[1] Frost & Sullivan
A bi-xenon fényszórókban a tompított és távolsági fényeket egyetlen kivetítő modul generálja, mely mechanikusan kapcsolható tompított és távolsági fényszóró helyzet között a fényszóróban elhelyezett záróretesszel. Mivel a fény megtartja színét és intenzitását, az emberi szem változatlannak érzékeli a világítást. A halogén tompított fényszóróval összehasonlítva a xenon tompított fényszórót fényesebb. és szélesebb sávban kivilágított útfelület jellemzi. A távolsági fényszóró hatótávolsága sokkal nagyobb, és az út szélei tisztábban vannak kivilágítva. A xenon fényszórókkal az automata vagy dinamikus fényszóró szintbeállító rendszerek mindig megfelelő fénysugár beállítást biztosítanak a terheléstől, a fékezési folyamattól és/vagy a jármű gyorsulásától függően. A jármű terhelési állapotát induktív vagy magnetorezisztív tengelyérzékelők is mérik, és a fényszórók szervomotorokkal kerülnek beállításra. A dinamikus fényszóró szintbeállításnál a jármű sebessége a sebességmérő jelen keresztül kerül feldolgozásra. Ez azt jelenti, hogy a lámpák gyorsan képesek kompenzálni a fékezési és gyorsítási folyamatokat. A teljes xenon rendszer tartalmaz egy elektromos lámpamosó berendezést is, mely a fényszóró lencséjét tisztán tartja, hogy a xenon fény az útfelületre vetüljön, és a közeledő járművek vezetőinek ne kelljen további vakítást elszenvedniük. A dinamikus kanyarfényszórót 2003-ban vezették be, mellyel a vezető számára jobb és nagyobb láthatósági tartományt biztosít. Ebben a rendszerben a lámpamodulok a kormányzási szögnek megfelelően forognak. A modern fényszóró rendszerek fejlesztésében a következő lépcsőfok 2005-ben érkezett el, az adaptív első világító rendszerrel (AFS - Adaptive Fonttlighting System). A VarioX modul segítségével a fényszóró fényelosztása a jármű sebessége és a kormányzási szög által meghatározott helyzetnek megfelelően történik. 2009-ben újabb áttörésre került sor, amikor először kombinálták a fényszóró rendszert érzékelőként működő kamerával. A kombinált egység így a jármű környezetéből és járműből magából gyűjtött adatokra támaszkodva működhet. A jármű fényszóróiban az adaptív leárnyékolási vonal ilyen módon történő alakításával a jármű fényszórójának fénykúpja úgy vezérelhető, hogy más járművek előtt véget érjen. A mai vakításmentes távolsági fényszóró rendszerek még egy lépéssel tovább léptek ezen, ugyanis automatikusan kitakarják az út azon területeit, ahol a világítás más vezetőket zavarhatna.
[1] TÜV tanulmány
[2] PULS tanulmány, 2008
A dinamikus kanyarvilágításon alapuló egyik fejlesztés az Adaptív elülső világítási rendszer (AFS). Ez a rendszer mind a kormányzási szöget, mind pedig a jármű sebességét felhasználja az út bevilágításával kapcsolatos paraméterként. E belső információ alapján a VarioX modul egyik hengerével különféle fényelosztási típusok alakíthatóak ki, beleértve a városi világítást, a vidéki világítást, az autópálya világítást és a kedvezőtlen időjárási viszonyoknak megfelelő világítást.
Az adaptív leárnyékolási vonal (aCOL) fejlesztése még egy lépéssel tovább megy. Ez a jellemző a jármű környezetéből származó adatokat is felhasználja a fényelosztáshoz. Egy kamera észleli a közeledő forgalmat és az előrébb haladó járműveket, és egy léptető motor milliszekundumok alatt elforgatja a VarioX modult a kívánt helyzetbe. Ez azt jelenti, hogy a fénykúp mindig pontosan a szembe jövő forgalom előtt ér véget, vagy éppen az elöl haladó jármű mögött.
A vakításmentes távolsági fényszóró funkció azt jelenti, hogy a vezető folyamatosan bekapcsolt fényszóróval vezethet. Ha a kamera más járművet észlel az úton, a távolsági fényszóró fényelosztása az adott terület lefedéséhez kerül beállításra.
A LED-eket most szélesebb területek megvilágítására használják mint valaha, de a jövőben ezzel ellentétes funkciót is betöltenek majd. A célzott spot világítási funkció lehetővé teszi adott tárgyak vagy például az út szélén játszó gyermekek speciális megvilágítását. Ez időben felhívja a vezető figyelmét ezekre a potenciális veszélyekre, ami gyorsabb reakciót tesz lehetővé.
Az első lépés ebben az irányban az adaptív leárnyékolási vonal (aCOL):
A kamera az első szélvédőn észleli a közeledő járműveket és az elöl haladó járműveket, és a rendszer úgy állítja be a fényszórót, hogy a fénykúp a másik jármű előtt érjen véget. Ez lehetővé teszi, hogy a tompított fényszórós világítás tartománya 65-ről 200 méterre növekedjen. (3-lux line). Ha nincs elöl forgalom, a rendszer távolsági fényszóróra vált, ami a vezető számára folyamatosan optimális láthatóságot biztosít. Ez a rendszer függőleges szög információt is használ az út topográfiájának megfelelő, csökkentő számítások elvégzéséhez, amivel dombos utakon javítható a világítás. A fényszórók lehetséges hatótávolsága egy olyan funkción alapul, mely ellenőrzi a többi közlekedő által okozott vakítás szintjét. Ez segít elkerülni a zavaró vakítást és maximális tompított fényszórós fényeloszlást biztosít.
A vakításmentes távolsági fényszóró lehetővé teszi a vezetők számára, hogy folyamatosan használják a távolsági fényszórót, de minimalizálják a többi vezetőt zavaró vakítást.
Ez a rendszer egy első kamerát, nagy teljesítményű szoftvert és intelligens világítási technológiát tartalmaz, és automatikusan elrejti a távolsági fényszóró fényeloszlását az útnak azon részein, ahol más vezetőket zavarhat. Ez jelentősen növeli a távolsági fényszóró használatát éjszaka.
Ha a kamera olyan közlekedőket észlel, akik vakítási kockázatnak vannak kitéve, a kamera által érzékelt közlekedő körüli terület automatikusan kitakarásra kerül. Ez a kitakart rész akár dinamikusan követheti a szembejövőt. A jármű előtt közvetlenül elterülő terület állandóan ki van világítva a mai tompított fényszórókénak megfelelő, szabványos fényelosztási mintával. A leárnyékolási vonal feletti, változó zóna fényessége lokálisan állítható. A vakításmentes távolsági fényszóró funkció biztosításának egyik lehetséges módja egy speciális hüvely felszerelése a VarioX® modul forgó hengerére. A képfeldolgozási funkciók és a VarioX modul intelligens beállításai alapján a vakításnak esetlegesen kitett közeledő forgalom kritikus területei egyszerűen kitakarásra kerülnek a távolsági fényszóró fényelosztásából, de a távolsági fényszóró tartományának többi területe kivilágítva marad a vezető kényelme érdekében, ami jelentősen nagyobb láthatósági tartományt biztosít a hagyományos rendszerekhez viszonyítva.