Bezpieczniki płaskie stosuje się głównie w systemach bezpiecznikowych instalacji elektrycznych pojazdów.
Bezpieczniki paskowe składają się w zasadzie z tłoczonego paska blaszanego. Oprócz wariantu otwartego bez płaszcza istnieją też typy zamknięte z plastikowym korpusem izolacyjnym lub obudową ceramiczną. Ze względu na ich solidną konstrukcję bezpieczniki tego typu stosuje się głównie do zabezpieczania układów elektrycznych, w których występują wysokie prądy i napięcia.
Bezpieczniki AL (do max. 120 A) mają podobny zakres zastosowań jak bezpiecznik płaski MAXI, ale w odróżnieniu od niego montowane są głównie w pojazdach japońskich.
Automaty bezpiecznikowe zapewniają podobnie jak standardowe bezpieczniki zabezpieczenie przed przeciążeniem i zwarciem przez przerywanie obwodu elektrycznego odbiornika. Ich zaletą w porównaniu z normalnymi bezpiecznikami jest to, że mogą działać wielokrotnie bez konieczności ich wymiany po każdej aktywacji. W przypadku automatów bezpiecznikowych można manualnie lub automatycznie przywracać pozycję wyjściową – co zapewnia oszczędność czasu i kosztów.
Gdy rozbudowa lub modyfikacja układu elektrycznego wymaga dodatkowego zabezpieczenia przed przeciążeniem (np. w przypadku instalacji nowego odbiornika), uchwyt bezpiecznikowy zapewnia połączenie między przewodem i wkładką bezpiecznikową. Różnorodność produktów jest co najmniej tak szeroka jak możliwości ich zastosowania.
Jeżeli jeden uchwyt bezpiecznikowy nie wystarcza do zintegrowania z układem elektrycznym dodatkowego urządzenia, albo jeżeli do układu ma być dodanych jednocześnie kilka nowych funkcji, korzystne jest użycie puszki bezpiecznikowej. Połączenie funkcji zabezpieczania w jednym punkcie centralnym zapewnia jednocześnie przejrzystość i łatwość obsługi.
Zapalniczki i/lub gniazda zasilające to w dzisiejszych pojazdach absolutnie standardowe wyposażenie. Oprócz tradycyjnej zapalniczki dodatkowo umożliwiają podłączanie wielu różnych małych urządzeń elektrycznych, takich jak np. lampy, wentylatory, chłodziarki, telefony, laptopy, przenośne lodówki, ekspresy do kawy itp.
Podobnie jak gniazda zasilające, dodatkową możliwość podłączania wielu różnych małych urządzeń elektrycznych, takich jak np. lampy, wentylatory, pojemniki chłodzące, telefony, laptopy, przenośne lodówki, ekspresy do kawy itp. zapewnia sprawdzony system wtykowy ISO 4165.
Ten system plug-in jest stosowany głównie w wozach strażackich do ładowania akumulatorów.
3-stykowy system wtykowy zgodny z normą DIN 9680 jest używany w ciągnikach
4-stykowy system wtykowy zgodny z normą DIN 72 575 jest wykorzystywany do łączenia funkcji dodatkowych między ciągnikami i przyczepami.
5-stykowy system wtykowy zgodny z normą ISO 1724 jest wykorzystywany do łączenia funkcji dodatkowych między ciągnikami i przyczepami.
7-Stykowy system wtykowy 12 V zgodny z normami ISO 1724 / ISO 3732 to najbardziej rozpowszechniony system służący do realizacji połączeń elektrycznych pomiędzy ciągnikami i przyczepami z 12-woltową instalacją elektryczną. System ten stosuje się przeważnie w ramach aplikacji o przeciętnych wymaganiach. Składa się on z normalnego złącza wtykowego, typu N, zgodnego z normą ISO 1724, oraz dodatkowego złącza wtykowego, typu S, zgodnego z normą ISO 3732. System dodatkowy odróżnia się od systemu normalnego białą obudową, wkładkami wtykowymi i niezamiennym układem styków.
13-stykowy system wtykowy zgodny z normą ISO 11446 został stworzony pod koniec lat 80. Duża liczba styków umożliwia, w przeciwieństwie do systemu 7-stykowego, realizację wszystkich funkcji oświetleniowych i dodatkowych przy użyciu tylko jednej wtyczki. System stale wypiera starsze generacje złączy wtykowych ze względu na swoje zalety, zwłaszcza w zakresie wodoszczelności, stabilności, niezawodności styku i łatwej obsługi dzięki zamknięciu bagnetowemu.
