System Keyless Entry Go
W tym miejscu znajdziesz pożyteczną wiedzę i ważne wskazówki dotyczące systemów Passive Entry / Go w pojazdach mechanicznych.
Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.
W systemie Passive Entry / Go blokowanie i odblokowywanie pojazdu oraz uruchamianie i wyłączanie silnika realizowane są na zasadzie pasywnej, co oznacza, że w wyposażonych w ten system pojazdach wystarczy, by kierowca miał przy sobie kluczyk bezprzewodowy. Kluczyka nie trzeba szukać ani brać do ręki, a uruchamianie różnych funkcji nie wymaga naciskania żadnych przycisków. Tego rodzaju systemy dostępu i aktywacji uprawnień zwiększają komfort użytkowania i upraszczają dostęp do pojazdu. Jako przykład i podstawa opisu funkcji i komponentów posłuży system samochodu Passat B6. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat systemu zainstalowanego w innym pojeździe, należy się zapoznać z dokumentacją dostarczoną przez producenta tego pojazdu.
Warunkiem korzystania z funkcji Passive Entry / Go jest rozbudowa standardowego zamka centralnego o kilka komponentów systemowych. Należą do nich:
Funkcje systemu Passive Entry / Go w modelu Passat B6 są realizowane przez centralny sterownik systemów komfortu. Tak zwany sterownik funkcji komfortowych znajduje się z prawej strony pod deską rozdzielczą za schowkiem.
Sterownik funkcji komfortowych steruje między innymi następującymi elementami:
Do zadań sterownika należy również monitorowanie i rejestrowanie usterek występujących w systemie. W zależności od regionu kluczyk bezprzewodowy komunikuje się ze sterownikiem w ramach pasm częstotliwości 433 i 315 MHz.
Nadajnik ID to kluczyk bezprzewodowy rozszerzony o spektrum funkcji biernych. Stanowi on połączenie „zwykłego pilota” i nadajnika identyfikacyjnego.
Warunkiem aktywnego odblokowywania i blokowania pojazdu z odległości do 100 m jest ręczne wciśnięcie przycisku na nadajniku ID. Odblokowanie bierne polega na chwyceniu za klamkę drzwi, a zablokowanie pasywne na dotknięciu pola czujnikowego na tej klamce. Ze względów bezpieczeństwa obsługa bierna jest możliwa tylko, gdy nadajnik ID znajduje się w bezpośrednio obok samochodu (ok. 2 m). Nadajnik ID komunikuje się ze sterownikiem bezprzewodowo.
Jest też wyposażony w mechaniczny kluczyk awaryjny, którym można ręcznie otworzyć drzwi kierowcy np. w przypadku wyczerpania baterii kluczyka bezprzewodowego.
Nadajnik ID składa się z obudowy zabezpieczonej przed wodą bryzgową i zawierającej elementy elektroniczne, anteny oraz przyciski. W górnej części są zintegrowane pola przycisków służących do aktywnego włączania funkcji (np. blokowanie, odblokowywanie, klapa tylna, przycisk alarmowy). Dodatkowo kluczyk posiada diodę kontrolną, świecąca np. w momencie naciśnięcia przycisku. Antena LF 3D i układ scalony LF ze zintegrowanym mikrosterownikiem umożliwiają dokładny pomiar natężenia odbieranych sygnałów elektromagnetycznych z wszystkich trzech kierunków. Umożliwia to dokładne rozróżnianie między wnętrzem pojazdu a przestrzenią zewnętrzną. Antena UHF jest zintegrowana z płytką elektroniczną.
Nadajnik ID jest również wyposażony w układ kontrolujący poziom naładowania baterii. Gdy bateria osiągnie stan krytyczny, na wyświetlaczu pojazdu pojawia się komunikat ostrzegawczy. Jeżeli konieczna jest wymiana baterii, przy naciskaniu przycisków nie świeci też dioda kontrolna. Inteligentne algorytmy aktywacyjne chronią baterię przed rozładowaniem i eliminują niepotrzebne "budzenie" nadajnika ID (przez inne systemy bezprzewodowe itd.). Dzięki zintegrowanemu licznikowi dziennemu możliwe jest przełączenie nieużywanego nadajnika ID (na przykład kluczyka zapasowego) w tryb energooszczędny „Power Down”. Dzięki temu bateria jest dostatecznie naładowana nawet po upływie dłuższego czasu.
