Lippstadt, Nemčija, 11. november 2015. Pametni LED žarometi z dolgimi lučmi brez bleščanja izboljšujejo varnost med nočno vožnjo. To je ugotovitev študije, ki jo je izvedla Tehnična univerza v nemškem Gießnu po naročilu iniciative Light.Sight.Safety. V primerjavi z običajnimi zasenčenimi lučmi lahko vozniki, ki uporabljajo dolge luči brez bleščanja, pri vožnji s povprečno hitrostjo 80 km/h nevarnosti opazijo 32 metrov prej ali 1,4 sekunde hitreje.
Študija poudarja pomen dobrih svetlobnih sistemov, še posebej v jesenskih in zimskih mesecih, ko se vozniki pogosteje znajdejo v temnejših razmerah na cesti. Funkcija dolgih luči brez bleščanja voznikom izven naselij omogoča tudi uporabo stalno aktivirane osvetlitve vozišča z dolgimi luči. Za vetrobranskim steklom je na podstavku vzvratnega ogledala nameščena kamera, ki prepoznava spredaj vozeča vozila na istem pasu in naproti vozeča vozila in informacije posreduje krmilni enoti žarometa. Sistem nato oblikuje področja temnih tunelov znotraj svetlobnega območja dolgih luči, s čimer v realnem času dinamično "izbira" oziroma "izloča" vozila.
Študije kažejo, da samo pet odstotkov voznikov uporablja ročno funkcijo dolgih luči, t.i. dolgega pramena žarometa. Mnogi vozniki je celo ne uporabljajo, četudi prometne razmere to dopuščajo. "Zdi se jim enostavneje, če ne uporabljajo dolgih luči, čeprav le-te nudijo boljšo osvetlitev", pravi Steffen Pietzonka iz HELLE in dodaja, da je razlog za to, da morajo vozniki običajno že po nekaj sekundah, ko se pojavi naproti vozeče vozilo, ponovno preklopiti nazaj na zasenčene luči. "A to nikakor ni dobro, saj že hitrost 80 km/h precej omeji zmožnost pravočasnega opažanja in odzivanja na morebitne nevarnosti. Svetloba dolgih luči brez bleščanja vozniku nudi dragocen dodaten odzivni čas, hkrati pa pri daljših vožnjah oči niso tako obremenjene", razlaga HELLIN strokovnjak za trženje svetlobnih sistemov. "Prilagodljive svetlobne sisteme, ki jih ponujajo proizvajalci avtomobilov, kupci pogosto obravnavajo le kot funkcije dodatnega udobja. Vendar pa dejansko veliko prispevajo k varni nočni vožnji."
Študija Tehnične univerze v Gießnu potrjuje rezultate analize, ki jo je Tehnična univerza v nemškem Darmstadtu leta 2013 izvedla pod "laboratorijskimi pogoji" na letališču. Takratne meritve so pokazale, da so bili pri vožnji 80 km/h predmeti na robu ceste ob uporabi dolgih luči brez bleščanja prepoznani 1,3 sekunde hitreje ali 30 metrov prej kot ob uporabi običajnih zasenčenih luči. To zdaj potrjuje tudi nova študija, izvedena pod realnimi pogoji vožnje na podeželskih cestah. V njej je bilo vzdolž enajst kilometrov dolge testne razdalje jugovzhodno od nemškega mesta Gießen postavljenih deset kartonskih profilov pešcev in divjih živali. Naloga voznika testnega vozila je bila, da pritisne gumb na volanu, takoj ko kaj zagleda. Študija je pokazala, da voznik ob uporabi dolgih luči brez bleščanja različne predmete prepozna 32 metrov prej kot ob uporabi običajnih zasenčenih luči. Pri vožnji 80 km/h to pomeni dodatne 1,4 sekunde odzivnega časa, ki je lahko odločilen za voznikovo pravočasno prepoznanje morebitne nevarnosti in ustrezen odziv nanjo.
Temnejši meseci za mnoge voznike na cestah predstavljajo povečano tveganje. Podatki o nesrečah, objavljeni v nemški zavarovalniški raziskavi nesreč (UDV), to potrjujejo. Leta 2014 je bil pri štirih petinah umrlih pešcev na nemških podeželskih cestah razlog slaba vidljivost v mraku ali temi. Poleg priporočila pešcem o nošenju odsevnih oblačil UDV priporoča, da naj bodo vozniki pri nakupu novega vozila pozorni na razpoložljive sodobne svetlobne sisteme.
Globalni dobavitelj avtomobilske opreme HELLA že od svoje ustanovitve leta 1899 razvija in proizvaja svetlobne sisteme za vozila in na tržišče nenehno uvaja najnaprednejše tehnologije. Dve takšni tehnologiji sta tehnologija senzorsko krmiljenih žarometov s prilagodljivimi sprednjimi svetlobnimi sistemi (AFS), ki so na tržišču od leta 2006, in tehnologija žarometov, krmiljenih s pomočjo kamere, ki so na tržišče prvič vstopili v letu 2009. Leta 2010 je HELLA predstavila prve žaromete z dolgo lučjo brez bleščanja, krmiljene s pomočjo kamere, na svetu. Medtem ko je bila pri prvih sistemih vir svetlobe še vedno ksenonska žarnica, je zdaj v svetlobne sisteme dolgih luči brez bleščanja integriranih več posamično krmiljenih LED svetlobnih virov.
Daniel Morfeld
Tiskovni predstavnik / Odnosi z mediji
Rixbecker Str. 75
59552 Lippstadt
Tel.: +49 2941 38-756
Faks: +49 2941 38-477545
Daniel. Morfeld@forvia.com
Karmen Ciber
HELLA Saturnus Slovenija d.o.o.
Letališka cesta 17
1000 Ljubljana
Tel.: +386 (0)51 318 395
e-pošta: karmen .ciber@forvia.com