BACK

Tylko jedno kliknięcie do właściwej części dzięki automatycznej diagnostyce

Przy użyciu sztucznej inteligencji Hella Gutmann otwiera nową erę diagnostyki pojazdów: diagnostykę automatyczną. Z powodu dużej różnorodności rodzajów napędów i mnogości systemów samochodowych stale wzrasta również złożoność diagnostyki. Przyzwyczajono się do tego, że diagnostyka może być czasochłonna. Często znalezienie przyczyny usterki jest utrudnione przez nieprzewidywalne zdarzenia. Dlatego możliwe jest, że jeden kod błędu jest przypisany do różnych zdarzeń. Albo lista zapisanych błędów i błędów następczych jest tak długa, że mechanik bez znajomości wszystkich powiązań może tylko zgadywać, gdzie ma zacząć szukać. Dlatego Hella Gutmann od lat dąży do tego, aby diagnostyka była jak najbardziej wygodna, efektywna i niezawodna. Wprowadzona w 2010 roku koncepcja naprawy w czasie rzeczywistym była kamieniem milowym w tym kierunku. Ale można więcej. Teraz Hella Gutmann otwiera nową erę dzięki „Automatycznej diagnostyce” (AD). Dzięki AD udało się przenieść zdobywaną przez dziesięciolecia wiedzę diagnostyczną i naprawczą do diagnostyki pojazdów za pomocą modelu AI (AI=Artificial Intelligence). Po raz pierwszy spełnione zostały trzy kluczowe zasady przewodnie:

• Diagnoza pojazdu za pomocą mniej niż trzech kliknięć • Identyfikacja uszkodzonej części • Know-how infolinii technicznej w mega macs

Automatyczny przebieg diagnostyki aż do uszkodzonej części

Podobnie jak inteligentna automatyczna skrzynia biegów w pojeździe, mega macs w trybie AD automatycznie wybiera kolejny krok diagnostyczny i prowadzi użytkownika przez proces diagnostyczny. System AD podejmuje decyzje, jakie dalsze kroki są niezbędne do zawężenia możliwych przyczyn i ostatecznie do usunięcia błędu. Dzięki sztucznej inteligencji mega macs w trybie AD zna najkrótszą drogę dla każdej diagnostyki oraz wie, jakie systemy są zainstalowane w pojeździe i jakie parametry są istotne dla procesu diagnostycznego. Jest w stanie je skorelować i ocenić – podobnie jak w samouczącej się automatycznej skrzyni biegów, która podejmuje właściwą decyzję w zależności od sytuacji. No i oczywiście AD z mega macs oferuje również funkcję „Tip-tronic”. Użytkownik może śledzić wszystkie zautomatyzowane kroki w czasie rzeczywistym i ma możliwość ręcznej ingerencji w dowolnym momencie. Na końcu AD sugeruje użytkownikowi najbardziej prawdopodobną uszkodzoną część i dostarcza niezbędnych dodatkowych informacji, takich jak instrukcja montażu. „Automatyczna diagnostyka” to inteligentny, samodoskonalący się cały czas system. Podstawę funkcji AD tworzą 2 miliardy historycznych kodów błędów oraz 5 milionów zarejestrowanych statystycznie spraw infolinii technicznej. Już na tym etapie w ponad 80 procentach przypadków diagnostycznych można z dużym prawdopodobieństwem zidentyfikować wadliwe komponenty. Ten wysoki wskaźnik skuteczności będzie coraz wyższy dzięki sztucznej inteligencji i opiniom ponad 120 ekspertów motoryzacyjnych. AD zostanie zintegrowana z oprogramowaniem diagnostycznym mega macs SDI w pierwszej połowie 2023 roku​ i będzie dostępna dla wszystkich użytkowników mega macs z odpowiednio skonfigurowanymi urządzeniami.