Sposób działania wtryskiwaczy
Znajdziesz tu pożyteczną wiedzę i ważne wskazówki dotyczące wtryskiwaczy silników diesla i benzynowych.
Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.
Zadaniem wtryskiwaczy jest precyzyjne doprowadzanie do silnika w każdym jego stanie roboczym obliczonej przez sterownik dawki paliwa. W celu zapewnienia dobrej jakości rozpylania paliwa przy niewielkich ubytkach spowodowanych kondensacją, każdy silnik wymaga zachowania określonej odstępu i kąta wyprzedzenia wtrysku.
Wtryskiwacze są sterowane elektromagnetycznie. Sterownik oblicza i generuje elektryczne impulsy otwierające i zamykające wtryskiwacze na podstawie aktualnych danych z czujników oraz stanu roboczego silnika. Wtryskiwacz składa sią z korpusu mieszczącego uzwojenie cewki i prowadnicę iglicy oraz z iglicy z kotwicą. Podanie przez sterownik napięcia na uzwojenie cewki powoduje uniesienie iglicy w jej gnieździe i zwolnienie precyzyjnie zwymiarowanego otworu. Po zaniku napięcia iglica jest wciskana w gniazdo przez sprężynę i zamyka otwór.
Dawka przepływająca przez otwarty wtryskiwacz jest dokładnie zdefiniowana przez rozmiar otworu. Aby zapewnić wtrysk obliczonej w danym stanie silnika dawki paliwa sterownik kalkuluje na podstawie przepływu czas otwarcia wtryskiwacza. Zapewnia to w każdej sytuacji wtrysk dokładnie określonej, prawidłowej dawki paliwa. Kształt gniazda wtryskiwacza i otworu zapewnia optymalną jakość rozpylenia paliwa.
Uszkodzenie lub nieprawidłowe działanie wtryskiwacza może mieć następujące objawy:
Możliwe szkody wtórne:
Poszukiwanie usterek jest możliwe przy pracującym lub wyłączonym silniku.
Metodą pomiaru porównawczego cylindrów wraz z jednoczesnym pomiarem jakości spalin można porównywać dawki wtrysku poszczególnych cylindrów na podstawie spadku prędkości obrotowej i zawartości HC i CO w spalinach. W optymalnym przypadku wartości są takie same dla wszystkich cylindrów; jeżeli wartości znacznie od siebie odbiegają, może to oznaczać wtrysk zbyt małej dawki paliwa (duża ilość niespalonego paliwa = wysoka zawartość HC i CO, mała ilość niespalonego paliwa = niska zawartość HC i CO). Przyczyną może być uszkodzony wtryskiwacz.
Charakterystykę wtrysku można obrazować przy użyciu oscyloskopu. W tym celu jeden z przewodów pomiarowych należy podłączyć do przewodu sygnałowego, a drugi z przewodów do odpowiedniego punktu masy. Podczas pracy silnika można na podstawie charakterystyki sygnału odczytać wartości napięcia i czasu trwania impulsu (czasu otwarcia). W trakcie otwierania przepustnicy czas trwania impulsu musi wzrastać podczas przyspieszania, a następnie przy stałej prędkości obrotowej silnika (ok. 3000 obr/min) ponownie spadać do mniej więcej wartości biegu jałowego. Wyniki pomiarów poszczególnych cylindrów można ze sobą porównać, a na tej podstawie wywnioskować ewentualne usterki, np. złą jakości zasilania napięciem.
Innymi ważnymi czynnościami kontrolnymi są pomiar ciśnienia paliwa, mający na celu rozpoznanie innych ewentualnie niesprawnych części (pompa paliwa, filtr paliwa, regulator ciśnienia) oraz kontrola szczelności układu dolotowego i wylotowego, mająca na celu wykluczenie zafałszowania wyników pomiarów. Jeżeli czujnik posiada 2-polową wtyczkę, jest to przeważnie czujnik indukcyjny. Tutaj można mierzyć rezystancję wewnętrzną, ewentualne zwarcie z masą i sygnał.
W tym celu należy rozłączyć złącze wtykowe i zmierzyć rezystancję wewnętrzną czujnika. Jeżeli rezystancja wynosi od 200 do 1 000 omów (zależnie od wartości zadanej), czujnik działa prawidłowo. Jeżeli uzyskana wartość wynosi 0 omów, oznacza to zwarcie, a jeżeli leży ona w przedziale megaomowym, oznacza to przerwanie ciągłości obwodu. Kontrolę pod kątem zwarcia z masą przeprowadza się przy użyciu omomierza między jednym z pinów wtyczki i masą pojazdu. Wartość rezystancji musi dążyć do nieskończoności. Pomiar oscyloskopowy musi wykazać dostatecznie silny sygnał sinusoidalny. W przypadku hallotronu należy tylko sprawdzić napięcie w postaci sygnału prostokątnego i napięcie zasilania. W zależności od prędkości obrotowej silnika musi wystąpić sygnał prostokątny. Powtarzamy: użycie omomierza może zniszczyć czujnik hallotronowy.
Sprawdzić połączenia kabli między wtryskiwaczami i sterownikiem pod kątem przepływu prądu (potrzebne informacje o funkcjach pinów zawiera schemat). Przed tym pomiarem należy odłączyć wtyczkę sterownika i sprawdzić poszczególne kable wtyczki wtryskiwacza prowadzące do sterownika. Wartość zadana: ok. 0 omów.
Sprawdzić połączenie kabli pomiądzy wtryskiwaczami i sterownikiem pod kątem zwarcia z masą. Przy odłączonej wtyczce sterownika wykonać pomiar na kablach łączących wtyczki wtryskiwaczy ze sterownikiem.
Sprawdzić cewki wtryskiwaczy pod kątem przepływu prądu. W tym celu podłączyć omomierz pomiędzy obydwoma pinami złącza. Wartość zadana: ok. 15 omów (uwzględnić dane producenta).
Sprawdzić cewki wtryskiwaczy pod kątem zwarcia z masą. W tym celu sprawdzić każdy pin złącza pod kątem zwarcia z masą obudowy zaworu. Wartość zadana: >30 MΩ.
Nie, w niczym mi nie pomógł
Tak, okazał się pomocny