Cewka zapłonowa
W tym miejscu znajdziesz pożyteczną wiedzę i ważne wskazówki dotyczące cewek zapłonowych w pojazdach.
Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.
Konwencjonalna cewka zapłonowa jest konstrukcyjnie podobna do transformatora. Zadaniem cewki zapłonowej jest generowanie wysokiego napięcia z niskiego napięcia. Obok żelaznego rdzenia podstawowymi elementami są uzwojenie pierwotne, uzwojenie wtórne i złącza elektryczne.
Płytkowy rdzeń żelazny służy do wzmacniania pola magnetycznego. Wokół tego rdzenia owinięte jest cienkie uzwojenie wtórne. Jest ono wykonane z izolowanego drutu miedzianego o grubości ok. 0,05–0,1 mm i posiada nawet do 50 000 zwojów. Uzwojenie pierwotne jest wykonane z lakierowanego drutu miedzianego o grubości ok. 0,6–0,9 mm i jest nałożone na uzwojenie wtórne. Rezystancja omowa cewki wynosi ok. 0,2–3,0 Ω po stronie pierwotnej i ok. 5–20 kΩ po stronie wtórnej. Stosunek liczby zwojów uzwojenia pierwotnego do wtórnego wynosi 1:100. W zależności od zakresu zastosowania cewki zapłonowej jej budowa może być różna. W przypadku konwencjonalnych cewek zapłonowych złącza elektryczne są oznaczane jako zacisk 15 (zasilanie), zacisk 1 (przerywacz zapłonu) i zacisk 4 (złącze wysokiego napięcia).
Uzwojenie pierwotne ma wspólne połączenie z uzwojeniem wtórnym do zacisku 1. Wspólne połączenie jest nazywane „złączem oszczędnościowym” i stanowi uproszczenie produkcji cewek. Prąd pierwotny przepływający przez uwojenie pierwotne jest włączany i wyłączany przez przerywacz zapłonu. Wysokość prądu zależy od rezystancji cewki oraz od napięcia przyłożonego do zacisku 15. Przerywacz powoduje gwałtowną zmianę prądu, która zmienia pole magnetyczne w cewce i indukuje impuls napięcia, który w uzwojeniu wtórnym jest przekładany na impuls wysokiego napięcia. Poprzez kable zapłonowe jest on przesyłany do świecy zapłonowej, gdzie na przerwie pomiędzy stykami powoduje wystąpienie iskry prowadzącej do zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej w silniku z zapłonem iskrowym.
Wysokość indukowanego wysokiego napięcia zależy od prędkości zmiany pola magnetycznego, liczby zwojów cewki wtórnej oraz od natężenia pola magnetycznego. Bierne napięcie indukcyjne uzwojenia pierwotnego wynosi od 300 do 400 V. Wysokie napięcie w cewce wtórnej może wynosić do 40 kV, w zależności od cewki zapłonowej.
Te cewki zapłonowe są stosowane w pojazdach z rozdzielaczem zapłonu i stykowym lub tranzystorowym układem zapłonowym. Trzystykowe złącze elektryczne jest identyczne jak w przypadku konwencjonalnej cewki zapłonowej.
Obwód pierwotny jest zasilany przez zacisk 15. Do zacisku 1 cewki zapłonowej podłączany jest przerywacz zapłonu, który zasila masą uzwojenie pierwotne. Wysokie napięcie do rozdzielacza zapłonu jest wyprowadzone na zacisku 4. O ile w starszych pojazdach nadal stosowane są konwencjonalne cewki zapłonowe, obecnie w pojazdach z tranzystorowymi układami zapłonowymi wykorzystywane są cewki zapłonowe ze zintegrowanymi aparatami zapłonowymi.
Dwuiskrowe cewki zapłonowe są montowane w bezrozdzielaczowych układach zapłonowych. Są one stosowane w silnikach o parzystej liczbie cylindrów.
Uzwojenie pierwotne i wtórne dwuiskrowej cewki zapłonowej posiadają po dwa złącza.
Uzwojenie pierwotne jest połączone przez zacisk 15 z napięciem zasilania (plusem), a przez zacisk 1 (masę) ze stopniem mocy urządzenia zapłonowego lub sterownika. Wyjścia uzwojenia wtórnego (4 i 4a) są podłączone do świec zapłonowych.
W przypadku takiego systemu jedna cewka zapłonowa dostarcza wysokie napięcie do dwóch świec zapłonowych. Ponieważ cewka zapłonowa generuje jednocześnie dwie iskry, świeca zapłonowa jednego cylindra musi znajdować się w suwie pracy, a drugiego cylindra przesunięta o 360° w suwie wydechu.
