W ostatnich latach udział elektroniki w pojazdach stale rośnie. Firma HELLA jako lider innowacji w dziedzinie wyposażenia OEM dla motoryzacji już od dawna odgrywa szczególną rolę w tej dziedzinie. Również niezależny rynek części zamiennych czerpie szczególne korzyści z wieloletniego doświadczenia i kompetencji OEM, ponieważ firma HELLA z powodzeniem przenosi na ten obszar swoje bogate know-how i optymalnie wykorzystuje ekspercką wiedzę.
Wysokie kompetencje firmy HELLA w dziedzinie elektroniki znajdują odzwierciedlenie również w cewkach zapłonowych HELLA, które są istotnym elementem układu zapłonowego. Wysokie napięcie wytworzone w uzwojeniu wtórnym przeskakuje na świecę zapłonową, która kieruje iskrę zapłonową do komory spalania i w ten sposób zapewnia optymalny proces spalania.
Jak to działa?
Zadaniem cewki zapłonowej jest wytworzenie wysokiego napięcia z niskiego napięcia. W ten sposób powstaje iskra zapłonowa potrzebna do zapłonu na świecy zapłonowej. Głównymi elementami są uzwojenie pierwotne, uzwojenie wtórne i połączenia elektryczne.
Załamujące się pole magnetyczne w cewce pierwotnej powoduje indukowanie wysokiego napięcia w cewce wtórnej.
Wielkość indukowanego wysokiego napięcia zależy od prędkości zmian pola magnetycznego, liczby zwojów cewki wtórnej i natężenia pola magnetycznego. Napięcie rozwarcia indukcyjnego uzwojenia pierwotnego wynosi od 300 do 400 V. Wysokie napięcie na cewce wtórnej może wynosić do 40 kV, w zależności od cewki zapłonowej.
Oto przykłady dwóch różnych kształtów:
Cewka zapłonowa jednocylindrowa / cewka zapłonowa palcowa:
jedna cewka zapłonowa na cylinder, zamontowana z reguły bezpośrednio nad świecą zapłonową.
Cewka zapłonowa wielocylindrowa:
w jednej obudowie (bloku) znajduje się kilka cewek zapłonowych, które dostarczają wymagane napięcie zapłonowe do wszystkich świec zapłonowych zamontowanych w silniku. Często w cewce zapłonowej blokowej zintegrowany jest stopień wyjściowy zapłonu