Działanie czujnika położenia wału korbowego
Znajdziesz tu pożyteczną wiedzę i ważne wskazówki dotyczące czujników wału korbowego w pojazdach.
Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa
Poniższe informacje i porady praktyczne zostały przygotowane przez firmę HELLA w celu zapewnienia profesjonalnego wsparcia dla warsztatów samochodowych. Informacje udostępnione na tej stronie internetowej powinny być wykorzystywane tylko przez odpowiednio wykwalifikowany personel.
Zadaniem czujników wału korbowego jest oznaczanie prędkości obrotowej i pozycji wału korbowego. Najczęściej są one montowane w pobliżu wieńca koła zamachowego. Istnieją dwa rodzaje konstrukcji czujników: czujniki indukcyjne i czujniki Halla. Przed rozpoczęciem sprawdzania czujnika wału korbowego konieczne jest ustalenie rodzaju zamontowanego czujnika.
Ruch obrotowy wieńca zębatego powoduje zmiany pola magnetycznego. Te generują w czujniku wału korbowego różne sygnały napięciowe, które są przesyłane do sterownika. W oparciu o te sygnały sterownik oblicza prędkość obrotową i pozycję wału korbowego, aby uzyskać ważne informacje do sterowania wtryskiem i momentem zapłonu.
W razie awarii czujnika wału korbowego mogą wystąpić następujące objawy usterki:
Przyczynami awarii mogą być:
Poszukiwanie usterek:
Zalecany jest następujący sposób poszukiwania usterek:
Bezpośrednie sprawdzenie czujnika wału korbowego może być trudne, jeżeli nieznany jest dokładny rodzaj konstrukcji tego czujnika. Przed badaniem należy sprawdzić, czy zamontowany jest czujnik indukcyjny, czy czujnik Halla. Wizualne rozróżnienie obu wariantów jest często niemożliwe. Jeżeli wtyk posiada trzy styki, to dokładne określenie typu jest niemożliwe. Pomocne są tu informacje producenta i dane w katalogu części zamiennych.
Gdy typ czujnika jest nieznany, do kontroli nie wolno użyć omomierza. Napięcie używane przez ten przyrząd do pomiaru rezystancji może zniszczyć czujnik Halla!
Czujnik z 2-stykowym wtykiem jest przeważnie czujnikiem indukcyjnym. W jego przypadku można mierzyć rezystancję wewnętrzną, ewentualne zwarcie do masy i sygnał. W tym celu należy rozłączyć złącze wtykowe i zmierzyć rezystancję wewnętrzną czujnika. Jeżeli rezystancja wynosi od 200 do 1000 omów (zależnie od wartości zadanej), czujnik działa prawidłowo. Jeżeli uzyskana wartość wynosi 0 omów, oznacza to zwarcie, a jeżeli leży ona w przedziale megaomowym, oznacza to przerwanie obwodu. Kontrola zwarcia do masy jest przeprowadzana przy użyciu omomierza pomiędzy jednym ze styków wtyku a masą pojazdu. Wartość rezystancji musi być zbliżona do nieskończonej. Pomiar oscyloskopowy musi wykazać dostatecznie silny sygnał sinusoidalny. W przypadku hallotronu należy tylko sprawdzić napięcie w postaci sygnału prostokątnego i napięcie zasilania. Musi wystąpić sygnał prostokątny zależny od prędkości obrotowej silnika.
Jeszcze raz ostrzegamy: użycie omomierza może zniszczyć czujnik Halla.
Nie, w niczym mi nie pomógł
Tak, okazał się pomocny