Aktualizacje Over-the-Air: Zawsze na bieżąco

Aktualizacje Over-the-Air znamy z naszych smartfonów. Również nowoczesne samochody od dawna są w ten sposób „aktualizowane”. Cyfryzacja otwiera niezliczone nowe możliwości.  

Już dawno nastąpiła transformacja z samochodów definiowanych sprzętowo na samochody definiowane programowo. W przeszłości samochód można było doposażyć ręcznie np. w sportowy układ wydechowy czy skórzaną kierownicę, podczas gdy dziś specjalne wyposażenie, takie jak oświetlenie Ambient, specjalne systemy świateł czy funkcje nawigacji, można zamówić bezpośrednio na wyświetlaczu pojazdu. Słowo kluczowe to: aktualizacje Over-the-Air (OTA). Technologia ta umożliwia aktywację dodatkowych funkcji komfortu i bezpieczeństwa. Decyzja należy do klienta i zwykle są to funkcje dodatkowo płatne.

Aktualizacje Over-the-Air architektury pojazdu

Jednak główne zadanie aktualizacji Over-the-Air za pośrednictwem sieci WiFi lub sieci komórkowej jest inne: Przesyłanie do pojazdu i jego licznych sterowników najnowszego oprogramowania. Można na przykład przeprowadzać aktualizacje systemu zarządzania silnikiem, układu oczyszczania spalin, zarządzania termicznego lub różnych systemów wspomagania lub multimedialnych bez konieczności wizyty w serwisie. Może to służyć z jednej strony do usuwania błędów, ale także do optymalizacji odpowiednich systemów, podobnie jak w przypadku telefonów.

 

Nie ma zatem potrzeby wizyty w serwisie, chyba że jest to działanie związane z bezpieczeństwem, która wymaga sprawdzenia sprzętu i oprogramowania przez specjalistów. Wtedy używany jest zazwyczaj tester diagnostyczny, co nazywane jest „aktualizacjami Pass-Thru”. Jest to powszechna praktyka w samochodach, które nie mają funkcji aktualizacji bezprzewodowej. Wizyta w serwisie jest konieczna również w przypadku oficjalnych akcji serwisowych. 

Aktualizacja Over-the-Air została zakończona. Producenci muszą zapewnić integralność danych.

Jednak wielu klientów woli pojechać do serwisu, gdy zobaczą na wyświetlaczu komunikat „Jest dostępna aktualizacja”. Czasami wynika to również z chęci wyjaśnienia i przejrzystości, którą musi zagwarantować producent pojazdu.  

 

Nawiasem mówiąc, w przyszłości aktualizacje oprogramowania mają umożliwić jeszcze głębszą ingerencję w architekturę pojazdu. Systemy sterowane przez sztuczną inteligencję (AI) stale się optymalizują, wykorzystując ogromne ilości zebranych danych

Zasada działania aktualizacji Over-the-Air

Pojazd nawiązuje bezpieczne połączenie z serwerem producenta. Odbywa się to za pośrednictwem sieci WiFi lub sieci komórkowej przy użyciu szyfrowanego połączenia internetowego. Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom możliwe jest zainstalowanie wyłącznie autoryzowanych aktualizacji. Aktualizacje są pobierane w tle, zazwyczaj podczas postoju pojazdu. Właściciele pojazdów muszą być powiadamiani o dostępności aktualizacji, chyba że wcześniej na wyświetlaczu wyrażą zgodę na „automatyczne aktualizacje”.

Na ile bezpieczne są aktualizacje Over-the-Air?

Nowoczesne pojazdy są w coraz większym stopniu podłączone do sieci, co zwiększa ryzyko dostępu osób trzecich, tzw. cyberataków. Dlatego producenci muszą zagwarantować zabezpieczenie aktualizacji Over-the-Air przed manipulacją i nieautoryzowanym dostępem. Konieczne jest uwierzytelnianie wielopoziomowe i szyfrowanie od końca do końca (ang. end-to-end encryption, E2EE).

 

Ponieważ sieć komórkowa nie zawsze jest stabilna, aktualizacje są czasami przerywane. Aby uniknąć błędów, musi być zapewniona integralność danych. Jest to zgodne z dyrektywą UE R156 (aktualizacje oprogramowania), która od lipca 2024 r. obowiązuje dla wszystkich nowych pojazdów. Zgodnie z dyrektywą producent pojazdu musi zapewnić bezpieczną instalację oprogramowania oraz uniemożliwić manipulację i nieautoryzowany dostęp.

Przykład: Personalizacja reflektorów

Firma HELLA we współpracy z producentem premium Audi pokazuje, jakie są możliwości techniczne w zakresie personalizacji pojazdów. Dla nowego Q6 e-tron opracowano całkowicie nową koncepcję reflektorów przednich. Światła przednie nie tylko realizują funkcje oświetlenia adaptacyjnego, takie jak inteligentne światła drogowe, ale także posiadają cyfrową matrycę świateł do jazdy dziennej, która pozwala użytkownikowi pojazdu wybrać preferowaną cyfrową sygnaturę świetlną spośród ośmiu ustawionych wstępnie wzorów. Wygląd reflektorów Matrix LED można zatem w dużym stopniu spersonalizować. Stworzone przez producenta wzory światła do jazdy dziennej, które obejmują również specjalnie funkcje Coming Home/Leaving Home, mogą być wybrane przez użytkownika pojazdu w zależności od preferencji za pośrednictwem aplikacji lub interfejsu multimedialnego (MMI) elektrycznego Q6 e-tron.

Aktualizacje Over-the-Air: Tak to działa!

Aktualizacje oprogramowania w samochodach osobowych oferują liczne korzyści i są niezbędne do obsługi technicznej (predykcyjnej) i ulepszania nowoczesnych samochodów. Wyzwania związane z tworzeniem oprogramowania mają charakter techniczny, ale pewną rolę odgrywają również zachowanie kierowców czy nieprzewidziane okoliczności. Dlatego producenci samochodów nieustannie pracują nad ulepszeniem swoich procesów aktualizacji. Aby wykluczyć błędy od samego początku, współpracują ze specjalistami, takimi jak HELLA. Podsumowując: Nasze samochody stają się coraz inteligentniejsze i bezpieczniejsze – dzięki aktualizacjom Over-the-Air!