Wciąż spotykane na drodze: żarówki halogenowe i konwencjonalne

07/23/2019

Przemysł motoryzacyjny nadal opiera się na klasycznych źródłach światła, pomimo stosowania ksenonów, diod LED oraz innych technologii. W światłach drogowych i mijania, światłach dziennych, światłach postojowych, kierunkowskazach, światłach przeciwmgielnych i oświetleniu tablic rejestracyjnych są stosowane różne żarówki halogenowe i tradycyjne. I jest jeszcze więcej ich zastosowań. W tym artykule przedstawiamy przegląd przykładowych rodzajów żarówek i miejsc ich montowania.  
 

Żarówki halogenowe, żarówki konwencjonalne
Żarówki halogenowe są nadal stosowane jako klasyczne źródła światła w światłach drogowych i/lub mijania, jak również w reflektorach przeciwmgielnych. Spektrum rozciąga się od żarówek H1 po H16. Wymagania i klasyfikację żarówek halogenowych reguluje dyrektywa europejska ECE-R37 (R99). Zapewnia to jakość, kompatybilność cokołów z różnymi oprawami lamp i systemami reflektorów oraz właściwy kąt rozsyłu światła.
Podobnie jak tradycyjna żarówka, lampa halogenowa należy do grupy promienników ciepła. Doprowadzenie energii elektrycznej powoduje rozżarzenie żarnika wolframowego. Różnicę w stosunku do konwencjonalnych żarówek (które również zawierają gaz ochronny) stanowią dodatkowe atomy halogenu (jodu lub bromu) wprowadzone do bańki, które pozwalają na osiągnięcie wyższej temperatury żarnika i tym samym wyższej luminancji (kandele). Ponadto, dodany halogen zapobiega zaciemnieniu bańki wskutek tzw. procesu krążenia związku chemicznego halogenu z wolframem. Żywotność żarówki halogenowej jest dłuższa niż tradycyjnej żarówki żarowej. Promienniki ciepła mają wydajność energetyczną jedynie na poziomie ośmiu procent promieniowania widzialnego z powodu silnego tworzenia ciepła. Lampy ksenonowe (o wydajności energetycznej około 28 procent promieniowania widzialnego) wyprzedzają w tej dziedzinie.  

Światło drogowe, światło mijania, przednie światło przeciwmgielne
Żarówka halogenowa z dwoma włóknami H4 jest szeroko stosowana, na przykład w pojazdach klasy średniej i niższej. Żarówka zawiera po jednym włóknie dla światła drogowego i mijania (60 i 55 W) oraz posiada trzybiegunowy cokół „P43t”. Żarnik do światła mijania wyposażony jest w charakterystyczny metalowy ekran, który zapewnia granicę światła i cienia. Pierwsza lampa halogenowa H4 została wprowadzona na rynek w 1971 roku w Mercedesie SL.
Powszechnie stosowana jest również żarówka halogenowa H7 z pojedynczym włóknem. Nadaje się do świateł drogowych lub świateł mijania w podwójnych reflektorach. Kształt odbłyśnika i szyby rozpraszającej zapewnia różne oświetlenie. Żarówka H7 posiada również klasyczny trzonek, jednak tylko z dwoma końcówkami stykowymi, i jest oznaczana „PX26d”. H7 ma tendencję do nieco krótszej trwałości niż lampa H4, ze względu na wyższą sprawność lub nieco wyższy strumień świetlny (światło) emitowany przez krótszy i cieńszy żarnik wolframowy. HELLA dostarcza obie żarówki halogenowe (H4 i H7) również w wersji Longlife o wydłużonej żywotności.
Żarówka halogenowa H11 jest dalszym rozwinięciem H7 i jest nieco bardziej kompaktowa. Posiada poprzeczny, wodoodporny, plastikowy cokół (PGJ19-2, IEC 7004-110). H11 jest stosowany do świateł mijania, przednich świateł przeciwmgielnych, ale również do świateł drogowych. Żarówki halogenowe H8, H9, H13, H15 lub H16 są również żarówkami jednowłóknowymi i posiadają wodoodporne cokoły. Różnią się one charakterystyką mocy oraz sposobem zastosowaniem jako światła drogowe, światła mijania lub światła przeciwmgielne.
W przypadku świateł przeciwmgielnych stosowane są jednowłóknowe żarówki halogenowe HB4 (np. w BMW serii 3, E91) lub HB8 (np. w Audi A4, 8W2, E9). Cokół w HB4 i HB8 jest również wykonany z tworzywa sztucznego i uszczelniony.
Przy okazji: cechą świadczącą o wysokiej jakości żarówek halogenowych jest dokładna pozycja żarnika w stosunku do całego reflektora. Tolerancje położenia żarówki halogenowej w stosunku do oprawy lampy mieszczą się w dziesiątej części milimetra i dlatego są bardzo wąskie. Tylko w ten sposób światło może optymalnie opuścić reflektor za pomocą odbłyśnika lub szyby rozpraszającej i nie oślepiać. Żarówki halogenowe powinny być zawsze wymieniane parami. Ze względu na temperaturę żarzenia drutu wolframowego są one narażone na niewielkie wahania napięcia i wpływy mechaniczne, określone starzenie się i żywotność.

