Czujnik NOx – Mercedes Benz: Instrukcje diagnostyczne, identyfikacja części i dostosowanie podzespołów

Jeśli w czujniku NOx zostanie zdiagnozowana usterka w ramach diagnostyki układu oczyszczania spalin, może to stanowić spore wyzwanie dla warsztatu. 

Ze względu na złożoność podzespołu i systemów zarządzania silnikiem nie każdy czujnik NOx można po prostu wymienić na zasadzie plug and play, aby później wszystko działało płynnie. 

Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

 

SPIS TREŚCI

Jeśli w czujniku NOx zostanie zdiagnozowana usterka w ramach diagnostyki układu oczyszczania spalin, może to stanowić spore wyzwanie dla warsztatu. Ze względu na złożoność podzespołu i systemów zarządzania silnikiem nie każdy czujnik NOx można po prostu wymienić na zasadzie plug and play, aby później wszystko działało płynnie. W tym artykule chcemy się zatem bliżej przyjrzeć pewnym szczególnym czynnikom, które należy wziąć pod uwagę przy wymianie czujnika NOx. Z jednej strony jest to prawidłowe przyporządkowanie części zamiennej, a z drugiej daptacja podzespołu po zamontowaniu czujnika NOx. Zilustrujemy to na przykładzie pojazdu Mercedes Benz E350 (212) BlueTEC, rok produkcji 2014. 

Symptom błędu: Diagnostyka

W naszym przypadku ze sterownika silnika został odczytany kod błędu P229FFB. Ten kod błędu jest związany z nieprawidłowym działaniem czujnika NOx 2 za katalizatorem. 
Następujące przyczyny mogą być odpowiedzialne za ten wpis w pamięci błędów: 

 

  • przerwania kabli, zwarcie lub rezystancje kontaktowe w obwodzie prądowym 
     
  • błędne zasilanie elektryczne sterownika NOx 
     
  • uszkodzony czujnik NOx 
     
  • uszkodzony sterownik 

 

Ze względu na fakt, że nasz pojazd jest wyposażony w katalizator SCR i wtrysk środka redukującego AdBlue, na wyświetlaczu zintegrowanej tablicy wskaźników jednocześnie wyświetla się ostrzeżenie „AdBlue, uruchomienie niemożliwe za 800 km”. Z powodu awarii czujnika NOx w sterowniku brakuje ważnych informacji do obliczenia dawki środka redukującego NOx. 

 

W związku z tym w pamięci błędów mogą się zapisywać również inne kody błędów, takie jak DTC 16D300 / układ dodatku środka redukującego NOx „Ograniczenie odcinka drogi z powodu usterki”. 

Aby wykluczyć dalsze źródła błędów, przed wymianą czujnika NOx należy sprawdzić połączenie wtykowe na sterowniku czujnika NOx pod kątem uszkodzeń lub utlenienia. Czujniki NOx znajdują się zwykle na spodzie płyty podłogowej w układzie wydechowym i są narażone na działanie czynników otoczenia, takich jak woda rozbryzgowa i sól drogowa, co może prowadzić do ich uszkodzenia. Następnie zalecamy sprawdzenie zasilania napięciem i przewodu sygnałowego (szyna CAN) na elektrycznym złączu wtykowym ze sterownikiem NOx. Najlepszym sposobem na sprawdzenie sygnału CAN jest użycie oscyloskopu. Jeśli wszystkie wyniki pomiarów są zadowalające, można założyć, że przyczyną wpisu w pamięci błędów jest czujnik NOx. Po wyjęciu czujnika należy sprawdzić sondę pomiarową pod kątem zanieczyszczeń lub uszkodzeń. Czujniki w układzie wydechowym pojazdów o dużym przebiegu często ulegają uszkodzeniu w wyniku usterek mechanicznych silnika, takich jak zwiększone zużycie oleju. Jeśli zostanie zdiagnozowana tego rodzaju usterka, można wyjść z założenia, że nowy czujnik NOx w bardzo krótkim czasie również ulegnie awarii. 

Wskazówka!

 

Jeśli ostrzeżenie AdBlue na zintegrowanej tablicy wskaźników zostanie zignorowane, a kierowca mimo to będzie kontynuował jazdę, może to sprawić, że przy następnej próbie uruchomienia pojazd nie uruchomi się, jeśli pozostały przebieg do następnej wizyty w serwisie zostanie przekroczony. 

Identyfikacja części: Instrukcja

Jednym z najważniejszych elementów pomyślnej naprawy jest odpowiednia część zamienna. Każdy czujnik NOx jest wyposażony we własny sterownik z odpowiednią wersją oprogramowania, a jednoznaczne przyporządkowanie numeru części zamiennej ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że w pojeździe wszystko działa prawidłowo. W niektórych przypadkach w katalogu może się wyświetlać kilka czujników NOx dla jednego modelu pojazdu. Wynika to z jednej strony z odpowiedniej pozycji montażowej czujnika, a z drugiej strony z cykli wymiany numerów części zamiennych, które są przeprowadzane przez producenta pojazdu. Z całą pewnością zawsze należy porównać z numerem części OE zdemontowanego czujnika NOx. Zapewni to montaż właściwego czujnika w pojeździe. Jeśli z powodu braku informacji o części zamiennej lub o pojeździe nie jest możliwe jednoznaczne przyporządkowanie, pomocny będzie dostęp do katalogu OE.  Wymagany numer części OE można znaleźć tutaj, korzystając z numeru identyfikacyjnego pojazdu. Jeśli dokumenty pojazdu nie są w danej chwili pod ręką, numer identyfikacyjny pojazdu można zwykle znaleźć na tabliczce znamionowej na nadwoziu lub w dolnej części przedniej szyby.   