System 7 + 6-stykowy do łączenia elektrycznego ciągników i naczep może być stosowany zarówno w konfiguracji 7-stykowej, jak i 13-stykowej.
7-stykowy 24-woltowy system zgodny z normą ISO 1185 / ISO 3731 to obecnie najbardziej rozpowszechniony system służący do realizacji połączeń elektrycznych między ciągnikami i naczepami w segmencie pojazdów użytkowych. System ten stosuje się przeważnie w ramach aplikacji o przeciętnych wymaganiach. Składa się on z normalnego złącza wtykowego, typu N, zgodnego z normą ISO 1185, oraz dodatkowego złącza wtykowego, typu S, zgodnego z normą ISO 3731. System dodatkowy odróżnia się od systemu normalnego białą obudową, wkładkami wtykowymi i uniemożliwiającą pomylenie złączy konfiguracją styków.
15-Stykowy system wtykowy zgodny z normą ISO 12098 to nowoczesny system służący do realizacji funkcji oświetleniowych i dodatkowych w 24-woltowych instalacjach elektrycznych pojazdów. Ze względu na swoje zalety techniczne, takie jak niezawodność styku i wodoszczelność, system ten jest stosowany przez wielu renomowanych producentów pojazdów użytkowych w ramach oryginalnego wyposażenia fabrycznego. System ten coraz bardziej wypiera starsze generacje
Systemy wtykowe ISO 7638-1 / ISO 7638-2 są stosowane w prawie wszystkich pojazdach użytkowych wyposażonych w systemy ABS/EBS.
Ta grupa produktów obejmuje różne złącza wtykowe do zastosowań specjalnych, przeważnie wojskowych, ale też spotykanych coraz częściej wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są natężenia prądu i jest wymagana wysoka niezawodność przy jednoczesnej prostocie obsługi. 12-stykowy system 24 V zgodny z normą VG 96923 odznacza się adaptacją do bardzo wysokich wymagań aplikacji wojskowych, szczególnie w zakresie odporności na brud i uderzenia. 2-stykowy system 24 V zgodny z normą VG 96917 spełnia podobne wymagania i jest używany do ładowania akumulatorów prądami o natężeniu nawet 500 A (obciążenie krótkotrwałe do 10 s).
➔ Adapter z gniazda 13-stykowego (ISO 11 446) w ciągniku
➔ Wtyczka kontrolna do gniazd 7-stykowych (ISO 1724) i 13-stykowych (ISO 11446)
Przewody spiralne są stosowane do wykonywania połączeń elektrycznych między ciągnikami a naczepami w segmencie pojazdów użytkowych.
Przewody są potrzebne w pojeździe wszędzie tam, gdzie prąd elektryczny przepływa z punktu A do punktu B. Ich kształt, rozmiary, materiały i wersje zależne są od wymaganych wartości napięcia, prądu i częstotliwości oraz warunków otoczenia, na które narażony jest przewód.
Stosuje się je głównie w tych miejscach pojazdu, które nie są narażone na zachlapanie wodą, i służą przede wszystkim jako rozłączalne, elektryczne/mechaniczne łączniki i rozgałęźniki przewodów. Z biegiem lat powstało wiele różnych systemów stykowych, w zależności od zastosowania i wieku pojazdu.
Izolowane łączniki obciskane „Duraseal“ posiadają powleczoną klejem, termokurczliwą nasadkę nylonową, która umożliwia tworzenie wodoszczelnego połączenia między przewodem i stykiem. W tym celu nylonowa nasadka ogrzewana jest przy użyciu pistoletu termicznego (lub innego źródła ciepła) do temperatury ok. 135°C. W tej temperaturze materiał nasadki ściśle otacza przewód. Umożliwia to rezygnację z innych metod izolacji (np. końcówek termokurczliwych czy taśmy izolacyjnej).
Izolowane złącza zaciskowe obciska się na barwnym końcu odpowiednim narzędziem w celu uzyskania niezawodnego i stabilnego styku z przewodem. Materiałem izolacyjnym może być - do wyboru - PCW (maks. obciążalność termiczna 80°C) lub nylon (maks. 105°C). Tuleja izolacyjna posiada specjalny lejkowaty kształt typu „Easy Entry“, ułatwiający wprowadzanie przewodów.
