Działanie nastawnika biegu jałowego
Znajdziesz tu pożyteczną wiedzę i ważne wskazówki dotyczące zaworów regulacji biegu jałowego w pojazdach.
Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.
Nastawnik biegu jałowego jest obejściowym zaworem powietrza. Przykładowo pokazany nastawnik biegu jałowego składa się z zamkniętej odlewanej obudowy z dobudowanym zespołem zaworu elektromagnetycznego i siłownika. Do niego zamontowany jest dławik, który wskutek ruchu siłownika otwiera zmienny przekrój powietrza, co pozwala na sterowanie przepływem masowym powietrza przy zamkniętej przepustnicy.
Zadaniem nastawnika biegu jałowego jest regulacja prędkości obrotowej silnika w ramach procesu regulacji pracy silnika na biegu jałowym przez układ sterowania silnika. Jeżeli na biegu jałowym wystąpi nagła zmiana (np. włączenie klimatyzacji, jazda z minimalną prędkością na 1. biegu lub włączenie dodatkowego odbiornika prądu) konieczne jest dodatkowe powietrze i paliwo, aby zapobiec zdławieniu silnika. Gdy prędkość obrotowa silnika spadnie poniżej krytycznej wartości zapisanej jako wielkość stała w pamięci sterownika, następuje aktywacja zaworu elektromagnetycznego i zapewnienie większego przepływu powietrza. Równocześnie czas otwarcia wtryskiwaczy zostaje wydłużony i dopasowany do potrzeb silnika.
Defekt nastawnika biegu jałowego może się objawiać w następujący sposób:
Przyczyny awarii nastawnika biegu jałowego mogą być następujące:
Przy poszukiwaniu usterek należy uwzględnić następujące czynności kontrolne:
Sprawdzić zasilanie napięciem przy włączonym zapłonie.
Wskazówka:
Pomiar rezystancji przeprowadzać zawsze na obwodzie pozbawionym napięcia (złącze wtykowe odłączone).
Miernikiem uniwersalnym zmierzyć rezystancję cewki pomiędzy obydwoma pinami przyłączeniowymi nastawnika biegu jałowego.
Sprawdzić cewkę pod kątem zwarcia uzwojeniowego pomiędzy obydwoma pinami.
Sprawdzić cewkę pod kątem przerwania uzwojeń pomiędzy obydwoma pinami.
Sprawdzić cewkę pod kątem zwarcia do masy – pomiędzy pinem 1 i obudową elementu oraz pomiędzy pinem 2 i obudową elementu.
Odkręcić zespół siłownika od obudowy. Sprawdzić wzrokowo, czy bypass jest otwierany i zamykany przy aktywacji drążka zaworu.
Odczytać kod usterki.
Przed montażem nastawnika biegu jałowego oczyścić powierzchnię przylegania i w razie potrzeby wymienić uszczelkę kołnierza.
Zachować wymagany moment dokręcania!
Należy zawsze przestrzegać odpowiednich wymogów producenta pojazdu.
Nie, w niczym mi nie pomógł
Tak, okazał się pomocny