Zespolony czujnik deszczu i światła
Tutaj znajdziesz przydatną wiedzę i cenne wskazówki na temat czujnika deszczu i czujnika światła w pojazdach.
Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.
Czujnik deszczu, początkowo integrowany z podstawą lusterka wstecznego, umieszcza się w obrębie pola widzenia po wewnętrznej stronie przedniej szyby. Czujnik rozpoznaje w swoim polu krople deszczu i przekazuje tę informację do układu sterowania wycieraczkami. Dzięki temu częstotliwość ruchu wycieraczek może być automatycznie dostosowywana do intensywności deszczu. Kierowca nie musi więc prawie wcale manualnie regulować pracy wycieraczek.
Zespolony czujnik deszczu i światła łączy dwie funkcje w jednym module.
Czujnik deszczu jest z reguły uaktywniany przez włączenie funkcji przerywanej lub automatycznej pracy wycieraczek za pomocą przełącznika zespolonego przy kierownicy(rys. 2).
Ustawienie przełącznika świateł w położenie AUTO (automatyczne sterowanie oświetlenia) aktywuje czujnik światła, co powoduje włączanie i wyłączanie oświetlenia w zależności od jasności otoczenia (rys. 3).
Czujnik deszczu rozpoznaje opady atmosferyczne na szybie przedniej przy użyciu metody optoelektronicznej. Element stanowiący czujnik składa się z jednej lub kilku diod LED (nadajnik), pryzmatu i fotodiody (odbiornik). Strumień światła generowany przez diodę LED jest kierowany poprzez pryzmat na przednią szybę i po odbiciu od zewnętrznej powierzchni szyby trafia do fotodiody.
Połączenie pozycji czujnika i suchej powierzchni szyby zapewnia maksymalną jakość odbicia strumienia światła. (rys. 4).
Znajdujące się na przedniej szybie krople deszczu zmieniają warunki odbicia w ten sposób, że nie wszystkie promienie światła docierają do celu i zostają odchylone przez krople wody. (rys. 5).
Im wyższe natężenie deszczu, tym mniejsza ilość światła dociera do fotodiody. Na podstawie natężenia światła, analizujący układ elektroniczny określa aktualną wielkość opadu i przekazuje układowi sterowania wycieraczek informacje potrzebne do regulacji szybkości ich pracy. Pomiary prowadzone ciągle przez czujnik pozwalają na dostosowanie prędkości pracy wycieraczek do intensywności opadów. Po rozpoznaniu ulewnego deszczu lub wody pryskającej spod kół poprzedzającego pojazdu system automatycznie przełącza pracę wycieraczek z przerywanej na maksymalną szybkość.
Pomiar natężenia światła w otoczeniu samochodu zapewnia detektor optoelektroniczny. Dzięki osłonie ze szkła filtrującego czujnik rejestruje tylko specjalne długości fal, pozwalające mu odróżniać światło sztuczne od światła dziennego. Dwa niezależne od siebie czujniki mierzą natężenie światła słonecznego w otoczeniu samochodu oraz natężenie światła przed samochodem.
Natężenie światła panujące wokół pojazdu jest rejestrowane przez czujnik światła o dużym zakresie kąta widzenia, nazywany czujnikiem zmierzchu (rys. 6).
Natężenie światła przed pojazdem jest mierzone przez czujnik światła o małym zakresie kąta widzenia, nazywany czujnikiem zaciemnienia (rys. 7).
Charakterystyka odbiorcza czujnika musi być dostosowana do jego pozycji montażowej. Specjalny algorytm rozpoznaje na podstawie danych z czujników oraz innych informacji występujące warunki oświetleniowe (dzień, noc, zmierzch lub przejazdy tunelem i pod mostem) i odpowiednio do sytuacji włącza lub wyłącza światła pojazdu.
W czujnikach deszczu i światła obecnej generacji można dzięki modułowej budowie integrować do pięciu różnych funkcji.
Oprócz detekcji światła i deszczu czujniki mogą spełniać następujące funkcje opcjonalne.
Opis systemu przedstawia przykład możliwości komunikacji czujnika z innymi elementami systemu w pojeździe przez złącze LIN. Czujnik jest włączany i zasilany napięciem przez nadrzędny sterownik. Czujnik udostępnia więc tylko systemowi informacje, nie ma jednak bezpośredniego wpływu na sam system wzgl. jego inne elementy wykonawcze.