Końcówki kablowe pozwalają uniknąć rozszczepiania pojedynczych lic wielożyłowych przewodów miedzianych i ułatwiają ich wprowadzanie w zaciski. W tym celu wciska się końcówkę w pozbawioną izolacji część przewodu. W zależności od narzędzia wciskana końcówka może przyjmować różne kształty. Oferta odpowiada w zakresie kształtów i wymiarów normie DIN 46228-4.
Oprócz połączeń obciskanych i obkurczanych jako kolejna metoda łączenia przewodów dostępne są łączniki lutowane. Pozbawiony płaszcza koniec przewodu jest wprowadzany do łącznika i lutowany. Po ostygnięciu lutowia powstaje niezawodne i dobrze przenoszące siłę uderzeń połączenie.
Gdy konieczne jest połączenie różnych, wielożyłowych przewodów, można szybko stracić orientację. Puszki łącznikowe marki HELLA zapewniają w takich sytuacjach niezawodne i proste łączenie w wiązki, co pozwala zachować porządek. Zamykana, ognioodporna konstrukcja daje przy tym niezbędną ochronę dla pojedynczych przewodów.
Złącza wtykowe „SUPERSEAL“ spełniają wymagania norm IEC 529 oraz DIN ISO 40050. Posiadają stopień ochrony IP 67, co gwarantuje im maksymalną ochronę przed wnikaniem wody i pyłu. Ze względu na swoją konstrukcję, złącza „SUPERSEAL“ można stosować wszędzie tam, gdzie inne systemy łącznikowe osiągają granice przydatności ze względu na ciśnienie czy wilgoć.
Koncepcja połączeń wtykowych DEUTSCH „serii DT“ polega na połączeniu wysokiej klasy materiałów w system połączeń charakteryzujący się niezawodnością i prostotą obsługi. Dzięki tym właściwościom oferta nadaje się przede wszystkim do zastosowań, w których wymagany jest stała i wysoka skuteczność przy minimalnej liczbie awarii mimo trudnych warunków otoczenia.
Tuleje wtykowe i obudowy wtykowe zapewniają prostą możliwość ochrony nieizolowanych połączeń przewodów przed wpływami zewnętrznymi. Asortyment obejmuje obudowy dla standaryzowanych, nieizolowanych łączników obciskanych i blokadą oraz okrągłych systemów wtykowych CONI i Mate-N-Lock.
Staranne zamocowanie wiązki przewodów wymaga często czegoś więcej niż tylko opaski kablowej. Nasze opaski kablowe są odporne na warunki pogodowe, trudno zapalne i odporne na rozcieńczone kwasy organiczne, oleje, benzynę, słoną wodę, rozpuszczalniki i smary. Zapewniają perfekcyjne zamocowanie nawet najcieńszych wiązek, umożliwiając rezygnację z podkładek i innych pomocniczych elementów mocujących.
Opaski kablowe umożliwiają szybkie mocowanie i łączenie przewodów, wiązek kablowych i wielu innych elementów konstrukcyjnych. Ten niezmieniony praktycznie od dziesięcioleci system jest zarówno tani, jak i uniwersalny.
Wiązanie i mocowanie przewodów.
Izolacyjna taśma samoprzylepna jest wykonana z materiału nieprzewodzącego elektrycznie, dzięki czemu nadaje się
Rurki termokurczliwe to doskonały sposób na uszczelnianie i izolowanie połączeń oraz zagniatanych styków czy naprawę uszkodzonych wiązek przewodów. Dzięki dużej ilości kolorów nadają się też doskonale do łączenia i znakowania. W zależności od zastosowania dostępne są różne stopnie kurczenia się, z klejem lub bez kleju po stronie wewnętrznej.
Jako części zamienne lub element wyposażenia fabrycznego - zaciski uniwersalne HELLA zapewniają optymalną obsługę dzięki wysokiej twardości materiału i odporności na korozję. Program jest ściśle dostosowany do uzgodnionych norm dotyczących klem akumulatorów.
Od dziesięcioleci te bardzo elastyczne przewody są używane w pojazdach do różnych zastosowań elektrycznych. Jak sama nazwa wskazuje, są one stosowane do takich celów, jak rozładowanie czy uziemienie zakłóceń elektromagnetycznych lub ładunków statycznych. Taśma masowa musi niezawodnie wytrzymywać wysokie prądy, które występują na przykład między rozrusznikiem i akumulatorem. Awarie w instalacji elektrycznej są często spowodowane przez uszkodzoną taśmę masową lub jej brak.
