Informacje serwisowe Elektryczna pompa próżniowa
Tutaj znajdziesz przydatną wiedzę i cenne wskazówki dotyczące elektrycznych pomp próżniowych.
Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.
W tym filmie wideo przedstawiamy Państwu odpowiednie pozycje montażowe i komponenty systemu oraz objaśniamy badanie i diagnozowanie usterek elektrycznej pompy próżniowej na przykładzie Opla.
W samochodach z silnikami, które ze względu na konstrukcję nie wytwarzają w kolektorze dolotowym podciśnienia lub jest ono zbyt niskie do uruchomienia wspomagania hamulców, stosuje się elektryczne pompy próżniowe do zapewnienia pracy serwa hamulców. Elektryczna pompa próżniowa zapewnia niezawodne działanie układu hamulcowego z pneumatycznym wspomaganiem.
Elektryczne pompy próżniowe można stosować w poniższych pojazdach z różnymi rodzajami silnika:
Zalety dodatkowo montowanej elektrycznej pompy próżniowej:
Obrotowa pompa łopatkowa jest pompą wyporową, która jest przeznaczona do zasysania i tłoczenia. Sposób działania pompy próżniowej opiera się na zasadzie sprężania obrotowego.
W pompie znajduje się wirnik ustawiony niecentrycznie wobec komory pompy. W tym wirniku są osadzone jedna lub więcej przesuwnych łopatek. Wał pompy, a tym samym wirnik, jest wprawiany w ruch obrotowy za pomocą silnika elektrycznego. Ruchome łopatki są dociskane przez siłę odśrodkową do wewnętrznej ściany komory pompy i uszczelniają przestrzeń międzyłopatkową. Powietrze jest wówczas przemieszczane w przestrzeniach utworzonych przez ścianę obudowy i dwie łopatki od strony ssawnej do strony tłocznej.
Zmiana objętości przestrzeni wytwarza podciśnienie, co powoduje zasysanie powietrza przez pompę próżniową z serwa hamulców poprzez przewody pneumatyczne układu hamulcowego.
Pompa próżniowa jest z reguły umieszczona na nadwoziu w komorze silnika. W zależności od pojazdu, pompa próżniowa może być umocowana z lewej lub prawej strony obok silnika lub na dolnej ramie pomocniczej (podporze silnika). Ze względów akustycznych (przenoszenie dźwięków przez konstrukcję) pompa jest montowana na wsporniku z odpowiednimi elementami izolującymi (tłumikami drgań).
Elektryczna pompa próżniowa jest połączona króćcem ssącym z elastycznym przewodem pneumatycznym układu hamulcowego. Zassane powietrze przedostaje się filtrowane z kabiny pasażerskiej poprzez serwo hamulców i elastyczny przewód do pompy próżniowej. Przewody pneumatyczne, zawory i serwo hamulców muszą być wolne od cząsteczek i zanieczyszczeń, które zasysane mogą doprowadzić do uszkodzenia pompy.
W zależności od modelu pojazdu i zastosowania występują dwie wersje instalowania pompy próżniowej. Rozróżnia się elektryczne pompy próżniowe sterowane i regulowane.
W przypadku awarii elektrycznej pompy próżniowej mogą wystąpić następujące objawy
Przyczyny awarii elektrycznej pompy próżniowej mogą być następujące
Poniżej przedstawiono diagnozowanie usterki na przykładzie samochodu Opel Cascada 1,4i 16V Turbo, rok produkcji 2013, z wykorzystaniem testera mega macs 77. Sposób postępowania można jednak również odnieść do modeli o podobnej konstrukcji. W tym samochodzie z turbosprężarką i systemem STOP-START jest zamontowana pompa próżniowa HELLA UP28 z czujnikiem ciśnienia przy serwie hamulców.
Elektryczna pompa próżniowa i jej działanie jest nadzorowane przez nadrzędny sterownik. Występujące usterki są zapisywane w pamięci sterownika i mogą być odczytywane przy użyciu odpowiedniego testera diagnostycznego. Ponadto w przypadku usterki systemu pokazuje się kierowcy ostrzeżenie na wyświetlaczu w zestawie wskaźników.
Jednak przed rozpoczęciem diagnostyki sterownika zaleca się w ramach wyszukiwania usterki wykonać najpierw kontrolę organoleptyczną poszczególnych podzespołów. W tym kontekście należy sprawdzić połączenia pneumatyczne i elektryczne pompy próżniowej oraz stan wszystkich pozostałych przewodów podciśnieniowych prowadzących do serwa hamulców. Pozwoli to wykluczyć niektóre usterki podczas diagnozowania sterownika.
Działanie elektrycznej pompy próżniowej można łatwo sprawdzić w pojeździe w następujący sposób.
Jeśli wszystko jest technicznie sprawne, to pompa próżniowa musi na chwilę i słyszalnie zacząć pracować oraz zwiększyć lub wyrównać wymagane podciśnienie w serwie hamulców.
W razie potrzeby można również podłączyć przyrząd diagnostyczny, aby wyświetlić przebieg ciśnienia w układzie wspomagania hamulców za pomocą funkcji "Parametry".
W ramach diagnostyki sterownika można, w zależności od potrzeb, skorzystać z różnych funkcji i informacji o pojeździe.
Zakres badania i dostępnych funkcji mogą się różnić w zależności od marki pojazdu i są zależne od konfiguracji sterownika.
Ze względu na miejsce instalacji, elektryczną pompę próżniową wymontowuje się w tym modelu od spodu pojazdu.
Sposób postępowania
Następnie można w razie potrzeby wymienić pompę próżniową. Montaż odbywa się w odwrotnej kolejności. Na koniec sprawdź działanie elektrycznej pompy próżniowej.
Podczas naprawy układu hamulcowego należy zwróć uwagę na następujące kwestie:
Nie, w niczym mi nie pomógł
Tak, okazał się pomocny