Norma emisji Euro 7 reguluje również emisję cząstek stałych podczas hamowania. W celu zmniejszenia emisji cząstek stałych HELLA wprowadza innowacyjną technologię hamulców.
Obecnie 80-85% emisji cząstek stałych z samochodów osobowych powstaje w wyniku zużycia opon i hamulców, startych nawierzchni bitumicznych i wzbijania kurzu. Z tego powodu nowa norma Euro 7 reguluje nie tylko kwestię emisji spalin i ścierania opon, ale także emisję cząstek stałych z układów hamulcowych. Wyzwaniem jest tutaj zdefiniowanie metody pomiaru, która pozwoli na wiarygodne porównanie różnych pojazdów na odpowiednich stanowiskach testowych. Opracowanie nowych okładzin ciernych i tarcz hamulcowych ze specjalną powłoką zapewni redukcję emisji cząstek stałych. Norma emisji Euro 7 będzie obowiązywać od 29 listopada 2026 r. dla nowo homologowanych samochodów osobowych i od 29 listopada 2027 r. dla wszystkich nowo rejestrowanych pojazdów (klasa M1).
Od momentu publikacji rozporządzenia Euro 7 w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (2024/1257) obowiązują odpowiednie wartości graniczne dla masy cząstek stałych. Dla pojazdów osobowych z silnikiem spalinowym, napędem hybrydowym lub na ogniwa paliwowe wartość ta wynosi siedem miligramów na kilometr. Zużycie hamulców w samochodach z napędem wyłącznie elektrycznym jest ze względów konstrukcyjnych mniejsze. Ważną rolę odgrywa rekuperacja energii hamowania, która zmniejsza obciążenie hamulców. Wartość graniczna wynosi zatem trzy miligramy na kilometr. Od 2035 r. ujednolicona wartość zgodnie z przepisami Euro 7 ma wynosić 3 mg/km we wszystkich klasach pojazdów.
W sprawie pomiaru emisji cząstek stałych z układów hamulcowych eksperci z grupy roboczej Europejskiej Komisji Gospodarczej „Programy pomiaru cząstek stałych” przyjęli globalną regulację techniczną ONZ nr 24 (GTR 24, Global Technical Regulation). Regulacja będzie obowiązywać w niezależnych instytucjach badawczych i w przemyśle. Pomiary będą przeprowadzane na specjalnym stanowisku do kontroli hamulców. Stanowisko to symuluje rzeczywiste warunki jazdy i umożliwia kontrolę różnych parametrów, takich jak prędkość, siła hamowania i temperatura. Wykonywany jest określony cykl testowy, tzw. cykl hamowania WLTP (Worldwide Harmonised Light Vehicles Test Procedure). Obejmuje on różne operacje hamowania, które symulują typowe sytuacje podczas jazdy. Podczas samego testu, który odbywa się w kontrolowanych warunkach otoczenia, mierzona jest emisja cząstek stałych. Mierzona jest zarówno masa cząstek, jak i ich liczba. Pył zawieszony to cząstki, które przechodzą przez wlot powietrza o selektywnym rozmiarze specjalnego urządzenia pomiarowego o skuteczności separacji na poziomie 50 procent dla średnicy aerodynamicznej 10 (PM10) lub 2,5 (PM 2,5) mikrometrów (µm) (źródło: Federalny Urząd Środowiska). PM oznacza normę dotyczącą cząstek stałych (Particulate Matter) z 1987 roku.
Aby zapewnić lepszą wiarygodność testów stanowiskowych, pomiary przeprowadzane są w rzeczywistych warunkach jazdy. Znormalizowane procedury zapewniają precyzyjne i wiarygodne pomiary emisji cząstek stałych z układów hamulcowych.
Optymalne połączenie: Innowacyjne materiały okładzin ciernych i koncepcje powłok przeciwdziałają powstawaniu pyłu zawieszonego.
Pojazd musi hamować optymalnie i komfortowo, a w razie zagrożenia również jak najszybciej. Nieuchronnie prowadzi to do tarcia. Jednak tarcie nie tylko wytwarza ciepło, ale także powoduje zużycie, co dotyczy szczególnie tarczy hamulcowej. Oznacza to emisję pyłów zawieszonych. Specjaliści od filtracji zaprezentowali już systemy filtrów, które są rozmieszczone wokół tarcz hamulcowych i zatrzymują pył z hamulców. Jednak znacznie skuteczniejsze jest niedopuszczenie do powstawania pyłu poprzez ciągły rozwój komponentów układów hamulcowych i stosowanie nowych materiałów. Stosowane są na przykład nowe metody powlekania tarcz hamulcowych z żeliwa szarego w połączeniu ze specjalnymi mieszankami okładzin ciernych.
HELLA nieustannie pracuje nad rozwojem nowych materiałów ciernych i powierzchni, aby uzyskać optymalną równowagę między skutecznością hamowania, trwałością i niską emisją cząstek stałych zgodnie z przepisami Euro 7. Koncentrujemy się na wymaganej skuteczności hamowania w zależności od rodzaju pojazdu – w zależności od tego, czy jest to samochód klasy kompakt, klasy średniej, SUV czy samochód sportowy.
1 października 2024 roku HELLA rozpoczęła sprzedaż komponentów układów hamulcowych pod własną marką. Zdjęcie: FORVIA/HELLA
Z końcem 2023 roku firma FORVIA HELLA przejęła spółkę joint venture HELLA PAGID. Od 1 października 2024 roku rozpoczęła się sprzedaż komponentów układów hamulcowych pod marką HELLA. Doświadczenie w dziedzinie oryginalnego wyposażenia, np. czujniki pedału hamulca (brake by wire) oraz szeroka oferta różnych czujników ABS i układów wspomagania hamulców, łączy się teraz z asortymentem części eksploatacyjnych i hydraulicznych do hamulców. Dzięki temu FORVIA HELLA stała się kompleksowym dostawcą części do układów hamulcowych. Asortyment części zamiennych HELLA obejmuje obecnie około 2300 klocków hamulcowych i 2500 tarcz hamulcowych. Oferta HELLA pokrywa zatem blisko 100 procent pojazdów w Europie. Jeśli chodzi o rozporządzenie Euro 7, HELLA koncentruje się na nowych, innowacyjnych technologiach, aby w jak największym stopniu ograniczać emisję pyłów zawieszonych.