W przednich klamkach drzwi zainstalowane są anteny odbiorcze oraz czujniki zbliżeniowe i blokujące, które rozpoznają, otwierają i zamykają samochód. W tylnych klamkach drzwi znajdują się tylko czujniki służące do rozpoznawania, otwierania i zamykania pojazdu.
Czujniki zbliżeniowe są czujnikami pojemnościowymi. Gdy ręka kierowcy znajdzie się w zasięgu czujników zbliżeniowych, zostaje rozpoznana przez czujniki pojemnościowe, po czym do sterownika funkcji komfortowych wysyłany jest odpowiedni sygnał.
Oprócz anten w klamkach drzwi, na zewnątrz i we wnętrzu pojazdu zainstalowane są dodatkowe anteny. Należy do nich znajdująca się na zewnątrz antena tylna. Antena jest wbudowana w tylny zderzak i odpowiada za odbiór sygnałów w strefie tyłu pojazdu.
We wnętrzu pojazdu znajdują się anteny: kabinowa, bagażnikowa oraz półki tylnej.
Anteny zainstalowane we wnętrzu, bagażniku i z tyłu składają się z kondensatorowych cewek ferrytowych i stanowią szeregowe obwody rezonansowe. Antena półki tylnej jest elastyczną płytką elektroniczną z przewodnikiem pętlowym wytwarzającym pole.
Przed aktywacją funkcji pojazdu system sprawdza, czy użytkownik dysponuje prawidłowym nadajnikiem ID. Sterownik, uaktywniony przez pojemnościowy łącznik zbliżeniowy w klamce drzwi, wysyła sygnał do nadajnika ID i otrzymuje od niego odpowiedź w paśmie UHF (433 MHz wzgl. 315 MHz). Sygnał wysyłany z pojazdu przez anteny LF na częstotliwości nośnej 125 kHz może służyć nie tylko do przesyłania danych do nadajnika ID, ale też do jednoznacznej lokalizacji nadajnika ID.
W ten sposób można bardzo dokładnie stwierdzić, czy znajduje się on w pojeździe lub poza nim. Położenie to musi być określane bardzo dokładne, aby sterownik mógł ocenić, czy uprawniony nadajnik ID znajduje się we wnętrzu pojazdu i czy można pozwolić na uruchomienie silnika, bądź też czy należy wyłączyć nadajnik ID znajdujący się w pojeździe po zamknięciu zamków pojazdu (jeżeli pojazd został zamknięty z zewnątrz przez inny uprawniony nadajnik ID).
Zbliżenie się użytkownika z uprawnionym nadajnikiem ID do pojazdu i wejście w strefę odbioru czujników zbliżeniowych powoduje „obudzenie” układu. Zostaje nawiązane połączenie bezprzewodowe przy użyciu anten w klamkach drzwi i nadajnika ID. Na podstawie kontroli ważności „klucza” elektronicznego / logicznego zostają sprawdzone uprawnienia nadajnika ID do obsługi pojazdu. Jeżeli nadajnik ID zostanie rozpoznany przez sterownik jako prawidłowy, zostaje uaktywniony zamek centralny i pojazd jest otwierany. Zależnie od sposobu kodowania możliwe jest otwieranie jednych lub wszystkich drzwi pojazdu. Cała ta czynność, od momentu aktywacji czujników pojemnościowych w klamce drzwi do momentu odblokowania pojazdu, trwa ok. 50 – 60 ms.
Gdy pojazd nie jest używany przez dłuższy czas, na przykład podczas urlopu, czujniki zbliżeniowe w drzwiach pasażera i drzwiach są wyłączane w celu redukcji zużycia prądu.
