Układ adaptacyjny reflektorów
W tym miejscu znajdziesz wartościową wiedzę i przydatne wskazówki na temat reflektorów AFS i systemu Advanced Frontlighting System.
Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.
Kwestia optymalnego oświetlenia przestrzeni ruchu zajmuje specjalistów z zakresu samochodowej techniki oświetleniowej od wielu lat. Z jednej strony konieczne jest jak najjaśniejsze oświetlenie drogi i jej otoczenia, aby kierowca miał możliwość niezawodnego rozpoznawania obiektów w przestrzeni ruchu. Z drugiej strony światla nie mogą oślepiać innych uczestników ruchu drogowego. Jak najlepsze zrównoważenie, czy wręcz wyeliminowanie konfliktu oświetlenia i oślepiania - zarówno własnego, jak i innych - stanowi centralne zadanie dla specjalistów firmy HELLA.
Rozwiązaniem klasycznym jest przełączanie pomiędzy światłami drogowymi i światłami mijania. Podczas gdy światła drogowe zapewniają rozsył światła zoptymalizowany pod kątem oświetlenia drogi, światła mijania stanowią swojego rodzaju kompromis pozwalający unikać oślepiania innych kierowców. W zakresie bezpieczeństwa jazdy nocą światła drogowe i mijania nie stanowią więc optymalnego technicznie rozwiązania. Prosta i oczywista modyfikacja w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych polega na wyposażaniu pojazdów w specjalne reflektory dodatkowe, które kierowca może włączać i wyłączać zależnie od sytuacji. Kolejnym krokiem jest realizacja dodatkowych funkcji oświetleniowych nie w pojedynczych reflektorach dodatkowych, lecz ich integracja z reflektorem głównym i automatyczne przełączanie pomiędzy poszczególnymi schematami rozsyłu światła. To właśnie podstawowa koncepcja systemu Advanced Frontlighting System (AFS)
Zwyczajne światła mijania stanowią kompromis pomiędzy wszystkimi funkcjami oświetleniowymi pjazdu. Z tego względu powstał Advanced Frontlighting System, czyli dynamiczny system oświetleniowy, zapewnia jący optymalne oświetlenie jezdni z zależności od prędkości jazdy i kąta skrętu kierownicy. Realizacja tej koncepcji wymaga modułu projekcyjnego VarioX® z rotacyjnym wałkiem umieszczonym pomiędzy źródłem światła i soczewką. Charakterystyczną cechą tego wałka jest z jednej strony jego zróżnicowana konstrukcja, a z drugiej strony możliwość obrotu dookoła własnej osi wzdłużnej. W ciągu zaledwie kilku milisekund silnik krokowy ustawia wałek w wymaganej pozycji.
* Podane prędkości mogą być różne w zależności od producenta.
Systemy reflektorowe AFS umożliwiają rozsyły światła o preselekcjonowanych nieciągle parametrach. Rozsył światła jest dostosowywany do prędkości pojazdu, rodzaju drogi i warunków pogodowych, co zapewnia olbrzymią poprawę jakości oświetlenia w porówaniu ze standardową techniką oświetleniową pojazdów mechanicznych.
Inżynierowie firmy HELLA są zgodni co do tego, że najlepszą metodą realizacji tego rodzaju zależnego od sytuacji, automatycznego systemu reflektorowego jest zastosowanie tak zwanego modułu VarioX®. Wystarczy jedno ksenonowe źródło światła, aby uzyskać nawet pięć różnych rozsyłów światła: w tym samym module reflektorowym oprócz standardowego światła mijania i drogowego można dodatkowo zrealizować światła do jazdy miejskiej, do jazdy po autostradzie i do jazdy w złych warunkach pogodowych.
Nie, w niczym mi nie pomógł
Tak, okazał się pomocny