Uniwersalny czujnik ciśnienia w oponach
Tutaj znajdziesz przydatną wiedzę i cenne wskazówki dotyczące wszystkich aspektów kodowania czujników ciśnienia w kołach.
Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.
Uniwersalny czujnik ciśnienia w oponach HELLA można zamontować na prawie wszystkich obręczach oryginalnych i akcesoryjnych. W razie potrzeby czujniki można wymieniać pojedynczo lub łączyć z innymi oryginalnymi czujnikami. Uniwersalne czujniki ciśnienia w oponach można zamówić w wersjach z gumowym, aluminiowym srebrnym lub aluminiowym czarnym trzonkiem zaworu.
Czujnik TPMS przesyła zmierzone wartości drogą radiową do nadrzędnego sterownika systemu. W przypadku spadku ciśnienia w oponie na wyświetlaczu pojazdu pojawia się komunikat ostrzegawczy w formie wizualnej lub dźwiękowej. Kierowca jest ostrzegany wcześnie, dzięki czemu może uniknąć dalszych uszkodzeń pojazdu lub ewentualnych niebezpiecznych sytuacji.
Uniwersalny czujnik monitorowania ciśnienia w oponach należy przed montażem dopasować do danego pojazdu za pomocą odpowiedniego urządzenia diagnostycznego. Używanie bez dopasowania nie jest możliwe.
Przed zamontowaniem nowych czujników, na przykład do kół zimowych, i założeniem kół należy sprawdzić działanie systemu monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS) w ramach wstępnej diagnozy. W zależności od modelu pojazdu można to zrobić za pomocą komputera pokładowego lub funkcji diagnozy sterownika.
Pierwsza diagnoza następuje zazwyczaj po przyjęciu pojazdu do warsztatu. Jeżeli lampka ostrzegawcza TPMS na desce rozdzielczej gaśnie po uruchomieniu silnika i pozostaje wyłączona podczas jazdy, można zazwyczaj przyjąć, że wszystkie czujniki przesyłają swoje wartości do sterownika. Aby upewnić się, że po montażu wszystko działa prawidłowo, należy odczytać pamięć błędów.
Innym sposobem sprawdzenia jest odczytanie czujników TPMS za pomocą urządzenia diagnostycznego TPMS. W wielu urządzeniach serwisowych można w tym miejscu wybrać funkcję „Kontrola czujnika”. W tej funkcji urządzenie jest przytrzymywane anteną z boku opony na wysokości zaworu, a impuls wyzwala się poprzez naciśnięcie przycisku. Urządzenie aktywuje czujnik i wartości są wyświetlane na wyświetlaczu. Następnie można odczytać kod identyfikacyjny, ciśnienie w oponie, częstotliwość, temperaturę i stan baterii czujnika.
Następnie należy sprawdzić działanie lampki ostrzegawczej TPMS na desce rozdzielczej. Po uruchomieniu silnika lampka kontrolna nie powinna się świecić ani migać. Świecąca się lampka kontrolna sygnalizuje zwykle nieprawidłowe ciśnienie w oponach. Miganie, a następnie zaświecenie się lampki kontrolnej oznacza uszkodzenie jednego z elementów systemu TPMS.
Do wykonania naprawy jest niezbędna odpowiednia część zamienna. Ze względu na różnorodność modeli i części zamiennych wybór części zamiennej jest możliwy tylko na podstawie danych pojazdu z dowodu rejestracyjnego. Jeżeli są one dostępne, części zamienne można wybrać w elektronicznym katalogu części lub, w zależności od producenta, w urządzeniu diagnostycznym TPMS. Dzięki temu czujnik monitorujący ciśnienie w oponach jest montowany, konfigurowany, a następnie rozpoznawany przez system TPMS zgodnie z wymaganiami.
W tym filmie przedstawiono ważne instrukcje dotyczące naprawy, programowania i uczenia uniwersalnych czujników ciśnienia w oponach.