Wskazówka!

 

Aby zidentyfikować prawidłowy czujnik NOx, należy użyć danych z dowodu rejestracyjnego pojazdu i numeru części starego czujnika. Na koniec zawsze należy porównać z numerem części OE! 

Dostosowywanie podzespołów: Praktyczne porady

Po zamontowaniu czujnika NOx w sterowniku w następnej kolejności należy przeprowadzić adaptację w pojeździe za pomocą odpowiedniego urządzenia diagnostycznego. W zależności od pojazdu, modelu i sterownika adaptacja ta może wyglądać inaczej. Czasami wystarczy skasować kod błędu i zresetować wartości kalibracji, ale w niektórych przypadkach może to być bardziej skomplikowane. W naszym przypadku kodowanie SCN należy również przeprowadzić zgodnie z instrukcją naprawy producenta pojazdu. (SCN = Software Calibrations Number) Kodowanie to odbywa się poprzez dostęp zdalny (diagnoza zdalna) przez połączenie pojazdu, urządzenia diagnostycznego i serwera odpowiedniego producenta pojazdu. To niezbędne działanie umożliwia rozpoznanie i dostosowanie oprogramowania i kodowania sterownika do danego pojazdu. Jest to jedyny sposób na zapewnienie bezpiecznej komunikacji z innymi sterownikami w pojeździe. Jeśli adaptacja ta nie zostanie przeprowadzone, nie można wykluczyć błędów komunikacji i pojawienia się kolejnych wpisów w pamięci błędów. Z tego powodu należy przestrzegać czynności i napraw serwisowych danego producenta pojazdu. 

macsRemote Services: Warto wiedzieć

Czujnik NOx można zaadoptować za pośrednictwem macsRemote Services. W tym celu należy podłączyć urządzenie macsRemote do interfejsu OBD w pojeździe i nawiązać połączenie z macsRemote Services. Po wybraniu i potwierdzeniu danych pojazdu oraz żądanej usługi w aplikacji można utworzyć i wysłać zgłoszenie. Gdy tylko technik usług zdalnych otworzy zgłoszenie, zostanie zainicjowany dialog z warsztatem. Następnie na podstawie wstępnej diagnozy technik serwisowy określa wszystkie niezbędne procedury diagnostyczne i naprawcze, po czym po skonsultowaniu się z warsztatem przeprowadza je online. 

W tym przypadku w naszym przykładowym pojeździe należało wykonać następujące usługi 
 

  • odczyt i skasowanie wpisów w pamięci błędów 
     
  • przeprowadzanie kodowania 
     
  • resetowanie wartości kalibracji czujnika NOx  
     
  • ponowny odczyt wpisów w pamięci 
     
  • resetowanie ostrzeżenia o odcinku drogi 

 

W czasie trwania całej usługi zdalnej w pojeździe i w celu aktywnego dialogu ze zdalnym ekspertem technik warsztatowy musi być dostępny na miejscu. Mogą być wymagane pewne działania w pojeździe, np. włączenie i wyłączanie zapłonu. Po zakończeniu usługi serwisowej klient otrzymuje potwierdzenie pomyślnego zakodowania i zresetowania. Wszystkie niezbędne działania i informacje prawne zostaną przekazane warsztatowi przed ich wykonaniem i muszą zostać potwierdzone na piśmie. Gwarantuje to, że zamówienie zostanie zrealizowane zgodnie z ustaleniami. 

Wskazówka!

 

Aby uniknąć wahań napięcia podczas prac serwisowych, ładowarka akumulatora o wystarczającej mocy powinna być zawsze podłączona do pojazdu w celu podtrzymania zasilania pokładowego.

Kontrola działania i jazda próbna: Działanie

Po dostosowaniu lub naprawie należy przeprowadzić intensywniejszą jazdę próbną. Aby sprawdzić działanie systemu SCR i czujników NOx, należy przeprowadzić jazdę próbną trwającą co najmniej 15 minut przy stałej prędkości (ok. 100 km/h) i temperaturze katalizatora SCR przekraczającej 180°C. Porównywane są wartości z czujnika NOx przed i za katalizatorem. Wartości czujnika NOx muszą się zmieniać w sposób ciągły, przy czym czujnik przed katalizatorem zawsze wskazuje wyższą wartość. Współczynnik przekształcenia powinien wynosić około 60–90%. W naszym przykładowym pojeździe kontrola parametrów i końcowy odczyt wpisów w pamięci błędów nie wykazały żadnych dodatkowych usterek w układzie oczyszczania spalin.

Wskazówka!

 

Różne możliwości diagnostyczne przedstawiono na przykładzie testera diagnostycznego mega macs X i macsRemote Services. Zakres badania i dostępnych funkcji mogą się różnić w zależności od marki pojazdu i są zależne od konfiguracji sterownika. Schematy, rysunki, zdjęcia i opisy mają tylko charakter objaśniający i nie mogą być wykorzystywane jako podstawa naprawy danego pojazdu.