Wskaźnik zużycia jest jednym z elementów kontrolnych; jego zadaniem jest informowanie kierowcy z dostatecznym wyprzedzeniem o osiągnięciu przez okładziny hamulcowe minimalnej grubości wzgl. granicy zużycia. W przypadku okładzin hamulców tarczowych są to z reguły dwa milimetry. W zależności od układu hamulcowego mogą być zainstalowane elektroniczne lub akustyczne wskaźniki zużycia.
Akustyczny wskaźnik zużycia jest elementem czysto mechanicznym, mającym postać blaszki (A) na płytce nośnej okładziny hamulcowej. Po osiągnięciu granicy zużycia podczas hamowania dochodzi do kontaktu tej blaszki z tarczą hamulcową. Kontakt i obrót tarczy hamulcowej powodują nieprzyjemne piszczenie.
W uproszczonej wersji elektroniczny wskaźnik zużycia składa się ze wskaźnika zużycia w okładzinie hamulcowej, obwodu elektrycznego i lampki ostrzegawczej w desce rozdzielczej. Po osiągnięciu granicy zużycia okładziny hamulcowej następuje przetarcie styku (B) zatopionego w okładzinie hamulcowej. Powoduje to zamknięcie obwodu i zaświecenie elementu ostrzegawczego. Zależnie od konstrukcji układu hamulcowego w okładzinie hamulcowej mogą być zainstalowane 2 albo 4 styki.
Elektroniczne styki sygnalizacyjne należy koniecznie wymienić przy wymianie okładzin hamulcowych!
W ramach diagnostyki lub naprawy stosować się do wskazówek producenta pojazdu lub hamulców dotyczących obsługiwanego pojazdu.
Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Nie, w niczym mi nie pomógł
Tak, okazał się pomocny