Wymiana klaksonu
Tutaj znajdziesz przydatną wiedzę i cenne wskazówki dotyczące wymiany klaksonów na przykładzie Audi TT/RS i Grand Cherokee.
Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.
Poniższa modyfikacja została przedstawiona na przykładzie modeli Audi TT / RS i Jeep Grand Cherokee. Wskazówki odnoszą się również do innych modeli pojazdów. Schematyczne prezentacje, zdjęcia i opisy służą jedynie do objaśnienia i uzupełnienia tekstu dokumentu i nie mogą stanowić podstawy do przeprowadzenia naprawy.
Przed przystąpieniem do przeróbki klaksonów należy zastosować się do następujących zaleceń:
Podany pobór energii przez nowy klakson wynosi 66 watów, co w przypadku instalacji 12-woltowej odpowiada po przeliczeniu dla obu klaksonów poborowi prądu 11,0 amperów.
W naszym przykładowym samochodzie są już fabrycznie zamontowane przewody o wystarczającym przekroju, przekaźnik mocy i bezpiecznik 20 A. Tak więc, w całym obwodzie prądowym jest zapewniona wystarczająca rezerwa mocy, nawet w przypadku ciągłego obciążenia. Przeróbka instalacji elektrycznej nie jest w tym przypadku konieczna.
Jeśli przewody lub bezpiecznik w samochodzie nie są wystarczające, to należy je wymienić zgodnie z nowymi wymaganiami instalacyjnymi.
Wyłącz zapłon i wyjmij kluczyk z pojazdu.
Ze względu na wielkość nowych klaksonów należy sprawdzić optymalną pozycję montażu. Korpus musi mieć wystarczająco dużo miejsca z każdej strony na drgania i nie powinien stykać się z sąsiednimi elementami nadwozia.
Podłącz złącza elektryczne do nowych klaksonów, włóż wiązki przewodów w prowadnicę do kabli i umocuj.
Jeśli test działania zakończył się powodzeniem, można na koniec założyć nakładkę zderzaka ze wszystkimi częściami mocującymi i ponownie skompletować wyposażenie samochodu.
Korpus wraz z uchwytem blaszanym określają barwę sygnału dźwiękowego. Zmiana blaszanego uchwytu na klaksonie może negatywnie wpłynąć na dźwięk.
Modyfikacja klaksonu w tym samochodzie przebiega według tego samego schematu. Należy przestrzegać tylko prac montażowych specyficznych dla tego pojazdu.
W tym samochodzie wspornik i złącze elektryczne można pozostawić bez dopasowania.
Włóż bezpiecznik i sprawdź działanie
Na zakończenie ponownie zamontuj nakładkę zderzaka ze wszystkimi częściami mocującymi
Fragment Regulaminu nr 28 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych „Jednolite przepisy dotyczące homologacji dźwiękowych urządzeń ostrzegawczych”: „Dźwiękowe urządzenie ostrzegawcze musi emitować ciągły i jednolity dźwięk; jego spektrum akustyczne nie powinno się znacząco zmieniać podczas działania.”
W przypadku wszystkich modyfikacji należy zawsze przestrzegać wskazówek montażu i instrukcji napraw producenta danego pojazdu, odnoszących się do produktu!
Schematyczne prezentacje, zdjęcia i opisy służą jedynie do objaśnienia i uzupełnienia tekstu dokumentu i nie mogą stanowić podstawy do wykonania montażu lub budowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Nie, w niczym mi nie pomógł
Tak, okazał się pomocny