W celu ponownego uaktywnienia czujników musi wystąpić jedno z następujących zdarzeń:
W tym modelu pojazdu dostępne są dwie możliwości uruchamiania silnika: przy użyciu nadajnika ID lub przy użyciu włącznika zapłonu (przycisk Start). Passat dysponuje stacyjką, do której można wsuwać zarówno nadajnik ID, jak i włącznik zapłonu. Jej sposób działania jest podobny do standardowej stacyjki. Jeżeli używany jest włącznik zapłonu, może ciągle pozostawać w stacyjce. Uruchomienie silnika wymaga tylko wykrycia obecności prawidłowego nadajnika ID we wnętrzu pojazdu. Ten rodzaj stacyjki różni się od standardowej stacyjki tym, że nie wymaga obracania kliuczyka, lecz tylko wsunięcia do stacyjki nadajnika ID lub włącznika zapłonu.
Dostępne są następujące pozycje:
W celu uruchomienia silnika należy wcisnąć włącznik zapłonu / nadajnik ID do pozycji 4. Gdy silnik zacznie pracować, zwolnić włącznik zapłonu / nadajnik ID.
W pojazdach z manualną skrzynią biegów silnik można uruchomić tylko po wciśnięciu pedału sprzęgła. W pojazdach z automatyczną skrzynią biegów należy wcisnąć pedał hamulca. Funkcja aktywacji świec żarowych działa w pojazdach z silnikami wysokoprężnymi podobnie jak w pojazdach ze zwykłą stacyjką. Po włączeniu zapłonu należy przed uruchomieniem silnika zaczekać, aż zgaśnie lampka kontrolna świec żarowych. Dopiero wtedy należy wcisnąć włącznik zapłonu / nadajnik ID do pozycji rozruchu silnika.
Jeżeli bateria nadajnika ID jest rozładowana, uruchomienie pojazdu przy użyciu włącznika zapłonu jest niemożliwe. W takim przypadku należy wyjąć włącznik zapłonu i wsunąć zamiast niego do stacyjki nadajnik ID. W nadajniku ID znajduje się niezależny od baterii, posiadający własne zasilanie transponder służący do wyłączania immobilizera, który działa wyłącznie w stacyjce i umożliwia uruchomienie silnika również w tej sytuacji.
W celu wyłączenia silnika ponownie wcisnąć włącznik zapłonu / nadajnik ID do końca do stacyjki. Po zwolnieniu włącznik względnie nadajnik ID automatycznie przechodzi w położenie „zapłon włączony”. Jego wycofanie w kolejne najbliższe położenie powoduje wyłącznie zapłonu. Kolejną różnicą między nadajnikiem ID a włącznikiem zapłonu jest fakt, że nadajnik ID można po prostu wyjąć ze stacyjki, podczas gdy włącznik zapłonu jest zablokowany i można go wyjąć dopiero po zwolnieniu blokady. W tym celu pociągnąć włącznik zapłonu do oporu w stacyjce. Wcisnąć przycisk odblokowujący na dolnej stronie włącznika i wyjąć go.
Po wyjęciu nadajnika ID ze stacyjki aktywuje się elektroniczna blokada kierownicy. Z tego względu włącznik zapłonu może pozostać w stacyjce, elektroniczna blokada kierownicy aktywuje się dopiero wtedy, gdy we wnętrzu pojazdu nie ma już uprawnionego nadajnika ID.
