Hej, HELLA: co właściwie macie wspólnego z "autonomiczną jazdą"?

02/07/2020

Dość dużo! HELLA odgrywa kluczową rolę w realizacji kolejnych etapów rozwoju mobilności w kierunku autonomicznej jazdy, nie tylko jako dostawca komponentów. Być może już wiesz: robimy o wiele więcej niż tylko doskonałe oświetlenie do pojazdów! Jako twórca technologii łączymy między innymi ze sobą rozwiązania w zakresie czujników i przetwarzania danych, a tym samym rozwijamy tematy związane z przyszłością, takie jak zautomatyzowana i autonomiczna jazda. W jaki sposób? Chętnie ci powiemy...

W jaki sposób działy rozwoju w firmie HELLA decydują o tym, gdzie faktycznie powstają innowacje?

Zautomatyzowana i autonomiczna jazda, Connected Car, e-mobilność – to megatrendy, którymi zajmuje się również HELLA. Przy okazji: tutaj można przeczytać o różnych poziomach autonomicznej jazdy. W jaki sposób decydujemy o tym, którym tematem się zająć? W najlepszym przypadku wybieramy tematy, które najbardziej ci pomogą i do których możemy wnieść największy wkład.

W pracach rozwojowych uwzględniają szerszą perspektywę

"Główny nacisk kładziemy na to, aby z jednej strony rozwijać poszczególne kluczowe komponenty, z drugiej zawsze dopasowywać rozwój do architektur i potrzeb złożonych funkcjonalności. W ten sposób możemy zaoferować naszym klientom także specjalne zastosowania, tak zwane Use Cases", mówi Carsten Roch, szef działu zautomatyzowanej i wspomaganej jazdy w firmie HELLA.

W jaki sposób buduje się w dużej firmie podwaliny do rozpoczęcia działalności w zakresie innowacji?

Aby mieć pod tym względem dobrą pozycję, wyznaczyliśmy szereg kierunków: wieloletnie kompetencje w dziedzinie elektroniki oraz około 20 lat doświadczenia w zakresie czujników radarowych łączą się w ramach HELLA z wiedzą fachową młodych firm, takich jak HELLA Aglaia. Spółka-córka zatrudniająca ponad 400 pracowników jest jednym z wiodących na świecie dostawców inteligentnych systemów czujników. HELLA Aglaia opracowuje m.in. rozwiązania software'owe do rejestracji i wykorzystywania danych środowiskowych.

Jakie są obecnie dla firmy HELLA najważniejsze tematy innowacji w zakresie zautomatyzowanej jazdy?

Klasycznym przykładem jest zautomatyzowane parkowanie poprzez funkcję parkowania w garażach wielopoziomowych. Pojazd autonomicznie pokonuje niewielką odległość od miejsca odstawienia do miejsca zaparkowania - brzmi to prosto, ale jest technologicznie skomplikowane. Potrzebnych jest wiele różnych, częściowo uzupełniających się technologii, takich jak: czujniki radarowe, skanery laserowe i oprogramowanie kamer, czujniki dźwięku przenoszonego przez ciała i dane środowiskowe.
Już od przełomu tysiącleci rozwijamy nowe technologie radarowe. Na potrzeby klasycznych funkcji z tyłu pojazdu, takich jak np. wykrywanie martwego pola lub asystent zmiany pasa ruchu, opracowano na przykład czujnik o częstotliwości transmisji 24 GHz, który został wprowadzony do produkcji seryjnej w 2006 roku. HELLA jest dziś światowym liderem w dziedzinie aplikacji na tył pojazdu, mając na koncie wyprodukowanych 20 milionów czujników 24 GHz.

