Reflektory Matrix LED w Audi A6
Przydatna wiedza i cenne wskazówki na temat reflektorów Matrix LED w Audi A6.
Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.
Postęp techniczny, rozwój e-mobilności czy zwiększone wymagania w zakresie designu pojazdów sprawiają niezależnie od siebie, że znaczenie oświetlenia pojazdów stale rośnie. Już od dawna nie wchodzi w grę „tylko” dobra skuteczność oświetlenia. Potrzebne są technologie, które łączą innowacje techniczne z wysoką efektywnością energetyczną i nowoczesnym, indywidualnym wzornictwem. HELLA daje imponujący przykład tego, co jest możliwe w tej dziedzinie, prezentując reflektor Matrix LED do Audi A6, który stanowi kolejny kamień milowy w technologii i wzornictwie oświetlenia. Reflektor Matrix LED „zlewa się” wizualnie z pojazdem - a ponadto jest technicznie w pełni zintegrowany z elektroniką pojazdu.
W połączeniu z systemem przedniej kamery, Matrix LED może realizować w czasie rzeczywistym dynamiczny rozsył światła. Inteligentne sterowanie poszczególnymi diodami LED zapewnia nie tylko optymalne, ukierunkowane oświetlenie drogi i innych obiektów, ale także w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym – oślepianie innych uczestników ruchu należy już do przeszłości, nawet przy stale włączonych światłach drogowych.
„Sercem” reflektora Matrix LED jest zastosowana technologia , która umożliwia inteligentne sterowanie diodami świetlnymi. Za ich pomocą można realizować wszystkie funkcje oświetlenia. Dwa wentylatory wbudowane w reflektor, wraz z zaawansowanym systemem termicznym, zapobiegają przegrzewaniu się układów elektrycznych. Poszczególne funkcje oświetlenia są sterowane przez sterowniki świateł (LCU / Light Control Unit) zamontowane na obudowie reflektora. Podobnie jak w reflektorach Matrix w Audi A8, światło jest rozsyłane za pomocą modułów projekcyjnych lub odbłyśników.
Komunikacja między sterownikami oświetlenia a innymi sterownikami w pojeździe odbywa się za pośrednictwem magistrali danych. W ten sposób koordynacja pomiędzy reflektorami Matrix LED a systemami wspomagania w pojeździe odbywa się w ciągu milisekund. Rozsył światła jest dostosowywany do danej sytuacji drogowej i otoczenia za pomocą zaprogramowanych algorytmów przełączania.
Oprócz klasycznych funkcji oświetlenia, takich jak światła mijania i drogowe, reflektor Matrix LED ma dodatkowe funkcje komfortowe – są to: oświetlenie na każdą pogodę, światło autostradowe, światło zakrętowe oraz „światło turystyczne” (na czas jazdy w ruchu lewostronnym z kierownicą po lewej stronie). Światło do jazdy dziennej i kierunkowskaz są realizowane w technologii światłowodowej. Dostępne są również opcjonalne funkcje oświetlenia, takie jak coming home / leaving home.
Sterownik kamery zawiera oprogramowanie do przetwarzania obrazu. W ten sposób są określane i analizowane aktualne warunki drogowe i otoczenia oraz przetwarzane dla asystenta świateł drogowych. Asystent uruchamia wówczas nieoślepiające światła drogowe (nazywane również: światłami dalekiego zasięgu lub zamaskowanymi światłami drogowymi).
Na przykład, jeśli system wykryje tylne światła pojazdów jadących z przodu lub reflektory nadjeżdżających pojazdów, to moduł zasilania reflektora Matrix LED automatycznie ściemnia lub wyłącza odpowiednie segmenty światła lub odpowiednie diody LED.
Wynik: najlepsze możliwe oświetlenie drogi i maksymalne wydłużenie czasu włączenia świateł drogowych podczas jazdy nocą.
Reflektor Matrix LED lub sterowniki muszą przetwarzać dużą ilość danych z różnych źródeł w pojeździe w celu obliczenia i realizacji poszczególnych funkcji oświetlenia.
Dalsza komunikacja w pojeździe z dodatkowymi uczestnikami magistrali danych odbywa się poprzez sieć połączeń sterowników świateł z modułem sterującym nadwozia oraz sterownikiem systemów wspomagania kierowcy.
