Newsletter EGEA: Oto skutki ADAS & Co. dla warsztatów

Branża motoryzacyjna przechodzi transformację. Elektromobilność nabiera coraz większego rozmachu! Trend ten przyspiesza m.in. kryzys energetyczny: Ceny ropy naftowej stale rosną, a wraz z nimi koszty benzyny i oleju napędowego. W 2022 roku średnia cena benzyny jak na razie wynosi około 192 centy za litr – to najwyższa cena od 1972 roku. Ale nie tylko wysokie ceny paliw powodują teraz zmiany. Cyfryzacja i automatyzacja odciskają swoje piętno również na sektorze motoryzacyjnym. Jak ta zmiana wpływa na warsztaty i jakie nowe wyzwania stoją przed mechanikami? European Garage Equipment Association (EGEA) zajęło się tymi kwestiami w swoim czerwcowym biuletynie.

ADAS wkraczają do samochodu

Cyfryzacja i automatyzacja są podstawą technologii Advanced Driver Assistance Systems (ADAS). Według EGEA łączność zapewnia system automatycznego powiadamiania o wypadkach E-Call, który od 2018 roku jest obowiązkowym wyposażeniem wszystkich nowych pojazdów. Ponadto, zgodnie z rozporządzeniem UE, w przyszłości obowiązkowym wyposażeniem standardowym nowych samochodów będzie również system wspomagania hamowania awaryjnego oraz system wspomagania utrzymania pasa ruchu. Ponadto pojazdy stają się wydajnymi komputerami na kołach: Wiele lokalnych sterowników zastępuje serwer, który łączy w jednym miejscu funkcje elektroniczne w pojeździe. Wynika z tego nowy potencjał dla aplikacji i wymiany danych. Zaawansowane systemy ADAS, takie jak Lidar, czyli forma trójwymiarowego skanowania laserowego, to kolejny krok w kierunku autonomicznej jazdy.

Cyfryzacja wymaga środków ochronnych

Nowe technologie w pojazdach przynoszą kierowcom większy komfort i mniejsze ryzyko wypadku. EGEA widzi jednak również nowe obowiązki dla warsztatów. W przyszłości naprawy nie będą już zadaniem czysto mechanicznym. „Diagnostyka, sprzęt kalibracyjny i doświadczenie w zakresie wysokich napięć stają się standardem w branży” – czytamy w biuletynie.

 

Jednak wraz z postępującą cyfryzacją rośnie również ryzyko cyberataków: Osoby nieuprawnione mogłyby uzyskać dostęp do prywatnych danych, przejąć kontrolę nad pojazdem, manipulować nim lub go uszkodzić. Aby chronić właścicieli samochodów przed takimi potencjalnymi atakami hakerskimi, EKG ONZ wydała cybernetyczne wytyczne R155 i R156. Zasadniczo wymaga to od producentów pojazdów posiadania systemu zarządzania bezpieczeństwem cybernetycznym oraz systemu zarządzania aktualizacją oprogramowania dla nowych homologacji typu. Dla warsztatów oznacza to w praktyce ograniczony dostęp diagnostyczny do portu OBD lub zakodowane elementy istotne dla bezpieczeństwa. Zanim pracownicy warsztatu będą mogli np. odczytać kod usterki lub wymienić podzespół, muszą zostać upoważnieni i otrzymać zezwolenie na dostęp tylko poprzez odpowiednie certyfikaty.

 

Jak pisze EGEA w swoim biuletynie, prowadzi intensywne rozmowy z Komisją Europejską, producentami pojazdów i innymi organizacjami rynku wtórnego w celu znalezienia wykonalnego rozwiązania dla wszystkich podmiotów z branży.