Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Zjawisko kapilarne występujące w lampach to mało znane zagadnienie. Mimo to częściej, niż można podejrzewać, jest ono odpowiedzialne za przedostawanie się wody do oprawy oświetleniowej i jej zbieranie się we wnętrzu. Zjawisko kapilarne to właściwość cieczy, która polega na różnych sposobach rozchodzenia się wody w wąskich rurkach lub pęknięciach. W przypadku kabla elektrycznego działanie kapilarne należy rozumieć jako wzajemne przyciąganie się molekuł wody i molekuł osłonki kabla. Im węższa kapilara (kapilara = wąska, pusta przestrzeń), tym silniejsze przyciąganie.
Aby zjawisko kapilarne miało miejsce, do kabla musi się najpierw przedostać woda. Przyczyną tego stanu rzeczy są często nieszczelne połączenia wtykowe. Zwykłe wtyczki płaskie, zaciski przebijające izolację (tzw. złodziejki) itp. nie zapewniają kablowi wystarczającej ochrony przed wilgocią (patrz rys. 1).
Woda może przedostać się pod osłonkę kabla (izolację) przez nieizolowane lub niewystarczająco izolowane miejsca (patrz rys. 2).
Trudno w to uwierzyć, lecz przez zjawisko kapilarne w kablach wilgoć przedostaje się między skrętkami miedzianymi a osłonką kabla do oprawy oświetleniowej (patrz rys. 3). Skrętki miedziane są wyraźnie zabarwione z powodu korozji i dlatego łatwo je rozpoznać.
Z tego względu należy zawsze używać wodoszczelnych połączeń wtykowych i kablowych, takich jak wtyczki Superseal (patrz rys. 4).
Rys. 1
Rys. 2
Rys. 4
Prawidłowy montaż przewodów
Ze względu na zjawisko kapilarne należy zwracać uwagę nie tylko na prawidłowe połączenie wtykowe, lecz także na prawidłowe ułożenie kabli przyłączeniowych. Połączenia wtykowe powinny być przymocowane maksymalnie poziomo do karoserii lub montowanych części. W ten sposób pryskająca będzie mogła spływać w optymalny sposób z połączenia wtykowego (patrz rys. 5).
Jeżeli połączenia wtykowe są zainstalowane w pionie, istnieje ryzyko, że woda będzie gromadzić się w otworach na kable i z czasem przedostanie się do złączy wtykowych (patrz rys. 6)
Bardzo ważne jest także swobodne ułożenie. W przeciwnym razie — w zależności od konstrukcji oprawy oświetleniowej — masa zalewowa lub uszczelniająca może odkleić się od kabli, a przez powstałe w ten sposób otwory wilgoć może wnikać do oprawy oświetleniowej (patrz rys. 7).
Ze względu na długoletnie doświadczenia w projektowaniu opraw oświetleniowych i okablowania firma Hella zaprojektowała specjalny spray montażowy MPS 100 (rys . 8; nr art.: 9XH 184 965-802). Dzięki zastosowaniu sprayu uszczelki i o-ringi zachowują elastyczność. Spray zapobiega skutecznie parceniu i twardnieniu. Smar ma wysoką przyczepnością i nawilża spryskane elementy na długi czas!
Przenika pod powłokę i wypiera wilgoć, wodę i inne ciecze w 100%, nie emulgując z nimi. Tworzy trwałą warstwę ochronną na wszystkich spryskanych elementach konstrukcyjnych. Chroni, nie pogarszając przy tym styku i przewodności. Skutecznie zapobiega zwarciom po szkodach wyrządzonych przez wodę. Przedłuża żywotność urządzeń elektronicznych i elektromechanicznych użytkowanych na terenach o dużej wilgotności powietrza lub w okolicy wybrzeża, utrzymuje ich sprawność i płynną pracę. Jest odporny i chroni przed agresywnymi oparami zawierającymi chlor i powietrzem zawierającym sól. Konserwuje wszystkie metale i tworzywa sztuczne. Spray jest wykonany w 100% bez silikonu!
Spray montażowy Hella MPS 100 chroni i izoluje wszystkie elektroniczne i elektromechaniczne elementy konstrukcyjne i urządzenia przed prądem pełzającym, zwarciami i korozją, powodowanymi przez pryskającą wodę i skropliny, zalanie lub dużą wilgotność powietrza. Doskonale nadaje się do użytku jako spray do styków i montażowy. Może być używany profilaktycznie i do wykonywania napraw.
Mocno wstrząsnąć puszką przed użyciem. Spryskać elementy. Odczekać 5-10 minut, aż spray zacznie działać. Nie używać przy włączonych urządzeniach lub uruchomionych silnikach. Spray pryska również z głowicy puszki.
samochód, pojazd użytkowy, rolnictwo, statek, pojazd kempingowy, motocykl, quad, rower, modelarstwo, gospodarstwo domowe, czas wolny, hobby, ogród, przemysł, produkcja, serwis, instalacja.
Rys. 5
Rys. 8
Nie, w niczym mi nie pomógł
Tak, okazał się pomocny