Opaski do węży i rur to typowe elementy mocujące mechanizmów prowadzenia cieczy. Nasze uniwersalne opaski do węży są dzięki swojej wytrzymałości na rozciąganie, wysokiej wartości momentu zrywającego i równomiernemu rozkładowi naprężeń szczególnie dobrze przystosowane do wysokich obciążeń mechanicznych. Wszystkie ich rozmiary są dostępne w różnych wariantach stopowych.
Inaczej niż normalne opaski do węży, opaski sprężynowe (FBS) dysponują elastycznym mechanizmem mocującym. Znacznie zwiększa to ich trwałość w przypadku aplikacji narażonych na częste zmiany temperatury (np. w obiegach powietrza czy paliwa). Jeżeli średnica przewodów obiegu płynu zwiększa się wskutek wzrostu temperatury, opaska FBS dopasowuje się do tego tak samo jak do spowodowanej zmianą temperatury redukcji przekroju. Zapewnia to w każdej sytuacji niezawodne zamocowanie.
Oprawki wtykowe do żarówek są używane do specjalnych zastosowań, m.in. w dodatkowych reflektorach maszyn rolniczych i budowlanych.
Łączniki przyczepowe umożliwiają podłączanie przyczep 12 V do pojazdów z instalacją elektryczną o napięciu roboczym 24 V. Zintegrowany przetwornik napięcia umożliwia ich podłączanie bez dodatkowego kompensatora. Łącznik przyczepowy posiada 7 kanałów funkcji oświetleniowych przyczepy. Awaria kierunkowskazu przyczepy 12 V jest sygnalizowana przez seryjną kontrolkę C2.
Kompensator prądu ładowania określa napięcie obu akumulatorów 12 V. Jeżeli akumulator masowy wykazuje mniejsze napięcie, kompensator prądu ładowania zapewnia mu prąd kompensujący. Pracę urządzenia sygnalizuje dioda świetlna.
Asortymenty oferowane przez firmę HELLA obejmują wybór najpopularniejszych produktów z każdego zakresu – uporządkowane w zrozumiały i kompaktowy sposób w wysokiej jakości, przenośnej walizce. 4 walizki można zintegrować w praktycznej ramie Handy Box, która oprócz uchwytu transportowego oferuje też wiele innych opcji mocowania.
HELLA Handy Box to praktyczna rama transportowa na maksymalnie 4 walizki asortymentowe.
Zestaw narzędzi do obkurczania „Basic“ umożliwia niezawodną obróbkę wielu różnych łączników obciskanych. Wkłady dają się szybko i łatwo wymieniać, co zapewnia oszczędność czasu, miejsca i kosztów wobec kilku pojedynczych narzędzi. Pasujący zestaw odblokowujący tworzy tutaj odpowiedni element współpracujący do zwalniania istniejących połączeń.
Narzędzie do obciskania „Profi“ umożliwia dzięki specjalnej geometrii profilu wyjątkowo precyzyjną radialną obróbkę styków. Idealne pozycje wkładów narzędzia zapewnia opatentowana koncepcja mocowania zestawu do zaciskania. Szczypce mają również dodatkowy zespół tnąco-ściągający w okolicy rękojeści, co nadaje zestawowi wyjątkowo uniwersalny charakter. Całość uzupełnia modułowy zestaw ostrzy do odblokowywania.
System narzędziowy HELLA „Heavy Duty“ zapewnia najwyższą precyzję pracy dzięki technice obciskania liniowego. W porównaniu z tradycyjnymi, działającymi promieniowo szczypcami koncepcja ta odznacza się równomiernym rozkładem siły podczas obciskania. Zapewnia to zawsze stały, doskonały wynik pracy. Modułowa konstrukcja systemu umożliwia indywidualne zestawianie narzędzi i wymianę uchwytów przyrządów do obciskania i oblokowywania złączy.
Każde z indywidualnych narzędzi ręcznych jest przystosowane do określonego obszaru zastosowań. Wszystkie typy charakteryzują się niezwykle solidną jakością wykonania i gwarantują doskonały, precyzyjny rezultat pracy.
➔ Do silników benzynowych < 7500 cm3, silników Diesla: < 4000 cm ➔ Wzmocniona powłoka zacisków dla mniejszego zużycia ➔ Kabel CCA z aluminium pokrytego miedzią, przekrój kabla: 50 mm² ➔ W zestawie praktyczny pokrowiec Zalety oferty ➔ Dostępne różne długości ➔ Z zabezpieczeniem przepięciowym