Samodzielne przycinanie piór wycieraczek – to nie jest dobry pomysł!

26-02-2020

Jeśli pióra wycieraczek zostaną zregenerowane przez przycięcie, przywróci to zużytym wycieraczkom pełną funkcjonalność – przynajmniej tak twierdzą dostawcy odpowiednich przycinarek. Zalecenie naszych ekspertów jest jasne: przycinanie gumy piór wycieraczek nie jest dobrym pomysłem!

Gumowe wargi wycieraczek zużywają się

Każdy wie, że skuteczność piór wycieraczek zmniejsza się po pewnym czasie i dłuższej eksploatacji, pojawiają się pasy i ślady tarcia, które znacznie pogarszają bezpieczeństwo ruchu drogowego. Zwłaszcza w miesiącach zimowych śnieg i lód mogą uszkodzić gumowe wargi, a niskie temperatury sprawiają, że materiał staje się szorstki.

 

W najgorszym przypadku mogą wystąpić pionowe smugi. Większość starych już piór wycieraczek całkowicie straciła swoją elastyczność i jedynie szoruje po szybie.

Pióra wycieraczek na przestrzeni historii (motoryzacji)

Kiedyś powszechną praktyką była wymiana samych gum wycieraczek szyby na nowe. W tamtych czasach warsztaty samochodowe trzymały w magazynie towar z metra, gumy do wycieraczek były wówczas cięte na wymiar, a następnie na nowo wprowadzane do prostych metalowych uchwytów. Uwaga, mówimy tutaj o latach 50. i 60. Dlatego nie było wtedy mowy o regeneracyjnym przycinaniu.

Od szyby prostej do zakrzywionej: zmienia się geometria piór wycieraczek

Wraz z wprowadzeniem pierwszych szyb panoramicznych i bezpiecznego szkła laminowanego (LSG) zaczęto coraz częściej stosować gięte szyby przednie. Zmieniła się również geometria wycieraczek szyby przedniej, wcześniej nieelastycznych i prostych. Pojawiły się wycieraczki z uchwytem sprężystym, z zaczepami, pióra wycieraczek dopasowywały się do geometrii szyby przedniej dzięki specjalnej metalowej konstrukcji.

Pióra wycieraczek dziś: zaawansowany technologicznie produkt o płaskich piórach

Od kilku lat mamy do czynienia z produktami zaawansowanymi technologicznie. Wprawdzie konwencjonalne wycieraczki nadal posiadają ramę mocujące z uchwytem i przegubem dociskowym wykonanymi z metalu. Jednak większość nowoczesnych pojazdów jest dziś wyposażona w  wycieraczki płaskie lub tzw. bezszkieletowe. Sprężysta listwa dociska przy tym gumę wycieraczki równomiernie do przedniej szyby, a aerodynamika jest znacznie lepsza dzięki płaskiej konstrukcji.

 

Porada: Klasyczne wycieraczki dają się często wymieniać na nowego typu wycieraczki bezszkieletowe.

Specjalna mieszanka gumy, powłoka i ochrona przed promieniowaniem UV: technologie zapewniające dużą skuteczność działania

Właściwa guma wycieraczki składa się z mieszanki gumy naturalnej i syntetycznej, jest pokryta grafitem i ma ochronę przed promieniowaniem UV. Wykonują ciężką pracę. W całym okresie użytkowania wycierają z przedniej szyby wiele tysięcy litrów wody, usuwając owady i brud uliczny.

 

Porada: Nasi specjaliści radzą regularnie czyścić pióra wycieraczek wilgotną gąbką i środkiem zapobiegającym zamarzaniu szyby, w zależności od przebiegu i warunków pogodowych.

 

Ponadto zaleca się częstsze czyszczenie szyby przedniej z resztek owadów i nieużywanie wycieraczek jako "skrobaczki lodu" w zimie. Jeśli skuteczność wycieraczek spada, należy wymienić ich pióra. Nasi eksperci zalecają: wymieniać oba pióra wycieraczek raz w roku.

Na końcu słaby wynik: lepiej wymienić pióra wycieraczek

Niektórzy dostawcy narzędzi tnących polecają przycinanie starych, zużytych gum wycieraczek za pomocą specjalnych nożyków, tzw. regeneratorów. To, co na pierwszy rzut oka brzmi wiarygodnie, okazuje się jednak trudne i niewskazane w praktyce. Nawet w przypadku tych narzędzi proces cięcia nie zawsze jest udany. Aby osiągnąć absolutnie prosty i czysty przekrój, decydujące znaczenie ma wyczucie, absolutna czystość i odpowiednia temperatura gumy. Niewłaściwe użycie sprawi, że wycieraczka stanie się natychmiast bezużyteczna.

 

Nawet jeśli przycinanie nożykiem zakończy się sukcesem, zostanie usunięta nałożona grafitowa warstwa poślizgowa, zmienią się właściwości zginające wargi oraz geometria krawędzi wycierającej. Wycieraczka ma tendencję do tarcia, a efekt wycierania nie jest widoczny. Dlatego też lepiej nie korzystać z tzw. regeneratorów, które mają na celu wyrównanie gumowej wargi i usunięcie zanieczyszczeń, a z reguły powodują jedynie poważne ich uszkodzenie.

Twoje bezpieczeństwo na drodze się liczy!

Na koniec dnia uwaga skupia się na bezpieczeństwie na drodze. Więc oczywiste jest, że nie powinno się samemu próbować regenerować piór wycieraczek. Tylko oryginalne i wysokiej jakości produkty gwarantują doskonałą skuteczność wycierania. Nasi eksperci od lat badają i rozwijają optymalną konstrukcję uchwytu oraz zaawansowaną i trwałą mieszankę gumową. W razie potrzeby należy w każdym przypadku zamontować nowe wycieraczki szyby przedniej.

 

Nie mówimy tego tylko dlatego, że sprzedajemy wysokiej jakości pióra wycieraczek, chociaż będziemy się cieszyć, jeśli wybierzesz nasze pióra wycieraczek, gdy będziesz ich potrzebował. Ale nawet jeśli tego nie zrobisz: w końcu liczy się to, że zachowasz pełną widoczność, będziesz pielęgnował pióra wycieraczek w taki sposób, aby jak najdłużej zachowały pełną funkcjonalność  było bezpiecznie na drodze. Przy okazji: nie zapomnij o wycieraczce tylnej szyby!