 

Następnie poszliśmy o jeden krok dalej: w porównaniu z technologią 24 GHz, nasze czujniki radarowe 77 GHz pracują z ponad trzykrotnie większą częstotliwością transmisji i mają około pięciokrotnie większą dostępną szerokość pasma. Podczas, gdy czujnik 24 GHz postrzega dwa obiekty, które znajdują się od siebie bliżej niż 1,5 m, jako jeden, to czujnik 77 GHz może nawet rozróżnić pojazdy oddalone od siebie tylko o 30 cm!

 

Ponadto, czujnik umożliwia monitorowanie otoczenia pojazdu w zakresie 360°. I na tym z kolei można budować dalsze technologie przyszłości. To pełne monitorowanie otoczenia pojazdu opiera się na wiązkach laserowych. Dlatego też HELLA w ramach strategicznego partnerstwa z kalifornijskim start-upem AEye koncentruje się na rozwoju czujników LiDAR i systemu LiDAR dla systemów wspomagania kierowcy oraz zautomatyzowanej jazdy.

Innymi słowy: czy pomagasz w nauczaniu pojazdów cyfrowego widzenia?

Nie tylko widzieć! Nasi programiści zbudowali na przykład do monitorowania ekstremalnie bliskiego zasięgu czujnik dźwięku przenoszonego przez ciała, w postaci czujnika piezoelektrycznego "SHAKE", który może służyć na przykład jako asystent zatrzymywania awaryjnego w scenariuszu automatycznego parkowania. Przekształca nawet minimalne dotknięcia powłoki pojazdu w sygnały elektryczne. W ten sposób pojazd odczuwa dotyk! Mógłby również monitorować stan drogi. Na wyższym poziomie autonomicznej jazdy określałby, na przykład, ilość wody na mokrej od deszczu jezdni.

 

"Aby zapewnić zaawansowane i jednocześnie bezpieczne funkcje automatycznej jazdy na drodze, potrzebne są różne czujniki, które współpracują ze sobą i uzupełniają się wzajemnie jako technologie komplementarne. Na przykład radar rejestruje otoczenie inaczej niż przednia kamera. Więc zawsze potrzebujemy redundantnych architektur wieloczujnikowych".
Lars-Peter Becker, kierownik programu ds. zautomatyzowanej jazdy w HELLA Aglaia w Berlinie

 

Nasi projektanci zajmują się również bezpieczeństwem systemów: tylko w przypadku redundantnych, tzn. zwielokrotnionych, systemów mogą być one produkowane na potrzeby funkcji autonomicznych jazd. Przykład: jeśli czujnik dostarcza znacząco różne informacje, to system wykrywa, że coś jest nie tak i podejmuje działania.

Co te innowacje w rzeczywistości oznaczają dla całej branży motoryzacyjnej?

Oczywiście, im wyższy poziom automatyzacji, tym bardziej złożone stają się funkcje. Zwiększa to na koniec wymagania dotyczące również czujników oraz przetwarzania przez nie danych. Węzeł będzie zatem zawierał centralny komputer o bardzo dużej mocy obliczeniowej.

 

"Ostatecznie to oprogramowanie gromadzi i ocenia dane z czujników i na tej podstawie wdraża funkcje automatycznej jazdy. Powoduje to stopniowe przesuwanie tworzenia wartości w przemyśle motoryzacyjnym. Przyszłość motoryzacji jest w dużej mierze pisana przez programistów i twórców oprogramowania." Lars-Peter Becker, kierownik programu ds. zautomatyzowanej jazdy w HELLA Aglaia.

 

Cieszymy się, że dotarłeś aż tutaj! To skłania nas do założenia, że ty również możesz być zainteresowany "przyszłością jazdy - twój samochód naprawdę potrzebuje tych 5 funkcji"! A nasze cztery megatrendy w branży motoryzacyjnej są na szczycie!

 

Przy okazji: ten temat został oparty na artykule "Wiedza dla przyszłości" autorstwa Uschi Winklera, opublikowanym w magazynie warsztatowym MATRIX, wydanie 2/19. Wszystkie zdjęcia wykorzystano dzięki uprzejmości MATRIX.