KRÓTKA INFORMACJA Hydrauliczna pompa wspomagania

➔ W jakości OEM dla dokładnego dopasowania do pojazdu

➔ Wysoka wydajność i długa żywotność

➔ Instrukcja montażu w celu uniknięcia nieprawidłowego montażu i ewentualnych uszkodzeń

Filtruj według:
Filtruj według:

CECHY PRODUKTU

Zastosowanie Zastosowanie do popularnych samochodów osobowych i użytkowych marki: Mercedes-Benz, Volvo, Renault, DAF, Iveco, Neoplan, MAN, VAG, PSA, BMW, OPEL, FORD, NISSAN.

Budowa i zasada działania

Mechaniczna, hydrauliczna pompa wspomagania, nazwana również serwopompą lub pompą hydrauliczną, napędzana jest przez silnik pojazdu za pośrednictwem paska klinowego. W ten sposób pompa wytwarza ciśnienie hydrauliczne wymagane przez układ wspomagania kierownicy, dzięki czemu kierowanie pojazdem podczas jazdy staje się łatwiejsze, a tym samym bardziej komfortowe.

 

W pojazdach użytkowych mogą być montowane dwa rodzaje pomp wspomagania: pojedyncze i tandemowe. Obie pełnią tę samą funkcję, ale pompa tandemowa ma również dołączoną pompę paliwa napędzaną tym samym wałem.

 

Montaż

Łatwy montaż dzięki jakości OE oraz zgodności 1:1.

Do produktu jest dołączona instrukcja montażu.

SCHEMAT DZIAŁANIA

Pompa wspomagania przetwarza energię mechaniczną na kole pasowym na energię hydrauliczną w postaci ciśnienia płynu wspomagania Przekładnia kierownicza odbiera ciśnienie płynu wspomagania przekazywane przez przewody ciśnieniowe w postaci energii hydraulicznej i przekształca je z powrotem w energię mechaniczną. Energia mechaniczna jest kierowana do drążków kierowniczych, aby wzmocnić siłę wywieraną przez kierowcę na kierownicę pojazdu. Zwiększa to efektywność kierowania pojazdem, zwłaszcza przy niskich prędkościach.

Doboru parametrów hydraulicznego wspomagania kierownicy dokonuje producent pojazdu. Zależą one od masy pojazdu oraz powierzchni styku koła z drogą. Im wyższe są te wartości, tym większe są siły tarcia na powierzchni styku i tym bardziej wspomaganie kierownicy musi kompensować te siły tarcia.

SZCZEGÓŁY TECHNICZNE

Dane techniczne 
Temperatura pracyod -40 °C do 120 °C
Maks. ciśnienie robocze90 – 185 bar
Odporność na wibracjeTak
Miejsce montażuSilnik
Rysunek wymiarowy* 

*Wymiary różnią się w zależności od artykułu Przykład: Numer artykułu 8TL 359 000-871

Czy w odniesieniu do podstawowych zadań i funkcji pompę wspomagania należy traktować zarówno jako część wpływającą zarówno na bezpieczeństwo, jak i na komfort?

Hydrauliczna pompa wspomagania kierownicy ma znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa na drodze, jak i komfortu jazdy. Zmniejsza wysiłek potrzebny do kierowania pojazdem i pomaga kierowcy skoncentrować się na jeździe i ruchu drogowym.


2  Jakie są pierwsze objawy uszkodzonej pompy wspomagania?

Nietypowe odgłosy, drgania przy skręcaniu kierownicą, możliwa awaria układu wspomagania.


3  Jakie są główne przyczyny awarii hydraulicznej pompy wspomagania?

Poziom lub gorsza jakość oleju hydraulicznego, nieszczelności w układzie wspomagania kierownicy (zużyte uszczelki lub pęknięcia węży/rur w układzie hydraulicznym).


4  Czy niewłaściwy montaż może wpłynąć na odpowiedzialność za wady?

Tak, bardzo ważne jest, aby nasi klienci wiedzieli, jak ważne jest przepłukiwanie i odpowietrzanie hydraulicznego układu kierowniczego. Zdecydowanie zaleca się również, aby przy montażu nowej pompy wspomagania wymienić olej hydrauliczny i filtr (jeśli jest zamontowany), aby zapewnić właściwe smarowanie nowej części od pierwszego uruchomienia silnika.


5  Czy podczas jazdy z uszkodzoną hydrauliczną pompą wspomagania istnieją zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego?

Tak, jazda z uszkodzoną pompą wspomagania może prowadzić m.in. do ograniczenia zdolności kierowania pojazdem i zmniejszenia precyzji kierowania pojazdem – (kierowanie wymaga znacznie większego wysiłku, zwłaszcza przy małych prędkościach).