Sposób działania czujnika temperatury powietrza zasysanego
W tym miejscu znajdziesz pożyteczną wiedzę i ważne wskazówki dotyczące czujników temperatury powietrza zasysanego w pojazdach mechanicznych.
Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.
Czujnik temperatury powietrza zasysanego mierzy temperaturę panującą w rurze dolotowej i przekazuje sygnały napięcia wygenerowane na podstaie działającej na czujnik temperatury do sterownika. Ten analizuje te sygnały i wpływa na ich podstawie na sposób wzbogacania mieszanki paliwowej i kąt wyprzedzenia zapłonu.
Rezystancja czujnika temperatury zmienia się w zależności od temperatury powietrza zasysanego. Przy rosnącej temperaturze rezystancja maleje – spada wskutek tego napięcie na czujniku. Sterownik ocenia te wartości napięcia, które stoją w bezpośredniej zależności od temperatury powietrza zasysanego (niskie temperatury powodują wysokie, a wysokie temperatury niskie napięcie czujnika).
Defekt czujnika temperatury powietrza zasysanego może być zauważalny wskutek niewłaściwej reakcji sterownika i przejście w tryb pracy awaryjnej.
Częstymi objawami usterki są:
Awarie wynikają z różnych przyczyn:
Pomiar rezystancji wewnętrznej czujnika. Rezystancja jest zależna od temperatury, przy zimnym silniku wysoka, a przy ciepłym niska.
W zależności od producenta:
25 °C odpowiada 2,0 do 6 kiloomów, a 80 °C odpowiada ok. 300 omów
Uwzględnić podane specjalne wartości zadane.
Kontrola okablowania łączącego ze sterownikiem, polegająca na sprawdzeniu każdego pojedynczego przewodu, łączącego czujnik z wtykiem sterownika, pod kątem przepływu prądu i zwarcia do masy.
Zmierzyć woltomierzem napięcie zasilające na odłączonym wtyku czujnika. Pomiar ten należy przeprowadzić przy podłączonym sterowniku i włączonym zapłonie. Wartość zadana: ok. 5 V.
Jeżeli ta wartość napięcia nie jest osiągnięta, sprawdzić zasilanie sterownika włącznie z połączeniem z masą według schematu instalacji elektrycznej. Jeżeli wartość ta jest prawidłowa, możliwy jest defekt sterownika.
Nie, w niczym mi nie pomógł
Tak, okazał się pomocny