04:08 min
ID nowego, uniwersalnego czujnika TPMS można utworzyć lub przenieść (skopiować) z innego czujnika. Jeśli jednak do nowego kompletu opon zimowych potrzebne są cztery czujniki koła, jak pokazano poniżej, dane ze starych czujników z opon letnich można przenieść do nowych czujników. Dzięki temu czujniki można zaprogramować przed ich zamontowaniem w obręczy, a programowanie odbywa się bezprzewodowo drogą radiową za pomocą urządzenia do programowania TPMS.
Ważne jest, aby nowe czujniki zostały odpowiednio oznaczone, a następnie zamontowane we właściwym położeniu osi.
Przed rozpoczęciem konfiguracji czujników, po wybraniu odpowiedniej funkcji, należy wprowadzić producenta i typ czujnika TPMS oraz dane pojazdu.
Wybrać funkcję kopiowania czujników w urządzeniu diagnostycznym, a następnie odczytać dane ID ze starych czujników i przenieść je do nowych czujników.
Po odczytaniu wszystkich czujników TPMS wszystkie wartości są wyświetlane na wyświetlaczu i można rozpocząć przesłanie danych ID czujników.
Aby skopiować dane, należy wykonać następujące czynności:
Gdy wszystkie dane zostaną przesłane, zostanie to wyświetlone na wyświetlaczu dla wszystkich czujników.
Po zaprogramowaniu wszystkich czujników można je zamontować w obręczach i założyć kołpaki.
Jeśli w pojeździe jest uszkodzony tylko jeden czujnik, można go również wymienić pojedynczo.
Ponieważ nie są dostępne dane ze starego czujnika do skopiowania, trzeba utworzyć nowe ID dla tego czujnika i przesłać je do pojazdu. W tym celu w urządzeniu należy wybrać i uruchomić odpowiednią funkcję. Następnie postępować zgodnie z instrukcjami urządzenia diagnostycznego. Po przesłaniu na wyświetlaczu pojawia się ID czujnika.
Wskazówka!
Utworzone nowe kody ID należy następnie zarejestrować w pojeździe lub przeprowadzić uczenie odpowiedniego producenta pojazdu. Jeśli kod został skopiowany z czujnika, zwykle rejestracja nie jest potrzebna.
W zależności od producenta pojazdu i systemu monitorowania ciśnienia w oponach istnieją różne procedury uczenia. W zależności od modelu pojazdu procedurę tę można wykonać za pomocą menu pojazdu lub interfejsu OBD przy użyciu odpowiedniego urządzenia diagnostycznego.
W naszym przykładzie, w samochodzie Passat B8, po wymianie czujników ciśnienia w oponach nie jest konieczne ręczne uczenie. Czujniki TPMS i ich położenie są wykrywane automatycznie przez system podczas jazdy próbnej. Prędkość pojazdu podczas jazdy musi wynosić ponad 25 km/h.
W indywidualnych przypadkach uczenie może trwać do 20 minut.
W ramach ustawień podstawowych wszystkie stare wartości czujników ciśnienia w oponach są zerowane i zapisywane są nowe, aktualne dane. Ustawienie podstawowe jest konieczne po wymianie czujnika TPMS lub wymianie koła, ponieważ różne wartości ciśnienia w oponach mogą powodować nieprawidłowe informacje w systemie.
Ustawienie ciśnienia w oponach w samochodzie Passat B8 z systemem Infotainment:
Jeżeli wszystkie wartości ciśnienia w oponach ustalone przez sterownik są zgodne z specyfikacją producenta, punkt menu do dopasowania nie jest wyświetlany!
Ustawienie ciśnienia w oponach w samochodzie Passat B8 bez systemu Infotainment:
Szczegółowe informacje i dane znajdują się w instrukcji obsługi pojazdu!
Różne możliwości i diagnostyczne przedstawiono na przykładzie urządzenia diagnostycznego mega macs 77 oraz urządzenia diagnostycznego TPMS Ateq. Zakres kontroli i dostępne funkcje zależą od konfiguracji sterownika systemu.
Nie, w niczym mi nie pomógł
Tak, okazał się pomocny