Czujnik temperatury spalin
Przydatna wiedza i cenne wskazówki na temat sprawdzania czujnika temperatury spalin, pokazane na przykładzie VW Passat 2,0 16 V TDI z roku 2015.
W nowoczesnych modelach samochodów czujniki temperatury spalin są montowane w różnych punktach układu wydechowego, zarówno w pojazdach z silnikiem wysokoprężnym, jak i benzynowym. Czujnik temperatury spalin rejestruje temperaturę, np. przed katalizatorem lub filtrem cząstek stałych, i przesyła tę informację w postaci sygnału napięciowego do sterownika silnika. Sterownik silnika potrzebuje tych informacji, aby kontrolować skład mieszanki lub regenerację filtra cząstek stałych, a tym samym skutecznie ograniczać emisję zanieczyszczeń. Ponadto czujniki temperatury spalin zabezpieczają komponenty występujące w obszarze strumienia gorących spalin przed krytycznym przegrzaniem.
Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.
W końcówkę pomiarową czujnika temperatury spalin jest wbudowany rezystor elektryczny, którego wartość zmienia się w zależności od temperatury. Rezystory te są nazywane termistorami i dzielą się na dwa rodzaje. W zależności od ich zachowania się na zmiany temperatury rozróżnia się termistory o ujemnym współczynniku temperaturowym (NTC) oraz termistory o dodatnim współczynniku temperaturowym (PTC) (rys. 1).
NTC - rezystor o ujemnym współczynniku temperaturowym (rezystancja zmniejsza się wraz ze wzrostem temperatury)
PTC - rezystor o dodatnim współczynniku temperaturowym (rezystancja wzrasta wraz ze wzrostem temperatury)
Czujnik temperatury spalin (EGTS) jest zazwyczaj podłączony bezpośrednio do sterownika silnika (ECU). Wraz z innym rezystorem (RUP) w sterowniku, czujnik tworzy połączenie szeregowe, które powoduje podział napięcia elektrycznego. Sygnał jest mierzony na dzielniku napięcia i przetwarzany na informację o temperaturze za pomocą algorytmu (rys. 2).
Rysunek 1: Przykładowa charakterystyka termistorów PTC / NTC w funkcji temperatury
W przypadku awarii czujnika temperatury spalin mogą wystąpić następujące objawy:
Przyczyny awarii czujnika temperatury spalin mogą być następujące:
Poniższe informacje są podane na przykładzie samochodu VW Passat 2,0 16 V TDI z roku 2015. W zależności od wyposażenia pojazdu, może występować do czterech czujników temperatury spalin. Sterownik silnika monitoruje temperaturę przed katalizatorem, turbosprężarką oraz przed i za filtrem cząstek stałych.
W pojazdach bez katalizatora SCR (Selective Catalytic Reduction) czujnik temperatury spalin za filtrem cząstek stałych nie występuje. W przypadku uszkodzenia czujnika temperatury spalin lub niejasnych wartości wyjściowych, system przełącza się na tryb awaryjny lub wykorzystuje wartość zastępczą w celu ochrony odpowiednich elementów przed przegrzaniem. Następnie w sterowniku silnika zostaje zapisany kod usterki i włącza się lampka ostrzegawcza w zestawie wskaźników.
1. Czujnik temperatury spalin przed turbosprężarką
2. Czujnik temperatury spalin przed katalizatorem
3. Czujnik temperatury spalin przed filtrem cząstek stałych
4. Czujnik temperatury spalin za filtrem cząstek stałych
Działanie czujnika temperatury spalin jest monitorowane przez odpowiedni nadrzędny sterownik. Występujące usterki są zapisywane w pamięci sterownika i mogą być odczytane przez odpowiednie urządzenie diagnostyczne. W zależności od systemu, mogą być wyświetlane dodatkowe parametry i wykorzystywane przy poszukiwaniu usterki.
Występujące usterki są zapisywane w pamięci sterownika.
W ramach tej funkcji można odczytywać i usuwać kody usterek zapisane w pamięci sterowników. Dodatkowo można też wyświetlać informacje o poszczególnych kodach usterek.
Wyświetlane są aktualne wartości pomiarowe czujnika w sterowniku.
W ramach tej funkcji można wyświetlać i oceniać aktualne wartości pomiarowe przekazywane przez czujnik do sterownika.
Na schemacie elektrycznym można odczytać przyporządkowanie pinów w czujniku temperatury spalin lub kolory przewodów i wykorzystać do dalszej kontroli.
W celu zlokalizowania uszkodzenia można wykorzystać schematy elektryczne dla danego układu, pobrane z informacji o pojeździe. Tutaj można odczytać przyporządkowanie pinów w czujniku temperatury spalin lub kolory przewodów i wykorzystać je do dalszych testów.
Należy również przestrzegać odpowiednich wskazówek serwisowania i napraw danego producenta pojazdu!
Różne możliwości diagnostyczne przedstawiono na przykładzie testera diagnostycznego mega macs 77. Zakres badania i dostępnych funkcji mogą się różnić w zależności od marki pojazdu i są zależne od konfiguracji sterownika.
Schematy, rysunki, zdjęcia i opisy mają tylko charakter objaśniający oraz opisowy i nie mogą być wykorzystywane jako podstawa naprawy danego pojazdu.
Nie, w niczym mi nie pomógł
Tak, okazał się pomocny