Awaria hamulca ręcznego
W tym miejscu znajdziesz pożyteczną, podstawową wiedzę i wartościowe wskazówki na temat oceny uszkodzeń hamulców postojowych.
Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.
Hamulec ręczny, nazywany również hamulcem postojowym, ma za zadanie zabezpieczyć stojący lub zaparkowany pojazd przed odtoczeniem pod nieobecność kierowcy. W przypadku mechanicznego hamulca ręcznego siła hamowania jest przenoszona na hamulce kół tylnej osi przez linki, gdy położenie dźwigni hamulca ręcznego jest zmieniane przy użyciu siły mięśni.
Uszkodzenie linki hamulca ręcznego objawia się najpierw brakiem działania hamulca postojowego.
Poniższa informacja dotycząca naprawy została przedstawiona na przykładzie pojazdu Mazda 6, ale stosuje się również do identycznych modeli pojazdów. Na naszym przykładzie nie jest możliwa obsługa dźwigni hamulca ręcznego. Hamulec roboczy tylnej osi działa prawidłowo i wykazał wystarczające wartości hamowania na stanowisku kontrolnym.
W naszym filmie przedstawiamy czynność kontroli hamulca ręcznego pod kątem usterek i profesjonalnej wymiany linki hamulca ręcznego na przykładzie Mazdy 6.
W celu ustalenia przyczyny usterki należy teraz sprawdzić wszystkie elementy hamulca postojowego.
Tutaj stwierdzono uszkodzenia osłon przeciwpyłowych linek hamulca (Rys. 1).
Zluzować linkę hamulca ręcznego w celu przeprowadzenia dalszej diagnostyki
Następnie należy sprawdzić swobodę ruchu dźwigni hamulca ręcznego na tylnych zaciskach hamulcowych
Dźwignie hamulca ręcznego i dźwignie aktywujące obu zacisków hamulcowych ruszają się swobodnie i nie wykazują żadnych widocznych braków.
Aby wymontować pakiet linek hamulca ręcznego, należy wykonać następujące czynności
Po demontażu można jednoznacznie przypisać przyczyną usterki lince hamulca ręcznego. Linka nie mogła się przesuwać w cięgle Bowdena. Wewnętrzne zanieczyszczenia i korozja doprowadziły do utraty możliwości ruchu (Rys. 2).
Przed zamontowaniem i wyregulowaniem nowej linki hamulca ręcznego należy sprawdzić i zresetować regulatory mechaniczne urządzenia obu zacisków hamulcowych tylnej osi. Prawidłowe ustawienie hamulca postojowego jest możliwe tylko pod warunkiem, że cięgła Bowdena hamulca postojowego Bowdena i wszystkie jego ruchome części są sprawne i mogą się swobodnie poruszać.
W tym celu należy zdemontować zacisk hamulcowy i uruchomić dźwignię mechaniczną na zacisku hamulcowym tak, by tłok hamulcowy lekko się wysunął. Po sprawdzeniu należy całkowicie wycofać tłok hamulcowy do pozycji wyjściowej przy użyciu odpowiedniego narzędzia (Rys. 3).
W ramach tej czynności należy sprawdzić zużycie i sposób działania wszystkich pozostałych elementów, takie jak klocki hamulcowe czy sworznie prowadzące. Zużyte i/lub uszkodzone części należy wymienić.
Zmontować i ponownie zamontować zaciski hamulcowe. Następnie przez lekkie pompowanie pedałem ustawić tłoki hamulcowe w pozycji roboczej.
Zamontować nową linkę hamulca ręcznego w odwrotnej kolejności kroków.
Skok dźwigni hamulca ręcznego powinien być wyregulowany tak, by hamulec był blokowany pomiędzy 4-7 pozycjami zapadki.
Lampka kontrolna powinna się zaświecić. Koła muszą się teraz jeszcze swobodnie obracać, a tylne hamulce kół nie mogą trzeć.
Po dokonaniu ustawienia podstawowego automatyczne nie jest już konieczna dalsza regulacja, ponieważ zapewnia ją automatyczny regulator mechaniczny.
Następnie należy sprawdzić skuteczność hamulca ręcznego na stanowisku kontrolnym.
W tym kontekście należy przestrzegać wskazówek dotyczących konserwacji i naprawy wydanych przez danego producenta pojazdu!
Nie, w niczym mi nie pomógł
Tak, okazał się pomocny