Możliwe jest aktywne blokowanie i odblokowywanie pojazdu przy użyciu kluczyka bezprzewodowego oraz bierne blokowanie i odblokowywanie pojazdu przez dotykanie czujnika blokującego w klamce drzwi. W tym celu uprawniony nadajnik ID musi znajdować się na zewnątrz pojazdu w jego pobliżu. Jednokrotne dotknięcie czujnika blokującego powoduje zablokowanie pojazdu i aktywację funkcji „Safe”. Dwukrotne dotknięcie czujnika blokującego powoduje zablokowanie pojazdu bez aktywacji funkcji „Safe”. Możliwe jest również komfortowe zamykanie pojazdu polegające na jego biernym blokowaniu. W tym celu należy dotykać czujnika blokującego przez ponad dwie sekundy. System jest też wyposażony w funkcję blokady bezpieczeństwa. Oznacza to, że jeżeli w ciągu 30 sekund od odblokowania pojazdu nie zostały otwarte żadne drzwi ani pokrywa bagażnika, pojazd zablokuje się znów samoczynnie.
Bagażnik można otwierać i zamykać bez odblokowywania całego pojazdu. Jeżeli uprawniony nadajnik ID znajduje się w zasięgu tylnej anteny, bagażnik można otworzyć przez wciśnięcie zamka klapy tylnej (naciśnięcie emblematu VW). Gdy po zamknięciu klapy bagażnika uprawniony nadajnik ID znajdzie się poza zasięgiem odbiornika pojazdu, bagażnik zostanie automatycznie zablokowany.
Jeżeli nadajnik ID znajduje się we wnętrzu, pojazdu nie można zablokować od zewnątrz. Dzięki temu nie jest możliwe zamknięcie nadajnika ID w kabinie.
Jeżeli drzwi pojazdu są już zablokowane i nastąpi nieświadoma próba zamknięcia uprawnionego nadajnika ID w bagażniku, nie będzie to możliwe. Jeżeli w takiej sytuacji w bagażniku zostanie wykryty nadajnik ID, bagażnik zostanie natychmiast automatycznie otwarty.
Po zaparkowaniu pojazdu na przykład obok żywopłotu i jego zablokowaniu liście i gałęzie itp. mogą ciągle aktywować czujnik zbliżeniowy w klamce drzwi. Czujnik próbuje w takiej sytuacji odszukać uprawniony nadajnik ID. W celu ochrony baterii przed zbyt szybkiem wyładowaniem w przypadku takich nietypowo częstych aktywacji czujnik zbliżeniowy zostaje wyłączony na 30 minut. Jeżeli problem ten dotyczy drzwi kierowcy, wyłączany jest tylko czujnik zainstalowany w drzwiach kierowcy. Jeżeli dotyczy to drzwi tylnych lub drzwi pasażera, drzwi te zostaną wyłączone razem. Czujniki zostają uaktywnione, jeżeli pojazd lub bagażnik zostanie otwarty przez aktywny jeszcze czujnik lub po odblokowaniu przycisku pilota.
W skomplikowanych układach stosowanych w dzisiejszych pojazdach diagnostyka usterek może być bardzo pracochłonna. Dotyczy to zarówno elektroniki, jak i mechaniki. Również błędy użytkowników w trakcie obsługi układów Passive Entry / Go mogą jednak stwarzać wrażenie, że układy nie działają prawidłowo. Ważne jest z tego względu dokładne przestrzeganie instrukcji obsługi i wskazówek producentów.
Ze względu na budowę układu i zsieciowanie sterowników przez magistralę CAN diagnostyka jest niemożliwa bez użycia odpowiedniego testera diagnostycznego i dokumentacji producenta, takiej jak instrukcje naprawcze, schematy elektryczne i opisy systemów. W omawianym przez nas przykładowym modelu Passat B6 odblokowanie elektronicznej blokady kierownicy wymaga odblokowania trzech niezależnych od siebie sterowników i stacyjki.
Ten "redundantny" sposób realizacji funkcji spełnia wysokie wymogi bezpieczeństwa. Coraz bardziej pracochłonna staje się też wymiana uszkodzonych sterowników. W modelu Passat sterowniki (np. sterownik funkcji komfortowych, sterownik silnika) należące do immobilizera można adaptować tylko online. Z tego powodu konieczna jest wizyta w autoryzowanym warsztacie, nawet po prawidłowym przeprowadzeniu diagnostyki.
Nie, w niczym mi nie pomógł
Tak, okazał się pomocny