Działanie sprężarki klimatyzacji
W tym miejscu znajdziesz pożyteczną wiedzę podstawową i cenne wskazówki dotyczące sprężarek klimatyzacji pojazdów.
Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.
Sprężarka klimatyzacji jest z reguły napędzana przez pasek klinowy lub wieloklinowy silnika. Sprężarka spręża i tłoczy czynnik chłodniczy w układzie. Istnieją różne konstrukcje sprężarek.
Czynnik chłodniczy z parownika jest zasysany w postaci gazu o niskim ciśnieniu i niskiej temperaturze i sprężany. Następnie podgrzany do wysokiej temperatury czynnik jest tłoczony pod wysokim ciśnieniem w postaci gazu do skraplacza.
Prezentacja krok po kroku diagnostyki sprężarki regulowanej zewnętrznie.
03:48 min
Przy poszukiwaniu usterek w przypadku występowania hałasów i przed każdą wymianą sprężarki należy koniecznie uwzględnić następujące wskazówki:
Sprawdzić wszystkie pałąki mocujące i punkty mocowania pod kątem pęknięć lub rys i ewentualne braku trzpieni lub nakrętek.
Każde spowodowane przez to drganie może być przyczyną nadmiernych odgłosów pracy sprężarki. Zwrócić uwagę na to, czy odgłosy się zmieniają np. podczas wywierania nacisku na pałąk lub punkty mocowania przy użyciu łyżki do opon (ilustracja 1). W razie zmiany odgłosy prawdopodobnie nie są spowodowane przez sprężarkę.
Sprawdzić węże i przewody, aby stwierdzić,czy drgania przedostają się z silnika lub pulsującego czynnika chłodniczego do wnętrza pojazdu.
W tym celu przytrzymać je mocno ręką i zwrócić uwagę na ewentualne zmiany odgłosów (ilustracja 2).
Sprawdzić paski klinowe, zespół naciągu, rolki napinające, wolne koło alternatora oraz płynność ruchu, luz i wyrównanie kół pasowych.
Zbyt duże tolerancje spowodowane zużyciem części mogą powodować powstawanie odgłosów.
Nadmierne wysokie ciśnienie (ilustracja 3) może powodować nietypowe odgłosy pracy sprężarki.
Jeżeli przyłącze serwisowe wysokiego ciśnienia znajduje się również za miejscem zatkania instalacji, może się zdarzyć, że wysokie ciśnienie będzie w rzeczywistości wyższe od wskazywanego przez manometr. Aby zdiagnozować ten problem, należy zmierzyć temperatury na skraplaczu.
Za duża ilość czynnika chłodniczego lub jego zanieczyszczenie powoduje nadmierne wysokie ciśnienie, które z kolei może spowodować hałas sprężarki.
To samo dotyczy czynnika chłodniczego ze zbyt wysoką zawartością gazów nie podlegających skraplaniu (powietrza).
Także skraplacz można brać pod uwagę jako przyczynę nietypowych odgłosów.
Jeżeli przez skraplacz przepływa niewystarczająca ilość powietrza, czynnik chłodniczy nie może wystarczająco się skraplać i wysokie ciśnienie nadmiernie rośnie. W ten sposób może dojść do powstawania nietypowych odgłosów. Należy również sprawdzić, czy wentylator lub wentylatory tłoczą wystarczającą ilość powietrza przez skraplacz. Sprawdzić również blaszki skraplacza i chłodnicy pod kątem ewentualnego zanieczyszczenia (ilustracja 4).
Często odgłosy mogą być powodowane również przez zabrudzenie zaworów rozprężnych (ilustracja 5) lub zaworów dławiących.
Zanieczyszczenia mogą mieć np. formę metalowych wiórów. Powoduje to zmniejszenie przepływu czynnika chłodniczego i występowanie nadmiernego wysokiego ciśnienia. „Uszkodzone” zawory rozprężne mogą np. powodować różne odgłosy „chrapania”, gwizdania lub dudnienia, które są bardzo dobrze słyszalne również we wnętrzu pojazdu.
Skąd pochodzą te odgłosy, czym są one spowodowane oraz jak znaleźć i usunąć usterkę, dowiesz się z tego filmu technicznego.
03:35 min
Cząstki zanieczyszczeń w obiegu klimatyzacji można usunąć tylko przez dokładne przepłukanie całego układu. W zależności od stopnia zabrudzenia do płukania można stosować czynnik chłodniczy R134a lub specjalny preparat do płukania Hella Gutmann Solutions. Sprężarek, osuszaczy i zaworów rozprężnych lub dławiących nie można przepłukać. Ponieważ przy uszkodzeniu sprężarki należy zawsze liczyć się z zanieczyszczeniem układu (ściery, opiłki), płukanie układu należy do czynności bezwzględnie koniecznych przy wymianie tego urządzenia.
Przestrzegać zaleceń producenta i informacji na ulotce dołączonej do opakowania/ stosować olej o wymaganej lepkości.
1. Rozłożenie ilości oleju
W każdym elemencie klimatyzacji znajduje się olej sprężarkowy. W razie naprawy olej ten usuwa się wraz z wymienioną częścią. Dlatego konieczne jest dolanie odpowiedniej ilości oleju. Przedstawiona obok ilustracja przedstawia przeciętne rozłożenie ilości oleju w układzie.
2. Przestrzegać ilości i specyfikacji oleju
Przed montażem nowej sprężarki lub uzupełnieniem oleju czynnika chłodniczego należy przestrzegać podstawowych zaleceń dotyczących ilości oleju i lepkości podanych przez producenta pojazdu.
3. Część ilości oleju w układzie należy do sprężarki
Ze względu na to, że jeden ten sam model sprężarki może być stosowany w różnych samochodach i układach, przed montażem sprężarki należy koniecznie sprawdzić i w razie potrzeby skorygować ilość oleju. W tym celu należy spuścić cały olej do odpowiedniego pojemnika. Następnie należy napełnić sprężarkę całą zalecaną przez producenta pojazdu ilością oleju (systemowa ilość oleju). W celu równomiernego rozprowadzenia oleju należy przed montażem przekręcić sprężarkę ręcznie 10 razy. Jest to zgodne również z zaleceniami producenta sprężarek Sanden, przy czym należy też przestrzegać zaleceń producenta pojazdu.
Przy wymianie sprężarki trzeba przepłukać każdy układ klimatyzacji, aby usunąć z niego zanieczyszczenia i ciała obce. Jeżeli mimo przepłukania w obiegu pozostaną zanieczyszczenia, uszkodzeniom można zapobiec przez zamontowanie w przewodzie ssącym sitek filtracyjnych – patrz katalog narzędzi Hella Gutmann Solutions.
Zasady docierania sprężarki:
Uszkodzenie sprężarki może być spowodowane również przez brak czynnika chłodniczego. Z tego powodu zaleca się regularne przeglądy klimatyzacji i w razie potrzeby wprowadzanie do układu kontrastu. Istnieją różne metody – patrz katalog narzędzi Hella Gutmann Solutions. Udokumentować użycie kontrastu w pojeździe. Uniknie się w ten sposób przepełnienia, co w skrajnym przypadku mogłoby spowodować uszkodzenie sprężarki.
Nie, w niczym mi nie pomógł
Tak, okazał się pomocny