W czterocyindrowym silniku do jednej cewki zapłonowej podłączone są odpowiednio cylinder 1 i 4, a do drugiej cylinder 2 i 3. Cewki zapłonowe są sterowane przez stopnie mocy zapłonu w sterowniku. Otrzymuje on sygnał GMP od czujnika wału korbowego, co rozpoczyna proces wysterowania właściwej cewki zapłonowej.
Czteroiskrowe cewki zapłonowe zastępują dwie dwuiskrowe cewki zapłonowe w silnikach czterocylindrowych. Te cewki posiadają dwa uzwojenia pierwotne, wysterowywane każda przez oddzielny stopień mocy sterownika. Uzwojenie wtórne jest tylko jedno. Do wyjść podłączone są po dwa złącza świec zapłonowych, połączonych przez kaskady diodowe.
W przypadku systemów z jednoiskrowymi cewkami zapłonowymi każdy cylinder jest wyposażony w oddzielną cewkę zapłonową z uzwojeniem pierwotnym i wtórnym. Te cewki zapłonowe są z reguły montowane bezpośrednio w głowicy cylindrów, nad świecami zapłonowymi.
Także w przypadku tych cewek uzwojenie pierwotne jest połączone ze sterownikiem przez zacisk 15 (plus napięcia zasilania) i zacisk 1 (masę). Wyjście uzwojenia wtórnego na zacisku 4 jest podłączone do świecy zapłonowej. Jeżeli występuje dodatkowy zacisk 4b, to jest on wykorzystywany do monitorowania przerw zapłonu. Wysterowanie ma miejsce w kolejności określonej przez sterownik.
Schemat połączeń jednoiskrowej cewki zapłonowej odpowiada schematowi cewki konwencjonalnej. Dodatkowo we wtórnym obwodzie prądowym stosowana jest dioda wysokonapięciowa, zapobiegająca tak zwanej iskrze zwierania. Ta dioda tłumi niepożądaną iskrę, powstającą przy włączaniu obwodu pierwotnego w uzwojeniu wtórnym wskutek samoindukcji. Jest to możliwe, gdyż napięcie wtórne iskry zwierania ma przeciwną biegunowość do iskry zapłonowej. W tym kierunku dioda blokuje przewodzenie.
W przypadku jednoiskrowych cewek zapłonowych drugie wyjście uzwojenia wtórnego jest łączone z masą przez zacisk 4b. Do nadzoru zapłonu w przewodzie masy montowany jest rezystor pomiarowy, przedstawiający jako wielkość pomiarową dla sterownika spadek napięcia powodowany przez prąd zapłonowy podczas przeskoku iskry.
Badanie cewki zapłonowej jest możliwe na różne sposoby:
Omomierzem zmierzyć rezystancje cewek.
W zależności od układu zapłonowego i wersji cewki zapłonowej obowiązują następujące wartości orientacyjne (przestrzegać danych producenta)
Cewka zapłonowa cylindra (tranzystorowy układ zapłonowy)
strona pierwotna: 0,5 Ω do 2,0 Ω / strona wtórna: 8,0 kΩ do 19,0 kΩ
Cewka zapłonowa cylindra (elektroniczny układ zapłonowy z mapą charakterystyk)
strona pierwotna: 0,5 Ω do 2,0 Ω / strona wtórna: 8,0 kΩ do 19,0 kΩ
Jedno- lub dwuiskrowa cewka zapłonowa (całkowicie elektroniczny układ zapłonowy)
strona pierwotna: 0,3 Ω do 1,0 Ω / strona wtórna: 8,0 kΩ do 15,0 kΩ
Możliwe jest wykonywanie następujących badań:
Kontrola wzrokowa
Sprawdzanie elektryczne miernikiem uniwersalnym lub oscyloskopem
Badanie przy użyciu testera diagnostycznego
Podczas wszystkich prac kontrolnych przy układzie zapłonowym nie wolno zapominać, że usterki stwierdzone oscyloskopem mogą być nie tylko konsekwencją problemów elektroniki, lecz także mogą być powodowane przez usterki mechaniczne związane z silnikiem. Może to mieć miejsce na przykład w przypadku, gdy kompresja jednego z cylindrów jest zbyt niska i przez to napięcie zapłonu pokazywane na oscyloskopie jest niższe od napięcia dla pozostałych cylindrów.
Mimo iż dzisiejsze pojazdy wyposażone są w „diagnozowalne systemy zarządzania silnikiem”, do badania układów zapłonowych konieczne jest stosowanie miernika uniwersalnego lub oscyloskopu. W celu prawidłowej intrepretacji wyników pomiaru lub obrazów konieczne jest z reguły dodatkowe szkolenie pracowników. Ważnym warunkiem pomyślnej diagnozy jest staranna kontrola wzrokowa przed rozpoczęciem poszukiwania usterek.
