EGEA publikuje przewodnik po systemach wspomagania kierowcy

Systemy wspomagania kierowcy są obecnie integralną częścią nowoczesnych pojazdów. Elektroniczne systemy ADAS (Advanced Driver Assistance System) wspierają kierowcę, a w niektórych przypadkach przejmują nawet jego funkcję. Dzięki czujnikom rejestrującym wiele różnych parametrów pojazdu i warunki otoczenia zapewniają one większy komfort i bezpieczeństwo, na przykład w skomplikowanych lub niejasnych sytuacjach na drodze. 

To, co jest ulgą dla kierowców samochodów osobowych lub ciężarowych, stanowi dodatkowe wyzwanie dla warsztatów. Wynika to głównie z dużej liczby różnych systemów wspomagania pojazdów oraz stopnia skomplikowania napraw i kalibracji. Aby systemy ADAS działały niezawodnie, wymagają regularnych przeglądów i kontroli przez specjalistów cały okres eksploatacji pojazdu.

Przegląd popularnych systemów ADAS

Z tego powodu EGEA (European Garage Equipment Association) powołało do życia grupę roboczą. Zajmuje się ona skutkami coraz większego rozpowszechnienia systemów wspomagania kierowcy dla producentów wyposażenia warsztatów, dostawców i niezależnych warsztatów.

 

Niedawno grupa robocza, której przewodniczy Pete Bradley z firmy Hella Gutmann Solutions, opublikowała ADAS Best Practice. Przewodnik zawiera przegląd aktualnej sytuacji i stanowi wsparcie dla mechaników w utrzymaniu i poszerzaniu wiedzy w zakresie systemów wspomagania kierowcy.

 

W przewodniku przedstawiono najczęściej stosowane systemy wspomagania kierowcy, takich jak np. adaptacyjne światła przednie czy rozpoznawanie znaków drogowych. Trzy przykłady:

ADAS Best Practice pomagają mechanikom w utrzymaniu i poszerzaniu wiedzy na temat systemów wspomagania kierowcy.

ADAS Best Practice pomagają mechanikom w utrzymaniu i poszerzaniu wiedzy na temat systemów wspomagania kierowcy. Źródło: HELLA

1. Adaptacyjne światła drogowe

W adaptacyjnych światłach drogowych, nazywanych również adaptacyjnym asystentem świateł drogowych, obowiązuje zasada płynnego sterowania zasięgiem reflektorów. Reflektory ksenonowe są połączone z kamerą, która umożliwia inteligentną analizę obrazu. W zależności od sygnału z kamery (samochód jadący z naprzeciwka lub z tyłu) adaptacyjne światła drogowe zmieniają zasięg, który może sięgać do 300 m lub tylko do granicy oślepienia kolejnego pojazdu. Jeśli kamera nie widzi już innych uczestników ruchu, system przełącza się powoli i płynnie na „światła długie”.

2. Asystent zmiany pasa

W przypadku asystenta zmiany pasa ruchu czujniki radarowe z tyłu pojazdu uzupełniają "patrzenie kierowcy do tyłu" podczas zmiany pasa. Czujniki monitorują całą przestrzeń za pojazdem, aż do momentu równoległej jazdy, w tym martwe pole. Jeśli kierowca włączy kierunkowskaz z zamiarem zmiany pasa ruchu, asystent zmiany pasa ostrzeże go o nadjeżdżających pojazdach. Może to być sygnał optyczny w lusterku bocznym lub w zależności od systemu także ostrzeżenie dźwiękowe.

3. Kontrola trakcji

System kontroli trakcji (ASR) zapobiega buksowaniu kół napędowych podczas ruszania lub silnego przyspieszenia na luźnym podłożu. System może mieć różną nazwę w zależności od marki pojazdu. Kontrola trakcji może być realizowana poprzez zadziałanie hamulców lub przez ingerencję w sterowanie silnika. Sygnały sterujące są dostarczane przez odpowiednie czujniki ABS (lub czujniki obrotów), które sygnalizują tendencję kół do poślizgu (stosunek momentu obrotowego do poślizgu kół) w określonych granicach systemu (kąt poślizgu, maksymalnie 10-20 stopni). System kontroli trakcji działa przy napędzie na oś przednią, tylną lub na cztery koła.

 

Ponadto publikacja zawiera konkretne, praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z systemami ADAS podczas codziennej pracy w warsztacie, np.: - Po czym poznać pojazdy z funkcjami ADAS i ich podzespoły - Instrukcja kontroli, diagnostyki i napraw systemów wspomagania kierowcy, np. kalibracja po zderzeniu czołowym

Quo vadis, ADAS?

W obliczu zautomatyzowanych i autonomicznych pojazdów prawidłowa obsługa systemów wspomagających kierowcę stanie się jeszcze ważniejsza. Warsztaty, które odpowiednio wcześnie zajmą się nowymi wymaganiami w zakresie kwalifikacji technicznych, narzędzi specjalnych i procedur napraw, będą więc lepiej przygotowane na przyszłość.

 

Cały dokument można pobrać tutaj: Dokument PDF