Slunce ještě nevyšlo a po polích se převaluje hustá mlha. Sklizeň ale nepočká – že je špatná viditelnost, nikoho nezajímá. Zní vám to povědomě? Aby ne, pro zemědělce je to běžná praxe. Nutností je zvolit optimální osvětlení. Potřebujete dobré pracovní světlomety! Která kritéria jsou ale při výběru důležitá? Přečtěte si naši příručku.
1. Všechno na očích! Zvolte pracovní světlomet se správnou světelnou technologií pro zemědělstvíZemědělci vyrážejí se svými stroji na cesty často v době, kdy se viditelnost rozhodně nedá označit jako optimální. Pro vysokou produktivitu a kvalitu práce je proto nezbytností dokonalé osvětlení pracovního prostoru. Na výběr při tom máte z různých světelných technologií. Jednou z nich jsou halogenová světla. Halogenové světelné zdroje jsou osvědčená technologie, jejíž předností je zejména snadná výměna žárovek.
Světelná technologie: I v zemědělství se prosazují LED diodyMnoho uživatelů v oboru zemědělských strojů už dnes spoléhá na LED technologii. Mají pro to několik dobrých důvodů: Extrémně dlouhou životnost, minimální spotřebu energie, vysoký světelný výkon. LED diody – instalované do kvalitních produktů renomovaných výrobců (jako je HELLA ) – se kromě toho skvěle hodí pro práci v náročných podmínkách, protože jsou utěsněné proti prachu i vodě a mají vynikající odolnost proti vibracím a také extrémním teplotám a vnějším vlivům, jako jsou údery kamenů. U LED světlometů nesmíme opomenout ani aktivní thermo-management: Pokud by hrozilo přehřátí pracovního světlometu, automaticky se sníží jeho výkon.
LED technologie: Rozhodující je barevná teplota a osvětlovací charakteristika!Pracovní LED světlomety mají vyšší barevnou teplotu než halogenové žárovky. Jejich světlo se díky tomu podobá dennímu světlu. Za takových světelných podmínek dokáže oko snáze rozlišovat barvy a neunaví se tak rychle. Můžete se lépe soustředit a jste výkonnější. Lidské oko se automaticky orientuje podle nejsvětlejšího bodu plochy. Proto je důležité, aby pracovní světlomet osvětloval pracovní prostor rovnoměrně. Technici společnosti HELLA proto pracovní světlomety konstruují tak, aby koncentrace světla v blízkém, často velmi silně osvětleném prostoru byla nižší a s rostoucí vzdáleností se konstantně zvyšovala. Výsledkem je homogennější rozložení svítivosti. Rozložení svítivosti LED světlometů HELLA si můžete online vyzkoušet v našem nástroji Eliver: www.hella.com/eliver ! Mimochodem: Halogenové a LED světlomety lze bez problémů kombinovat. Vadné halogenové světlomety jednoduše nahraďte novými pracovními LED světlomety – ideálně ale vždy po dvojicích.
2. Všechno v suchu? Dejte pozor na stupeň krytí IP pracovních světlometů pro zemědělstvíAni za větru a deště práce nepočká. Vhodné pracovní světlomety proto nesmí jen tak něco rozházet. Každopádně by měly mít správnou třídu IP. Stupně krytí IP udávají, v jaké míře je elektrické vybavení vozidel, například pracovní světlomety, chráněno proti určitým okolním podmínkám, jako jsou prach nebo voda. V praxi to znamená, že pracovní světlomety musejí být nejen chráněny proti náročným povětrnostním podmínkám, ale také musejí odolat agresivním médiím a dát se bez problémů čistit. Pro zemědělské stroje byste měli sáhnout po stupni krytí IP6K9K. Ten znamená, že světlomety budete moct bezproblémově čistit i vysokotlakými čisticími stroji. Důležitá je také dobrá elektromagnetická kompatibilita vašich nových pracovních světlometů. Ta zajišťuje, aby světlomety při provozu nerušily ostatní elektronické přístroje.
3. Prostor nadevše! Ověřte montážní prostor dostupný na zemědělských strojích pro světlometyPři volbě světlometů bezpodmínečně věnujte pozornost také konstrukci vozidla: I malé pracovní světlomety produkují teplo. Chcete-li předejít poruchám funkčnosti, je důležité, aby byl kolem pracovních světlometů k dispozici dostatek konstrukčního prostoru. Ke každému pracovnímu světlometu HELLA proto v popisech přikládáme výkresy s přesnými údaji v milimetrech, které vám usnadní plánování.
4. Jistota je jistota: Ověřte, zda jsou zemědělské pracovní světlomety schváleny pro přepravu nebezpečného nákladuPokud byste na denním pořádku měli i přepravu agresivních či potenciálně nebezpečných médií, musejí vaše pracovní světlomety splňovat zvláštní zákonné předpisy. Dejte proto pozor, aby byly opatřeny odpovídajícím symbolem: kosočtvercem s plamenem uvnitř. Takto označené produkty je možné montovat na dopravní prostředky, které splňují ustanovení GGVS / ADR B Rn 10251 a Rn 11251 pro elektrické vybavení.
5. Zvolte správnou montážní polohu pracovních světlometůExistuje bezpočet možných montážních poloh. V závislosti na vozidle a vašich potřebách tak lze kromě pracovního pole kolem vozidla osvětlovat například i prostor přímo před nebo za strojem, stupačky, vnitřní prostor a boky vozidla nebo předpolí.
6. Jak flexibilní musí být nový světlomet? V případě specifických požadavků dejte pozor na doplňkové parametryPokud musíte se strojem osvětlovat často se měnící pracovní plochy, měli byste u svých světlometů dát pozor na to, aby byly vybaveny otočnou patkou nebo třmenem pro čtyřbodové upevnění. Pokud chcete pracovní světlomet zapínat a vypínat mimo kabinu řidiče, je praktický vypínač zabudovaný do světlometu.
7. Zaostřeno na práci? Kombinací pracovních světlometů dosáhnete dokonalého osvětleníOtázka správného osvětlení je složitá: Kromě požadovaného světelného výkonu je pro výsledek rozhodující také nižší nebo vyšší montážní poloha a úhel sklonu. Většina pracovních světlometů je k dispozici pro osvětlení blízkého nebo vzdáleného okolí. Chcete-li zajistit optimální a rovnoměrné osvětlení, je vhodné obě tyto osvětlovací charakteristiky zkombinovat. Při montáži je důležité, abyste se zabývali také úhlem sklonu a bočním natočením jednotlivých přístrojů. Dejte při tom pozor na optimální a bezpruhovité osvětlení pracovního prostoru. Doufáme, že vám tento stručný přehled pomůže s rozhodováním. Potěší nás samozřejmě i to, pokud se podrobněji podíváte na náš sortiment.