Branża motoryzacyjna podlega ciągłym zmianom. Obok autonomicznej jazdy i elektromobilności jest to jeden z najważniejszych trendów ostatnich lat: kładzenie coraz większego nacisku na zrównoważony rozwój, recykling i możliwość ponownego wykorzystania. Jaką rolę odgrywają obecnie zrównoważone materiały, takie jak plastikowe butelki, krowie łajno i sieci rybackie?
Opracowywane są nowe materiały i technologie mające na celu zmniejszenie wpływu pojazdów na środowisko przy jednoczesnej poprawie osiągów i bezpieczeństwa jazdy. Recykling również staje się coraz ważniejszy. Paradoksalnie, nawet stare plastikowe butelki mają swoje zastosowanie. Podsumowaliśmy tutaj, które zrównoważone materiały są jeszcze przedmiotem zainteresowania przemysłu motoryzacyjnego:
Recykling plastikowych butelek jest w rzeczywistości rosnącym trendem w przemyśle motoryzacyjnym, wykorzystywanym do produkcji takich elementów pojazdów, jak dywaniki, poszycia siedzeń i materiały izolacyjne. Korzystając z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, firmy mogą nie tylko oszczędzać zasoby, ale także poprawić swój ślad węglowy i zmniejszyć wpływ na środowisko. FORVIA, na przykład, opracowała "Ecorium", alternatywę dla skóry zwierzęcej i sztucznej, o znacznie zmniejszonym śladzie węglowym - redukując emisję CO2 do jednej trzeciej w porównaniu ze sztuczną skórą i o 90% mniej w porównaniu ze skórą zwierzęcą. Dzięki wielowarstwowej kompozycji politereftalanu etylenu (PET) pochodzącego z recyklingu, z którego powstają również dobrze znane plastikowe butelki PET, oraz włókien konopnych, materiał „Ecorium” oferuje w dotyku wrażenie niesamowicie wysokiej jakość. Pokrowce na fotele samochodowe wykonane z plastikowych butelek są już niemal na porządku dziennym, ponieważ były używane na przykład w pierwszym Nissanie Leaf. Stopniowo jednak coraz więcej producentów zwraca się ku nietypowemu ponownemu zastosowaniu plastikowych butelek, jako materiał na poszycia siedzeń w samochodach.
Plastikowe sieci rybackie, które są gubione lub wyrzucane do morza, niezaprzeczalnie stanowią poważne zagrożenie dla środowiska morskiego. Szczególnie dla fauny: zwierzęta morskie zjadają cząsteczki plastiku lub zaplątują się w sieci. Liczne organizacje ekologiczne, niektóre z nich wspierane przez przemysł motoryzacyjny, zaczęły zbierać i poddawać recyklingowi te sieci i plastik z oceanów, aby tworzyć nowe materiały również dla pojazdów. Podobnie jak plastikowe butelki, tworzywa te mogą być również wykorzystywane do produkcji poszyć na siedzenia, paneli drzwiowych, a nawet kompletnych konsol. Wykorzystując sieci rybackie pochodzące z recyklingu, producenci samochodów mogą przyczynić się do walki z zanieczyszczeniem mórz, a jednocześnie wykorzystywać innowacyjne materiały do produkcji pojazdów.
Konopie to surowiec odnawialny, który jest coraz częściej wykorzystywany w przemyśle motoryzacyjnym. Włókna konopi są lekkie, mocne i mają wysoką wytrzymałość na rozciąganie. Mogą być stosowane jako alternatywa dla włókien szklanych w materiałach kompozytowych w celu zmniejszenia masy pojazdów i zużycia paliwa. Konopie mogą być również wykorzystywane do produkcji bioplastików i elementów wnętrza, dzięki czemu pojazd jest bardziej przyjazny dla środowiska.
Wykorzystanie krowiego łajna jako surowca może początkowo wydawać się niezwykłe, ale naukowcy pracują nad przekształceniem odpadów organicznych w materiały biologiczne. Magicznym słowem jest tu dość skomplikowany termin „nanoceluloza”. Istnieją kraje, gdzie produkty papierowe wykonane z obornika zwierzęcego są dostępne od dawna. Dlaczego więc nie stosować go w pojazdach silnikowych, o ile materiał nie wydziela uciążliwego zapachu? Materiały te mogą na przykład służyć jako substytut tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej, wykorzystywany w produkcji pojazdów.
Bioplastiki to kolejna pojawiająca się klasa materiałów wykonanych z surowców odnawialnych i stanowiąca alternatywę dla tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej. Materiały takie jak kwas polimlekowy (PLA) lub polihydroksyalkaniany (PHA) pochodzą ze źródeł roślinnych lub mikrobiologicznych i mogą być wykorzystywane do produkcji elementów wnętrza, wykończenia, a nawet części nadwozia. Bioplastiki mają tę zaletę, że ulegają biodegradacji i nadają się do kompostowania, co ułatwia ich utylizację po zakończeniu eksploatacji pojazdu.
Metale lekkie, takie jak aluminium i magnez, stają się coraz ważniejsze w przemyśle motoryzacyjnym, ponieważ pomagają zmniejszyć ciężar pojazdów i obniżyć zużycie paliwa. Metale te są również łatwiejsze do recyklingu niż konwencjonalne elementy stalowe i plastikowe, co przekłada się na większą możliwość ponownego wykorzystania i mniejszy wpływ na środowisko. Wielu producentów korzysta obecnie z aluminium pochodzącego z recyklingu, a łańcuch wartości staje się coraz bardziej przyjazny dla środowiska.
Tworzywa sztuczne wzmocnione włóknem węglowym (CFRP) oferują wysoką wytrzymałość i sztywność przy niskiej masie, dzięki czemu idealnie nadają się do stosowania w nadwoziach i konstrukcjach pojazdów. Oprócz CFK coraz częściej stosuje się kompozyty z włókien naturalnych, które stanowią przyjazną dla środowiska alternatywę dla konwencjonalnych materiałów wzmocnionych włóknami. Przykładami tego są włókna lniane, jutowe lub sizalowe, które można wykorzystać w połączeniu z bioplastikami lub tworzywami sztucznymi pochodzącymi z recyklingu, w celu wytworzenia lekkich i zrównoważonych komponentów pojazdów.
Szkło również podlega recyklingowi. Zużyte szkło samochodowe jest kruszone, sortowane, topione, a następnie przetwarzane na nowe szkło płytowe. Nawet stal z pojazdów wycofanych z eksploatacji nie jest już wykorzystywana wyłącznie jako stal konstrukcyjna, ale jako materiał wtórny w produkcji pojazdów. A koło kręci się dalej: Producenci opon badają również wykorzystanie zrównoważonego kauczuku z innych roślin.
Przemysł motoryzacyjny coraz częściej wykorzystuje innowacyjne materiały i surowce pochodzące z recyklingu w celu poprawy zrównoważonego rozwoju i możliwości recyklingu swoich pojazdów. Plastikowe butelki, krowie łajno, konopie i sieci rybackie to tylko kilka przykładów materiałów przyszłości, które mogą mieć pozytywny wpływ na środowisko. Dzięki ciągłym badaniom i opracowywaniu nowych zrównoważonych materiałów i technologii, branża jeszcze bardziej zmniejszy swój wpływ na środowisko i sprawi, że produkcja pojazdów będzie jeszcze bardziej zrównoważona.