Ściśliwość | HELLA PAGID

W wielu publikacjach dotyczących kontroli ECE-R90-pojawia się pojęcie ściśliwości.

Co należy przez to rozumieć?

Ściśliwość okładziny to „ściskalność” okładziny hamulcowej, co oznacza, że podczas kontroli sprawdza się, w jakim stopniu grubość okładziny zmienia się pod ciśnieniem. Jednostką miary ściśliwości jest μm. Jeden μm to jedna tysięczna mm.

Na przykładzie tej jednostki widać, w jak niewielkim stopniu okładzinę można ścisnąć. Mimo to występują znaczące różnice, które są słyszane lub odczuwalne dla kierowcy.

Wysoka ściśliwość oznacza „miękką” okładzinę. Miękkie okładziny są dobre dla komfortu hamowania (skrzypienie/tarcie). Jednak jeżeli okładziny są zbyt miękkie, dla kierowcy odczuwalna jest długa droga pedału. To oznacza, że w celu uzyskania pożądanej skuteczności hamowania pedał trzeba wcisnąć bardzo daleko. To nie daje poczucia bezpieczeństwa podczas hamowania. Ponadto podczas silnego hamowania może wystąpić efekt zbyt mocnego ocierania się okładzin hamulcowych o tarcze hamulcowe. W ten sposób zużywanie okładzin i tarcz hamulcowych oraz zużycie paliwa przejściowo się zwiększa.

Niska ściśliwość oznacza, że okładzina hamulcowa jest „twarda”. W ten sposób w tym przypadku nie występują wady wynikające ze zbyt dużej miękkości okładzin. Jednocześnie wzrasta jednak ryzyko, że hamulce będą skrzypieć lub że podczas hamowania przy większych prędkościach będzie występować ocieranie. Osoby znajdujące się w samochodzie odczuwają to jako wibracje na kierownicy lub na pedale hamulca. W ekstremalnych przypadkach ocieranie hamulców może być słyszane również jako brzęczenie.

Sztuką jest dobranie właściwej twardości okładzin hamulcowych odpowiednio do pojazdu i jego układu hamowania. Można to osiągnąć w drodze czasochłonnych pomiarów i jazd próbnych.

Prezentacja procesu testowania:

Okładzinę hamulcową (2) układa się stroną cierną na masywnej, szlifowanej, podgrzewanej stalowej płycie (1). Przez adapter tłokowy (3) odpowiadający tłokowi zastosowanemu w hamulcu tłok pomiarowy urządzenia kontrolnego (4) ściska okładzinę hamulcową. Siła, z którą zostaje ściśnięta okładzina, odpowiada ciśnieniu hamowania 160 bar. Przetwornik przemieszczania (5) mierzy odcinek, o który okładzina daje się ścisnąć. Pomiar jest wykonywany w temperaturze pokojowej z płytą rozgrzaną do temperatury 400°C. Różnica temperatury pokojowej względem grubości okładziny może wynosić maks. 2% a przy temperaturze 400°C maks. 5%.

Rysunek:

Parametry ściśliwości okładzin hamulcowych oferowanych przez Hella Pagid są wyraźnie niższe niż wartości graniczne opisane przez ustawodawcę w normie ECE-R90.

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa Informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel. Przedruk, przekazywanie, powielanie, przetwarzanie w jakiejkolwiek formie i podawanie treści niniejszej dokumentacji do wiadomości osób trzecich, także we fragmentach, jest dozwolone wyłącznie za naszą jednoznaczną pisemną zgodą i z podaniem źródła. Schematyczne prezentacje, zdjęcia i opisy służą jedynie do objaśnienia i uzupełnienia tekstu dokumentu i nie mogą stanowić podstawy do wykonania montażu lub budowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.