Światła do jazdy dziennejt
Żarówki halogenowe stosowane są również w światłach do jazdy dziennej. Jednym z przykładów jest Volkswagen Amarok produkowany od 09/2010 (S1B) z żarówkami H15. Norma ECE 87 przewiduje dla światła do jazdy dziennej natężenie światła wynoszące co najmniej 400 kandeli. Jednak świateł do jazdy dziennej nie należy mylić ze światłami mijania. Mają mniejszy strumień świetlny i nie emitują światła na boki. Specjalne żarówki halogenowe do świateł do jazdy dziennej mają zazwyczaj wydłużoną żywotność. Jednym z przykładów jest BMW serii 1 (F20, F21), w którym standardowe żarówki ze szklanym cokołem typu W21W są używane do świateł do jazdy dziennej.

Kierunkowskazy przednie i tylne, kierunkowskazy boczne
Klasyczne żarówki są również standardowym źródłem światła w kierunkowskazach. Żarówek P21W i PY21W w kolorze pomarańczowym nie może zabraknąć w żadnym warsztacie ani w pudełku z zapasowymi żarówkami w samochodzie klienta. Obie żarówki wyróżniają się klasycznym kulistym kształtem oraz zaczepami gniazda (BAU15S). Mniejsze, również wyznaczające kierunek jazdy, są żarówki ze szklanym cokołem WY5, W5W, WY21W lub W21W, przy czym litera „Y” oznacza kolor pomarańczowy. Nowoczesne kierunkowskazy linijkowe lub dynamiczno-sekwencyjne nie mogą być realizowane przy użyciu klasycznych źródeł światła. Stosuje się tu diody LED. Kierunkowskazy boczne (W5W lub WY5W, pomarańczowe) zamontowane są w lusterkach wstecznych lub na błotnikach.

Światła hamowania, tylne światła przeciwmgłowe
Przy wciśnięciu pedału hamulca, z tyłu robi się czerwono i jasno. W przypadku mgły, czerwona tylna lampa przeciwmgielna zapewnia lepsze ostrzeganie. W wielu pojazdach odpowiedzialne są za to żarówki takie jak P21W lub P21/5W. Obie są również dostępne w wersji Longlife. Spektrum żarówek do świateł hamowania i tylnych przeciwmgielnych uzupełniają żarówki ze szklanymi cokołami W16W i W21W.

Lampy tylne, światło cofania
W lampach tylnych są stosowane żarówki podwójne P21/4W i P21/5W. Zaleta: tylne światło przeciwmgielne lub światło hamowania są quasi zintegrowane. Obie żarówki kuliste są również stosowane w tylnych światłach przeciwmgielnych, głównych reflektorach, światłach hamowania lub światłach do jazdy dziennej.HELLA dostarcza również P21/5W w wersji Longlife. Takie typy żarówek, jak P21W, Soffitte C21W lub nawet „egzotyczne”, takie jak jednowłóknowa żarówka pękata F2 (35 W, cokół BA20s) przyciągają dodatkowo wzrok podczas cofania.

Światła postojowe
Podczas parkowania lub krótkotrwałego postoju pojazdu w celu załadunku i rozładunku, światła postojowe zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo. Popularnymi źródłami światła są żarówki T4W, W5W (cokół szklany) lub H6W, z charakterystyczną dla żarówek halogenowych spiczastą osłonką. Ponadto HELLA dostarcza żarówki z różnokolorowymi osłonkami, np. w kolorze srebrnym matowym lub błyszczącym.

Oświetlenie tablicy rejestracyjnej
Innym klasykiem, który jest nadal w użyciu, jest żarówka rurkowa tzw. Soffitte. Nazwa żarówki cylindrycznej pochodzi od łacińskiego słowa „suffigere” i oznacza „przymocować do czegoś powyżej”. W rzeczywistości żarówka Soffitte, która jest zwykle używana do oświetlenia tablicy rejestracyjnej lub oświetlenia wnętrza, jest mocowana za pomocą uchwytu zaciskowego, który utrzymuje styki po prawej i lewej stronie. Do oświetlenia tablicy rejestracyjnej są również wykorzystywane żarówka z cokołem szklanym W5W lub pojedyncza żarówka z cokołem metalowym i zaczepami gniazda T4W.

Oświetlenie wnętrza pojazdu
Nowoczesna technologia nastrojowego oświetlenia wnętrza, oferowana od dawna przez firmę HELLA, nie może być realizowana przy użyciu klasycznych źródeł światła. Tymczasem żarówki takie jak W6W, R5W i C5W/K nadal doskonale sprawdzają się w większości samochodów osobowych. Wadą klasycznej żarówki w oświetleniu wnętrza jest emisja ciepła, krótsza żywotność w porównaniu z diodami LED i niezbędna przestrzeń montażowa. Z tych powodów diody LED powoli, ale nieuchronnie zastępują klasyczne rozwiązanie. Retrofity LED firmy HELLA uwzględniają ten rozwój. Stare wewnętrzne żarówki można łatwo zastąpić nowoczesnymi retrofitami HELLA LED na zasadzie „plug and play”. Występują one w dwóch różnych barwach światła (ciepły biały, 4000 K i zimny biały, 5000 K).

Żarówki i halogeny we wszystkich wariantach
HELLA dzieli asortyment żarówek halogenowych na następujące grupy produktów: „Standard”, „Lifetime”, „Performance” i „Design”. Wersje różnią się mocą światła, strumieniem światła, barwą światła i trwałością. Asortyment klasycznych żarówek jest tak samo zróżnicowany.

Poszukiwany, znaleziony – hella-bulbs.com!
Przy okazji: Właściwe żarówki tradycyjne oraz żarówki halogenowe, z odpowiednim cokołem i odpowiedni pojazd oraz różne wersje, znajdą Państwo w konfiguratorze żarówek HELLA na stronie www.hella.com/bulbs