W razie nieprawidłowego działania czujnika deszczu sterowanie interwałowym trybem pracy wycieraczek przejmuje moduł wycieraczek. Niezależnie od czujnika, wycieraczkami można też zawsze sterować manualnie przy użyciu przełącznika wycieraczek.
W razie awarii czujnika światła oświetlenie pojazdu przełączane jest w stan bezpieczny „światła włączone“. Światła można też włączać i wyłączać manualnie przełącznikiem świateł, niezależnie od działania czujnika.
Poniższe prace serwisowe przedstawiono na przykładzie czujnika deszczu i światła 4. generacji, ale obowiązują one również dla innych czujników o tej samej budowie.
W tym filmie prezentujemy ważne wskazówki dotyczące wymiany czujnika deszczu i światła
02:37 min
Aby nie uszkodzić czujnika deszczu przy odłączaniu od szyby, należy zaczekać na odprężenie medium transmisyjnego (żelu). Czas odprężania wynosi ok. 30 minut przy 20° C. Szybkie, nieuważne ruchy lub nagłe pociągnięcie może zniszczyć medium transmisyjne.
Między szybą i medium transmisyjnym mogą się bezpośrednio po montażu znajdować pęcherzyki powietrza o średnicy 1 mm. Siła nacisku sprężyny czujnika stopniowo wypiera te pęcherzyki z medium.
Czujnik optyczny mocuje się do przedniej szyby z użyciem medium transmisyjnego, które wytwarza płaską warstwę na czujniku optycznym. Medium transmisyjne (żel) kompensuje nierówności pomiędzy czujnikiem optycznym i szybą, tworząc zdefiniowany interfejs optyczny. Wadliwy montaż może spowodować nieprawidłowe działanie lub awarię czujnika.
Różni producenci pojazdów stosują różne elementy mocujące i media transmisyjne. W związku z tym należy zawsze przestrzegać instrukcji demontażu/montażu producenta pojazdu!
W czasie, jaki upływa pomiędzy demontażem i ponownym montażem, czujnik musi być chroniony przed brudem i uszkodzeniami mechanicznymi i elektrycznymi. Wrażliwe medium transmisyjne należy przykryć czystą i suchą folią plastikową. W celu ochrony czujnika przed wyładowaniami elektrostatycznymi, należy go przechowywać w suchym plastikowym pudełku.
W tym filmie pokazujemy prosty test działania czujnika deszczu oraz sposób wykrywania usterki za pomocą przyrządu diagnostycznego.
03:41 min
Działanie czujnika deszczu można łatwo sprawdzać przez symulację opadu na przednią szybę pojazdu.
Wycieraczki powinny się włączyć, a częstotliwość ich aktywacji powinna się automatycznie dostosować do symulowanego „natężenia deszczu“. W razie braku reakcji wycieraczek i jednoczesnym prawidłowym działaniu wszystkich regulowanych manualnie interwałów pracy wycieraczek należy wykonać dalsze czynności kontrolne przy użyciu przyrządu diagnostycznego.
Poszczególne funkcje czujnika deszczu i światła są monitorowane przez odpowiednie sterowniki nadrzędne. Ewentualne usterki są zapisywane w pamięci sterownika i mogą być odczytywane przy użyciu odpowiedniego testera diagnostycznego . W zależności od systemu mogą być wyświetlane dodatkowe parametry, wykorzystywane także przy poszukiwaniu usterek.
W ramach poszukiwania usterek można używać następujących funkcji diagnostycznych:
W ramach tej funkcji można odczytywać i usuwać kody usterek zapisane w pamięci usterek. Dodatkowo można też wyświetlać informacje o poszczególnych kodach usterek.
W ramach tej funkcji można wyświetlać i oceniać aktualne wartości pomiarowe przekazywane przez czujnik do sterownika.
Przy użyciu tej funkcji można wykonać adaptację czujnika do sterownika. Inicjalizacja czujnika deszczu jest konieczna po wykonaniu następujących prac:
Różne możliwości diagnostyczne przedstawiono na przykładzie testera diagnostycznego mega macs 66. Głębokość diagnostyki i zakres dostępnych funkcji mogą być różne w przypadku różnych marek pojazdów i są zależne od konfiguracji sterownika.
Nie, w niczym mi nie pomógł
Tak, okazał się pomocny