Podstawowa wiedza na temat zbiornika z filtrem węglowym
W tym miejscu znajdziesz pożyteczną wiedzę i ważne wskazówki dotyczące zbiorników z filtrami węglowymi w pojazdach mechanicznych.
Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.
Wprowadzenie układu regulacji lambda w pojazdach mechanicznych wyposażonych w katalizator oznaczało ustawową regulację wszystkich ich emisji.
Należą do nich także pary paliwa (węglowodorów) pochodzące ze zbiornika paliwa. Ze względu na to, że te tak zwane lotne węglowodory nie mogą się dostawać do atmosfery, konieczne jest ich separowanie i tymczasowe magazynowanie przed spaleniem. W celu spełnienia wymogów ustawowych, stosuje się w tym zakresie systemy separacji i recyrkulacji par paliwa.
Ich ważną częścią jest zbiornik z filtrem węglowym.
Zbiornik z filtrem węglowym jest połączony z układem wentylacji zbiornika paliwa przez przewód kompensujący ciśnienie i służy do separowania oraz magazynowania parującego wskutek wzrostu temperatury paliwa.
W przewodzie łączącym rurę dolotową ze zbiornikiem z filtrem węglowym znajduje się zawór taktujący. Po aktywacji układu regulacji lambda zawór taktujący jest załączany i otwiera przewód między rurą dolotową i zbiornikiem z filtrem węglowym. Podciśnienie panujące w rurze dolotowej powoduje zassanie powietrza z otoczenia przez otwór w zbiorniku z filtrem węglowym. Zassane powietrze przepływa przez węgiel aktywny i ponownie doprowadza odseparowane paliwo do silnika i układu przygotowania mieszanki.
Ze względu na to, że system ten ma wpływ na skład mieszanki, uaktywnia się dopiero po włączeniu układu regulacji lambda.
Objawy usterki w razie awarii elementu:
Przyczyny awarii:
Nie, w niczym mi nie pomógł
Tak, okazał się pomocny