W oparciu o poniższy przykład „wypadania zapłonów” przedstawiamy diagnozę dwuiskrowej cewki zapłonowej.
Pojazd: Alfa Romeo 147 1.6 TS z podwójnym układem zapłonowym
Każdy cylinder posiada główną i dodatkową świecę zapłonową. Wysterowanie cewek zapłonowych jest realizowane przez sterownik silnika ze zintegrowanymi stopniami mocy zapłonu. Przebieg naprawy został przykładowo przedstawiony z użyciem testera diagnostycznego Mega Macs. Schematy, zdjęcia i opisy służą wyłącznie do objaśnienia treści dokumentu i nie mogą być używane jako podstawa do montażu i naprawy.
Warunki diagnozy: układ mechaniczny silnika, akumulator, układ rozruchowy i paliwowy w porządku.
Usterka: system nadzorowania silnika.
Podłączyć tester diagnostyczny do 16-stykowego wtyku OBD. W zależności od marki pojazdu i daty jego rejestracji może być konieczne użycie innego gniazda diagnostycznego i dodatkowego adaptera.
Wykonać następujące operacje w testerze diagnostycznym:
Warunkiem prawidłowej komunikacji ze sterownikiem jest nie tylko prawidłowe podłączenie wtyków, lecz także dostateczne napięcie akumulatora. Niedostateczne zasilanie sterownika napięciem może w tym przypadku wskazywać na wadę okablowania albo defekt akumulatora pojazdu.
W tym przypadku zapisany jest kod usterki PO303.
Tutaj zapisywane są dodatkowe wskazówki dotyczące możliwej przyczyny usterki.
Wskazówka:
Jeżeli pokazywanych jest kilka kodów usterek, najpierw skasować kod. Następnie przeprowadzić jazdę próbną z podłączonym testerem diagnostycznym. Obserwować parametry i odczytać pamięć usterek.
Przygotowania do diagnozy silnika
Przed rozpoczęciem właściwej diagnozy należy w miarę widoczności sprawdzić wiązkę przewodów silnika i złącza wtykowe, czy nie są uszkodzone. Przyczyną mogą być załamania wiązki przewodów, brak zabezpieczenia przed wyrwaniem czy przegryzienie przez kunę.
Włączyć zapłon. Powinno zostać zmierzone napięcie powyżej 10,5 V. Zmierzona wartość: 11,93 V. Pomiar w porządku.
Na oscyloskopie powinien być przy tym widoczny wyraźny sygnał.
W tym przykładzie pomiar jest pomyślny.
Aby uniknąć uszkodzeń kopułki świecy zapłonowej,
koniecznie unikać ruchów obrotowych cewki zapłonowej.
Miernikiem uniwersalnym sprawdzić wymontowaną cewkę zapłonową. Do pomiaru uzwojenia pierwotnego podłączyć omomierz bezpośrednio do styku 1 i 2 wtyku podzespołu.
Do pomiaru uzwojenia wtórnego: końcówki pomiarowe bezpośrednio
do wyjść wysokiego napięcia cewki zapłonowej i zmierzyć.
W tym kontekście należy zawsze przestrzegać
wskazówek producenta pojazdu.
Zwracać przy tym uwagę na prawidłowe osadzenie kopułki świecy oraz przewodu wysokiego napięcia drugiej świecy zapłonowej. Zamocować cewkę zapłonową śrubami mocującymi. Następnie podłączyć wszystkie złącza wtykowe cewki zapłonowej i wtyki wtryskiwaczy.
Wskutek przeprowadzenia prac diagnostycznych sterownik może teraz rozpoznać dodatkowe usterki, które należy skasować przed jazdą próbną.
Przeprowadzić jezdę próbną z podłączonym testerem diagnostycznym. Na zakończenie ponownie odczytać pamięć usterek.
Przy wykonywaniu wszelkich prac kontrolno-diagnostycznych należy w miarę możliwości przestrzegać wskazówek producenta pojazdu. Producent może na przykład wymagać zastosowania dodatkowych metod kontrolnych dotyczących obsługiwanego pojazdu.
Podczas pracy przy elektronicznych układach zapłonowych kontakt z komponentami pod napięciem może spowodować śmiertelne obrażenia. Dotyczy to nie tylko układu strony wtórnej, znajdującego się pod wysokim napięciem, lecz także obwodu strony pierwotnej. Prace kontrolne i naprawcze może wykonywać wyłącznie wykwalifikowany personel techniczny.
Przestrzegać następujących środków ostrożności:
Nie, w niczym mi nie pomógł
Tak, okazał się pomocny