Profesjonalna naprawa tarcz hamulcowych – Na co zwrócić uwagę
W tym miejscu znajdziesz przydatne informacje i cenne wskazówki dotyczące napraw hamulców.
Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
1. Stalowa płytka nośna
2. Klej do klocków
3. Warstwa pośrednia
4. Materiał cierny
5. Środki pomocnicze
7. Identyfikacja
Odgłosy hamowania wywoływane są przez wahania współczynnika tarcia podczas hamowania. Zadaniem środków pomocniczych jest tłumienie drgań o wysokiej częstotliwości, czyli hałasu. Środki te mogą się różnić w zależności od rodzaju układu hamulcowego. W niektórych klockach hamulcowych może być zastosowanych kilka takich środków jednocześnie.
Może to być lakier, materiał tekstylny, folia samoprzylepna lub dodatkowa blaszka tłumiąca.
Fazy to skosy powierzchni ciernej, dostosowane indywidualnie do każdego klocka. Ostateczny kontur skosu określa się w ramach skomplikowanych jazd próbnych i na stanowiskach kontrolnych.
Zadanie:
Zamontowany na klocku dodatkowy ciężarek zwiększa masę całkowitą i redukuje częstotliwość rezonansową części. Zależnie od rodzaju i pozycji ciężarek redukuje albo całkowicie eliminuje niepożądane odgłosy. Konstrukcja ciężarka może być różna w zależności od producenta pojazdu i układu hamulcowego.
Wskutek rozszerzenia termicznego w klocku hamulcowym mogą powstawać pęknięcia, w zależności od wielkości i kształtu klocka. Aby je wykluczyć, w niektórych klockach hamulcowych wykonuje się szczeliny. Redukują one dodatkowo odgłosy i gromadzą cząstki ścieru z klocków.
Tego typu klocki hamulcowe są dostosowane do pozycji montażu w zacisku hamulcowym i kierunku obrotu tarczy hamulcowej przez zastosowanie specjalnych środków pomocniczych, takich jak fazy czy blaszki tłumiące. Sierpowaty otwór z tyłu zmienia pozycję docisku kocka po stronie tłoczka. Redukuje to odgłosy i poprawia komfort. Kierunek obrotu jest oznaczony przez strzałkę. Do klocków hamulcowych dołączone są specjalne instrukcje montażowe.
Nie, w niczym mi nie pomógł
Tak, okazał się pomocny