Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.
Najpierw należy przygotować samochód: Obejmuje to prawidłowe ustawienie pojazdu na stanowisku do ustawiania reflektorów, podłączenie ładowarki akumulatora,a także test wizualny i funkcjonalny.
SEG IV – Wyrównanie urządzenia do kontroli względem pojazdu
Następną czynnością jest wyrównanie urządzenia względem pojazdu.
SEG IV – Ustawienie urządzenia względem źródła światła za pomocą wskaźnika laserowego
Urządzenie SEG IV ustawia się optymalnie względem źródła światła za pomocą wskaźnika laserowego (przy reflektorach podwójnych konieczne jest oddzielne ustawienie dla światła mijania i światła drogowego).
Wymagane pochylenie świateł wynosi 1%
Wymagane pochylenie świateł odczytuje się w samochodzie Mercedes W212 na słupku B. W pokazanym przykładzie wynosi ono 1%.
SEG IV – Ustawienie wymaganego pochylenia świateł pokrętłem
W przypadku SEG IV odczytane wymagane pochylenie ustawia się pokrętłem na urządzeniu. W przypadku SEG V pochylenie jest ustawiane automatycznie po wybraniu pojazdu.
SEG IV
Rozpoczyna się właściwy pomiar świateł, na początek światła mijania.
SEG IV – Wynik pomiaru świateł mijania
W przypadku SEG IV wynik pomiaru świateł mijania odczytuje się na analogowej skali.
W urządzeniu SEG V , wynik jest wyświetlany elektronicznie. W tym przykładzie rozkład wiązki światła jest poprawny.
SEG IV – Wynik pomiaru świateł drogowych
Analogicznie przeprowadza się pomiar świateł drogowych. Również w tym przykładzie wynik pomiaru jest poprawny.
W naszych powyższych przykładowych pomiarach wyniki były prawidłowe. Ale jak wyglądają wyniki odbiegające od normy? Zaprezentujemy je na podstawie pomiaru świateł mijania wykonanego za pomocą urządzenia SEG IV.
W pierwszym przykładzie reflektor jest ustawiony za nisko i za daleko w lewo. Dowodem na to jest przebieg linii pomiarowej poniżej linii odniesienia z przesunięciem od punktu środkowego.
W drugim przykładzie reflektor jest ustawiony za wysoko i za daleko w prawo. Granica światłocienia biegnie powyżej linii odniesienia oraz także ma przesunięcie względem środka.
W obu przypadkach reflektory należałoby odpowiednio ustawić, aby spełnić fabryczne wymagania.
Przykład 1 – Reflektor ustawiony za nisko i za daleko w lewo
Zarówno urządzenie SEG IV, jak i SEG V, umożliwia oprócz sprawdzenia położenia wiązki światła także pomiar natężenia światła w luksach. W ten sposób można wiarygodnie ocenić, czy dla świateł mijania przekroczono maksymalną dopuszczalną wartość oślepiania oraz czy dla świateł drogowych osiągnięto minimalne lub przekroczono maksymalne natężenie światła.
Nie, w niczym mi nie pomógł
Tak, okazał się pomocny