Obecnie oświetlenie LED ma kluczowe znaczenie w przemyśle samochodowym nie tylko z uwagi na swoją energooszczędność, ale również dlatego, że w znacznym stopniu może przyczynić się do nadania pojazdowi niepowtarzalnego wyglądu. Mnogość możliwości, które daje technologia LED w połączeniu z układami optycznymi, zwłaszcza w przypadku tylnych lamp, jest coraz częściej wykorzystywana przez projektantów pojazdów do kreowania atrakcyjnych i wyrazistych stylizacji.
Pośredni system odbłyśnika stanowi wydajny układ optyczny z „niewidocznymi“ źródłami światła. Może być umieszczony pod każdym kątem (poziomo, pionowo lub ukośnie) i wyposażony w konwencjonalną sztywną płytkę obwodu drukowanego. Struktura pośredniego odbłyśnika jest uwarunkowana przez umiejscowienie diod LED. Do każdej diody LED jest przypisany fragment odbłyśnika, poszczególne fragmenty są rozmieszczone przestawnie. Diody LED oświetlają powierzchnię odbijającą z boku, a ich światło jest przekierowywane przez odbłyśnik o ok. 90° w kierunku wylotu światła.
Bezpośrednie systemy reflektorowe są najpowszechniej stosowanymi układami optycznymi. W tym systemie źródła światła są umieszczone w sposób bezpośrednio widoczny w ognisku reflektora. System może być umieszczony pod każdym kątem (poziomo, pionowo lub ukośnie). Struktura reflektora bezpośredniego jest uwarunkowana przez rozmieszczenie i umiejscowienie diod LED. Do każdej diody LED jest przypisany jeden fragment reflektora. Jeżeli płytka obwodu drukowanego jest umieszczona ukośnie, diody LED są umieszczone kaskadowo, występują różne odstępy między diodami LED lub stosowane są różne geometrie powierzchni odbijających, fragmenty reflektora są rozmieszczone względem siebie przestawnie. Diody LED oświetlają powierzchnię odbijającą, która przekierowuje ich światło ku wylotowi lampy.
System odbłyśników podwójnych składa się z dwóch odbłyśników umieszczonych naprzeciw siebie. Jednego większego wytwarzającego wielkopowierzchniowe oświetlenie tła oraz centralnego umieszczonego przed źródłem światła, wytwarzającego światło o dużym natężeniu. Centralny odbłyśnik kieruje światło ze źródła światła na odbłyśnik tylny, który tworzy wiązkę światła wychodzącą z lampy.
Światłowody pryzmatyczne to długie, prętowate światłowody wykonane z PMMA lub PC o typowej średnicy od 7 do 10 mm. Zapewniają one jednorodne, liniowe oświetlenie. Światłowody są wyposażone w diody LED na jednym końcu lub na obu. Światło emitowane przez diody LED jest sprzężone ze światłowodem za pomocą soczewek. Część światła idąca wzdłuż całej długości światłowodu pada na tylną jego stronę, w której znajdują się pryzmaty rozszczepiające to światło pod kątem 90° względem swojej osi wzdłużnej. Metoda ta pozwala na uzyskanie jednorodnego oświetlenia wzdłuż całego pręcika.
Kurtyna świetlna to płaski światłowód działający jak dodatkowa soczewka, w której jedna lub kilka krawędzi skupia światło emitowane przez diody LED. Dzięki strukturze optycznej powierzchni światło zostaje wyemitowane na zewnątrz. Kurtyna świetlna może być stosowana jako mała soczewka tworząca część większej całości lub jako duża soczewka dodatkowa, dając możliwość oświetlenia wielopowierzchniowego lub częściowego.
Światłowód EdgeLight ma różną grubością ścian w zależności od funkcji, zapewnia wyrazistość dzięki krawędziom emitującym światło. W tym produkcie światło wysyłane z diody LED zostaje skupione w tylnej krawędzi światłowodu EdgeLight, następnie przebiega przez płytę światłowodu w wyniku odbicia całkowitego i jest emitowane przez przednią krawędź. Dzięki dodatkowej strukturze optycznej bocznych powierzchni można uwidocznić i uwydatnić głębię systemu.