Awaria reflektorów LED może spowodować:
Jako możliwe przyczyny awarii lub nieprawidłowego działania reflektorów należy wziąć pod uwagę:
Możliwymi przyczynami są następujące ograniczenia działania i usterki systemu:
Jeżeli konieczna jest wymiana reflektora, to diagnoza i naprawa wymagana wykonania określonych czynności. Poniższe informacje odnoszą się do samochodu Audi A6 Avant z roku 2015 jako przykład, ale mają zastosowanie analogicznie do innych modeli pojazdów z identycznymi systemami reflektorów.
Reflektory Matrix LED oraz pozostałe oświetlenie pojazdu są monitorowane przez sterowniki nadrzędne w systemie pojazdu. Ewentualne usterki są zapisywane w pamięci usterek sterownika i mogą być odczytywane za pomocą odpowiednich urządzeń diagnostycznych. W niektórych modelach pojazdów kierowca jest informowany o usterce w systemie za pomocą dodatkowego ostrzeżenia na wyświetlaczu w zestawie wskaźników.
Przed przystąpieniem do lokalizacji usterki za pomocą urządzenia diagnostycznego należy najpierw przeprowadzić kontrolę wzrokową poszczególnych elementów instalacji, ponieważ niektóre usterki można już w ten sposób wykryć i usunąć.
W ramach tej funkcji można odczytywać i usuwać kody usterek zapisane w pamięci sterowników. Dodatkowo można też wyświetlać informacje o poszczególnych kodach usterek.
Kod usterki: 5545009/ B149C31
Za pomocą tej funkcji można wybrać i wyświetlić aktualne wartości pomiarowe po lewej lub prawej stronie, takie jak „poziomy kąt odchylenia segmentów referencyjnych reflektora”.
Za pomocą tej funkcji można załączać urządzeniem diagnostycznym poszczególne segmenty reflektora Matrix LED. W ten sposób, bez kłopotliwego demontażu, można sprawdzić działanie urządzeń peryferyjnych, jak i odpowiednich elementów systemu.
Po wykonaniu poniższych czynności naprawczych należy ponownie wyregulować ustawienie reflektora Matrix LED. Tylko w ten sposób jest zapewnione niezawodne działanie reflektora.
Przed przystąpieniem do regulacji reflektorów w pojeździe muszą być spełnione następujące warunki:
Do regulacji reflektorów oprócz przyrządu do ustawiania świateł potrzebne jest dodatkowo urządzenie diagnostyczne. Proces regulacji jest uruchamiany przez urządzenie diagnostyczne i przeprowadzany zgodnie z programem. Jeżeli pojazd jest wyposażony w układ poziomowania, to przed przystąpieniem do regulacji należy ustawić podwozie na normalnej wysokości i wyłączyć poziomowanie. Po pomyślnym przeprowadzeniu regulacji układ poziomowania zostaje ponownie aktywowany.
Pojazdy z tempomatem adaptacyjnym (ACC), systemem noktowizyjnym lub kamerą otoczenia Ważne: Jeżeli w ramach naprawy zderzak zostanie zdemontowany i ponownie zamontowany lub zostaną dokonane zmiany w osłonie chłodnicy, należy koniecznie ponownie skalibrować kamerę systemu noktowizyjnego, ustawić regulator dystansu lub ponownie skalibrować kamerę otoczenia!
W tym kontekście należy przestrzegać wskazówek dotyczących naprawy i zasad bezpieczeństwa wydanych przez producenta danego pojazdu lub systemu!
Przy wymianie elementów elektronicznych w reflektorze należy zapewnić możliwie największą czystość.
Ponadto należy stosować środki ochrony przed wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD).
Prace naprawcze przy instalacji oświetleniowej w pojeździe silnikowym może wykonywać wyłącznie odpowiednio wyszkolony personel. Nieprawidłowo przeprowadzone naprawy mogą doprowadzić do awarii systemu, a w najgorszym przypadku do obrażeń ciała.
Różne możliwości diagnostyczne przedstawiono na przykładzie urządzenia diagnostycznego mega macs 77 firmy Hella Gutmann Solutions. Zakres badania i dostępnych funkcji mogą się różnić w zależności od marki pojazdu i są zależne od konfiguracji sterownika.
Schematy, rysunki, zdjęcia i opisy mają tylko charakter objaśniający oraz opisowy i nie mogą być wykorzystywane jako podstawa naprawy danego pojazdu.
W tym filmie przedstawiamy profesjonalną wymianę reflektora full LED na przykładzie samochodu AUDI A6/S6.
Nie, w niczym mi nie pomógł
Tak, okazał się pomocny