Od ponad dekady HELLA produkuje czujniki radarowe o zakresie wąskopasmowym 24 GHz. Już w 2005 roku HELLA wprowadziła do produkcji seryjnej pierwszą generację czujników radarowych 24 GHz. Czujniki są przeznaczone dla obecnie wdrożonych funkcji standardowych, takich jak monitorowanie martwego pola, asystent zmiany pasa ruchu i asystent wyjeżdżania tyłem z parkingu.
Czujnik radarowy wykrywa i ocenia informacje o prędkości, kącie i odstępie objektów znajdujących się w odległości do 70 metrów za pojazdem. Od czasu pierwszej generacji urządzeń wykorzystywana jest tu metoda modulacji LFMSK (Linear Frequency Modulation Shift Keying).
Za pomocą tej metody można wykryć i wyznaczyć odległość i względną prędkość kilku celów korzystając tylko z jednego sygnału (chirp), którego częstotliwość zmienia się w czasie.
W trzeciej generacji radaru jest używany zaawansowany wariant FM, przy czym szerokość pasma modulacji jest ograniczona do maks. 200 MHz. System działa ze średnią mocą transmisji 13 dBm (EIRP) w zakresie częstotliwości od 24,05 do 24,25 GHz. Uzyskana rozdzielczość przestrzenna wynosząca 0,75 m jest odpowiednia dla realizowanych funkcji z tyłu pojazdu.
Do określenia kąta jest stosowana tutaj metoda monoimpulsowa. System przeprowadza porównanie fazowe odbić radarowych poprzez różne gałęzie odbioru, w oparciu o konkretne podejścia do przetwarzania sygnału.
W czwartej generacji czujników radarowych jest zintegrowany kolejny element bezpieczeństwa, asystent wysiadania. Dzięki temu możliwe jest wykrycie niebezpiecznych sytuacji, takich jak przejeżdżające pojazdy, na wczesnym etapie przed wysiadaniem i ostrzeżenie pasażerów pojazdu.