Megatrendy motoryzacji, takie jak autonomiczna jazda, łączność sieciowa czy elektromobilność elektryzują przemysł samochodowy - w dosłownym tego słowa znaczeniu. Jedno jest pewne: sposób, w jaki prowadzimy auto zmieni się drastycznie w ciągu najbliższych kilku lat i dziesięcioleci. Zmiany będą wyraźne zwłaszcza we wnętrzu.
Przede wszystkim zautomatyzowany, a nawet autonomiczny samochód, w połączeniu z rozwiązaniami łączności sieciowej, zapewni nowe wrażenia z jazdy. Wizja producentów samochodów i dostawców przemysłu motoryzacyjnego wygląda mniej więcej tak: kierowca dyktuje cel asystentowi mowy w samochodzie, a następnie wygodnie się opiera. Kierownica chowa się w środkowej konsoli i robi miejsce na rozkładany stolik, na którym kierowca może rozłożyć laptopa. W czasie, gdy samochód jedzie autonomicznie, kierowca może poświęcić się innym rzeczom.
Nowa koncepcja siedzeń
Koncepcja siedzeń we wnętrzu może zostać zmieniona przez wprowadzenie obracanych foteli – to również wizja przyszłości. Stary podział, obejmujący dwa fotele z przodu i siedzenie z tyłu, jest wówczas passé. Wnętrze przyszłości to albo sala konferencyjna, albo rodzaj salonu, w którym pasażerowie pojazdu mogą siedzieć naprzeciwko siebie.
Jasne, że jest to obecnie marzenie przyszłości. Ale już teraz pojazdy testowe mogą przejąć kierowanie. Jednak w samochodzie zawsze musi znajdować się kierowca, który może interweniować w sytuacji awaryjnej: w przypadku wystąpienia krytycznej sytuacji system poprosi kierowcę o przejęcie steru.
Powierzchnie stają się interaktywne
Ale jest też coś łatwiejszego i nie mniej ekscytującego. A co by było na przykład, gdyby poszycie drzwi lub deska rozdzielcza nagle zmieniły się w inteligentne interfejsy użytkownika? Brzydkie wcześniej powierzchnie można byłoby nieco ożywić, na przykład za pomocą gestów ręki, a następnie działałyby jako interaktywne elementy obsługowe. Jest więc możliwe, że powierzchnie będą spełniać zarówno czystą funkcję dekoracyjną, jak i w razie potrzeby oferować dodatkowe funkcjonalności.
We wnętrzu przyszłości wzrośnie rola światła. Nowe koncepcje wnętrza integrują światło w ukierunkowany sposób, poprawiając komfort i bezpieczeństwo, zwiększając możliwości kierowcy i realizując nowe funkcje.
Także funkcje oświetleniowe staną się coraz ważniejsze
HELLA i francuski dostawca technologii Faurecia opracowali wspólnie koncepcyjny samochód, który ma sprawić, że wnętrze pojazdu przyszłości stanie się dotykowe. Zanim kierowca wsiądzie do pojazdu, jego profil i preferencje są rejestrowane w chmurze, zapisywane i przesyłane do kokpitu. Pozwala to na osobiste powitanie połączone ze świetlnymi animacjami na desce rozdzielczej, wewnętrznym poszyciu drzwi, na podsufitce i na fotelach. Podczas jazdy, do komunikacji są wykorzystywane dodatkowe funkcje oświetleniowe. Na przykład sygnały świetlne mogą być używane do pokazywania połączeń przychodzących bez przeszkadzania innym pasażerom.
Poza tym kwestią jest autonomiczna jazda. HELLA i Faurecia pracują nad tym, aby zapewnić bezpieczny rozdział zadań pomiędzy kierowcę a pojazd podczas fazy przekazywania, jaka ma miejsce na końcu autonomicznej jazdy. Fotele powodują wówczas powrót kierowcy do odpowiedniej pozycji jazdy, a dynamiczny scenariusz oświetlenia zaczyna zwiększać koncentrację i uwagę.
Informacje, wskazówki oraz instrukcje dotyczące oświetlenia można znaleźć tutaj.