Paliwa syntetyczne: neutralna dla klimatu mobilność dzięki e-fuels nazywanymi również e-paliwami?

07/09/2020

Każdy zainteresowany przyjazną dla środowiska mobilnością ma wiele możliwości: może zostawić samochód w domu, przesiąść się na rower lub transport publiczny, a nawet wypróbować system car sharing. Przede wszystkim jednak to właśnie elektromobilność, zdaniem wielu ekspertów z przemysłu i polityki, powinna przyczynić się do spowolnienia zmian klimatycznych i złagodzenia ich skutków.

Samochody elektryczne obiecują nową formę przyjaznej dla środowiska mobilności, jeśli są produkowane i eksploatowane z wykorzystaniem energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł. Nadal jednak istnieją wyzwania, które muszą zostać pokonane, aby samochód z napędem elektrycznym akumulatorowym (BEV) mógł zwyciężyć.

Infrastruktura stacji ładowania wymaga w większości krajów dalszego rozwoju. Produkcja akumulatorów pozostawia dziś wyraźny ślad ekologiczny.
Dzięki stosunkowo prostym silnikom elektrycznym, samochody elektryczne BEV wymagają znacznie mniej prac serwisowych niż konwencjonalne auta z silnikami spalinowymi. Jeżeli elementy takie jak skrzynie biegów lub układy wydechowe nie są już potrzebne i nie muszą być naprawiane, to eksperci spodziewają się mniej pracy w warsztatach samochodowych i spadku ich przychodów.

E-fuels: technologia z potencjałem - ale wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia

Jednak stopień sprawności wynosi obecnie tylko około 13 procent ze względu na złożony proces produkcji. W porównaniu z silnikiem wysokoprężnym (sprawność do ok. 45 procent) i silnikiem benzynowym (do ok. 30 procent), a przede wszystkim z silnikiem elektrycznym (sprawność 90 procent) technologia ta ma nadal znaczące wady.

 

Co więcej, e-paliwo jest nadal drogie. Eksperci zakładają, że w Niemczech cena wyniesie 4,50 euro za litr. Sytuacja wyglądała jednak bardzo podobnie z samochodami elektrycznymi zasilanymi z akumulatorów: na przykład w 2013 r. cena akumulatorów litowo-jonowych wynosiła jeszcze 400 euro za kWh, aby sześć lat później spaść do tylko około jednej czwartej.

 

Innym problemem jest fakt, że w większości krajów brakuje zarówno wystarczających odnawialnych źródeł energii, jak i zdolności do wytwarzania paliw e-fuels na potrzeby rynku masowego. Przynajmniej na razie. W perspektywie średnioterminowej, pojazdy z konwencjonalnym napędem zasilane e-fuels mogłyby pojawić na drogach obok samochodów elektrycznych BEV i pojazdów z ogniwami paliwowymi. Opcją jest również dodawanie paliw e-fuels do paliw kopalnych. Większość ekspertów zgadza się w jednej kwestii: w dającej się przewidzieć przyszłości nie będzie to jedyna, zapewniająca mobilność neutralną dla klimatu, technologia, ale połączenie różnych. Również paliwa e-fuels mogą stać kolejną interesującą opcją.