov je automaticky zatienená. Zatienený sektor môže dokonca dynamicky kopírovať pohyb daného účastníka cesty. Oblasť priamo pred vozidlom je celý čas osvetlená štandardne rozloženým osvetlením, ktoré je porovnateľné so súčasným stretávacím osvetlením. Jas svetla meniacej sa zóny nad medznou hranicou môže byť upravený lokálne. Jedným z možných spôsobov, ako zabezpečiť funkciu neoslňujúcich diaľkových svetiel, je namontovať na rotačný valec projekčného modulu VarioX® špeciálne puzdro. Na základe funkcií spracovania obrazu a inteligentných nastavení modulu VarioX® sa kritické oblasti s protiidúcimi vozidlami, ktoré by mohli byť ožiarené, jednoducho vylúčia z rozloženia diaľkového osvetlenia, zatiaľ čo zvyšné pole zostáva nedotknuté pre pohodlie vodiča a poskytuje mu oveľa väčšiu viditeľnosť v porovnaní so štandardnými systémami.